Postup vůči Číně byl správný, potvrdili si ústavní činitelé. Zaorálek chce zveřejnit záznam z vlády

ČTK Markéta Šrajbrová ČTK, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 1. 11. 2016 18:57
Nejvyšší ústavní činitelé se na Hradě radili o české zahraniční politice. Hlavními body jednání byly mimo jiné i vztahy Česka s Čínou, především v souvislosti s návštěvou dalajlámy. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka se všichni shodli, že postup byl správný. Schůzky se účastnil kromě prezidenta Miloše Zemana i premiér Bohuslav Sobotka, předsedové obou komor parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch a ministr obrany Martin Stropnický.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Jiří Ovčáček/Facebook

Praha – Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chce, aby se našel záznam ze schůze, na které se projednávala pravidla setkávání s dalajlámou. Ten by mohl osvětlit, na čem přesně se ministři dohodli a zda ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) oficiálním přijetím tibetského duchovního vůdce porušil slib. Podle Zaorálka se všichni na Hradě shodli, že postup vůči Číně byl správný.

"Protože tu vznikají nějaké pochyby, tak jsem požádal premiéra, aby se našel a vytáhl na světlo záznam, pokud existuje," řekl Zaorálek po pravidelném setkání u prezidenta Miloše Zemana na téma zahraniční politiky.

Ministr uvedl, že na úterní schůzce se přijetí dalajlámy a následné pročínské prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů řešilo pouze okrajově. "Nenašli jsme nic, co by bylo k řešení. Potvrdili jsme si, že náš postup byl správný a nevidíme v tom žádný problém," řekl Zaorálek po schůzce s prezidentem, které se zúčastnil také premiér Bohuslav Sobotka, předsedové obou komor parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch a ministr obrany Martin Stropnický.

Zaorálek už dříve uvedl, že pročínské prohlášení bylo nezbytné, protože Herman porušil slovo a Čína, s níž ČR uzavřela strategické partnerství, by oficiální přijetí dalajlámy mohla chápat jako politickou provokaci.

Herman se brání, že nikdy neslíbil, že se s dalajlámou nesetká. Naopak se proti Zaorálkovu požadavku na jednání vlády ohradil. Ministr zahraničí ale tvrdí, že nakonec Herman souhlasil s tím, že pokud se s dalajlámou sejde, tak pouze soukromě.

"Já si stojím za tím, co jsem řekl. Výsledek schůze tehdy byl pro mě naprosto uspokojivý. Dohodli jsme se na společném postupu a na tom, že nebudou oficiální schůzky s dalajlámou, protože jsme věděli, že to je pro Čínu problém," vzpomínal v úterý Zaorálek.

Zaorálek před novináři poznamenal, že respektuje, že některé zemi vadí, když se někdo setká s oficiálním představitelem bývalé exilové vlády. "Jak kdyby se někdo setkával s Konradem Henleinem ze Sudetenlandu v minulosti za první republiky, když tu byla oficiální vláda. Asi by nám to Čechům taky vadilo. Vím velmi dobře, že 14. dalajláma je velmi úctyhodná figura, který se již stokrát odvolal na to, že nemá politické ambice a je pouhým mnichem. Nicméně čínská strana to vidí jinak," řekl ministr.

Zaorálek se v úterý večer za své přirovnání omluvil. "Použil jsem příměr, který nebyl vhodný, a uvědomuji si, že je za hranou," uvedl Zaorálek. "Chtěl jsem na extrémním příkladu vysvětlit, jak se Čína může dívat na oficiální přijetí dalajlamy," doplnil.

Jednání vlády se konalo zhruba před dvěma lety a ministr zahraničí tehdy chtěl domluvit společný postup, než začne navazovat užší vztahy s Čínou. Pokud se záznam ze schůze najde, není jisté, že se dostane na veřejnost. "Nevím, v jakém režimu ta schůze byla. To si při nejlepší vůli nevzpomenu," řekl Zaorálek s tím, že věří, že nešlo o režim vyhrazený, který by jakoukoli publikaci zápisu zapovídal. "Jsem pro to, aby bylo zveřejněno, co lze zveřejnit," dodal ministr.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 2 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy