Brno - Ústavní soud (ÚS) podruhé zrušil povolení k reorganizaci společnosti Oleo Chemical, která je v insolvenci. Částečně tak vyhověl stížnosti firmy Ravak. Už v květnu soud z podnětu Ravaku odložil vykonatelnost rozhodnutí, jímž Městský soud v Praze reorganizaci podruhé povolil.
K prvotnímu rozhodnutí městského soudu o reorganizaci měl ÚS výhrady hlavně kvůli nedostatečnému odůvodnění. Tehdy se situací zabýval z podnětu společností Ravak a Shadbrook Enterprises Limited, které patří mezi věřitele Oleo Chemical. Na chabé odůvodnění poukázal ÚS i ve svém druhém nálezu, vyhlášeném dnes dopoledne.
Doplněné odůvodnění považuje ÚS za formální. "Za dostatečné odůvodnění soudního rozhodnutí totiž nelze považovat výčet a citaci zákonných ustanovení aplikujících se na danou situaci s velice stručným zdůvodněním postupu soudu, kdy v tomto zdůvodnění postupu není jednotlivě reagováno na námitky stěžovatele," stojí v nálezu.
Zrušující zásah ÚS se kromě povolení reorganizace týká také ustanovení znalce k ocenění majetkové podstaty, dále výzvy k předložení aktualizovaného reorganizačního plánu a nařízení přezkumného jednání. Ravak ale neuspěl s návrhem, aby se situací v Oleo Chemical zabýval jiný soudce městského soudu.
Oleo Chemical vznikla v roce 2004 se záměrem vyrábět moderní biopaliva. Majitelé firmy Kamil Jirounek a Michal Urbánek se však o čtyři roky později dostali do finančních problémů. Peníze na investice do modernizace technologie jim poskytl příbramský výrobce bazénů a koupelen Ravak. Zdroje se ale nevracely, a Ravak se proto v roce 2012 připojil k insolvenčnímu řízení.
Plánovaná reorganizace Oleo Chemical má podobu fúze s firmou Temperatior. Reorganizace má podle svých zastánců zajistit pokračování výroby biopaliv, zachování 80 pracovních míst a nejvyšší možný výnos pro věřitele. Firma Ravak ale dlouhodobě reorganizaci kritizovala, označila ji za plán k ovládnutí Oleo Chemical.
Naopak mediální zástupce Oleo Chemical v dubnu uvedl, že firma Ravak se opakovaně pokusila Oleo nepřátelsky převzít, a tím reorganizační plán hatit. Zástupce Ravaku tvrzení popřel.
Odvolací soud letos pravomocně odsoudil bývalé majitele firmy Michala Urbánka a Kamila Jirounka a obchodního partnera podnikatele Ivo Rittiga Petra Kmetě ke třem letům vězení, a to za tunelování Olea. Urbánek a Jirounek podle verdiktu účelově uzavřeli fiktivní smlouvy o poradenství s Kmeťovou karibskou firmou Cokeville Assets. Pod záminkou poradenství vyváděli z Olea peníze a akcionářům způsobili škodu téměř 20 milionů korun. Kromě porušení povinností při správě cizího majetku se navíc dopustili i krácení daní. Rolí lobbisty Rittiga v kauze tunelování petrochemické firmy se bude znovu zabývat pražský městský soud.