Ústavní soud: Lhůta v zákoně o azyl byla moc krátká

ČTK ČTK
9. 10. 2013 12:01
Když MV rozhodlo o nepřípustnosti žádosti, žadatel měl jen sedm dní na podání žaloby.
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Část zákona o azylu platná do roku 2011 byla v rozporu s ústavním pořádkem. Norma obsahovala sedmidenní lhůtu na podání žaloby proti rozhodnutí ministerstva vnitra o nepřípustnosti žádosti o azyl.

Podle Ústavního soudu (ÚS) je týdenní lhůta příliš krátká. Uvedla to mluvčí soudu Jana Pelcová.

Obdobně soudci už před časem rozhodli v záležitosti jiného typu žaloby, kterou lze podat po zamítnutí azylu kvůli jeho zjevné nedůvodnosti. Lhůty v azylovém zákoně se poté prodloužily na 15 dní. Proto už nyní soud nerozhodoval o zrušení napadeného ustanovení, ale pouze o zpětném vyslovení protiústavnosti.

Ústavní soud v podstatě jen odkázal na svůj dřívější nález. Argumenty prý zůstávají stejné - sedm dní na podání žaloby nestačí, zákon tak neposkytoval neúspěšným žadatelům o azyl dostatečnou soudní ochranu.

Návrh na zrušení, respektive vyslovení protiústavnosti sporné právní úpravy podal v obou případech Nejvyšší správní soud. Vycházel z případů žadatelů o azyl, kteří sedmidenní lhůtu promeškali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy