Ústí nad Labem - Občanská demokracie v Ústí nad Labem je ochotna přistoupit na požadavek sociálních demokratů, aby se v krajských nemocnicích neplatily zdravotnické poplatky.
Jako první je tak připravena se po volebním debaklu ODS vzdát části reforem, které zavedla Topolánkova vláda, a hledat společnou cestu k vzájemné spolupráci obou stran na krajské úrovni.
Aktuálně.cz o tom informoval primátor Ústí nad Labem Jan Kubata z ODS, který patří do vyjednávacího týmu občanské demokracie.
Proti plošnému zrušení
„Vnímáme výsledky voleb a jsme ochotni s ČSSD diskutovat o formě, jak zpětně hradit obyvatelům ústeckého kraje některé z poplatků ve zdravotnictví. V žádném případě ale nejsme pro plošné zrušení všech poplatků," sdělil.
Podle něj nelze považovat aktuální vstřícnost k ČSSD za výrazný odklon od dočasné politiky ODS v kraji. „Již v minulosti jsme některé poplatky kritizovali, například placení za novorozence," uvedl Kubata.
Pokud by se obě strany dohodly na povolební spolupráci, vracely by se vybrané poplatky zpětně pacientům ve formě dotací, například při návštěvě lékárny.
„V žádném případě by to nebylo tak, že nemocnice poplatky vyčíslí a z krajského rozpočtu by jednorázově přišla úhrada," zdůraznil občanskodemokratický vyjednavač.
Jaké poplatky by byla jeho strana ochotna oželet, však nechtěl konkretizovat. „O detailech jsme se zatím nebavili, byla to první schůzka," konstatoval Kubata.
Zmizet by mohlo 30 korun u lékaře
Naopak jeho sociálnědemokratický protějšek má o nové struktuře poplatků v ústeckém hejtmanství jasno.
„ODS nám sdělila, že přistoupí na hrazení poplatků v krajských nemocnicích, a to 30 korun za vyšetření u lékaře a 90 korun za pohotovost," líčí šéf ČSSD v Ústeckém kraji Petr Benda.
Podle Bendy si sociální demokracie s ODS rozumí nejen v případě poplatků. „Shoda je minimálně stejná jako s komunisty," připustil. S těmi zástupci ČSSD jednali již minulý týden.
Že by byla v Ústeckém kraji velká koalice na spadnutí, ale oba představitelé nejsilnějších parlamentních stran odmítají.
„Zatím není možné mluvit o jakékoli variantě sestavení vedení kraje, kterou bychom preferovali. Výsledky jednání musíme nyní zanalyzovat. Budeme ještě jednat a teprve ve druhé polovině týdne by se mohla rýsovat případná spolupráce," zdůraznil Benda.
Zeman: Velká koalice se bohužel může zdařit
Na blízkost vzniku velké koalice v Ústeckém kraji upozornil už v nedělních Otázkách Václava Moravce expředseda sociální demokracie Miloš Zeman - v souvislosti se svým sporem s Jiřím Paroubkem.
„Tento spor se musí rozřešit tak, že se ukáže, že se na krajské úrovni nebude opakovat pokus o uzavření velkých koalic - a některé signály, konkrétně z Ústecka, nasvědčují tomu, že tento pokus se může bohužel zdařit," uvedl Zeman.
Snaha uzavření velké koalice podle kuloárních informací stála za odstavení jedničky na kandidátce sociální demokracie a Zemanova přítele Jaroslava Foldyny. Původně se neměl účastnit povolebních vyjednávání; do hry ho ale vrátil sám Paroubek.
Foldyna v minulosti spolupráci ODS a ČSSD na krajské úrovni kritizoval. V současném volebním období totiž obě strany úzce spolupracovaly a sociální demokraté měli dokonce svého zástupce v radě hejtmanství.