Postup vůči Číně byl správný, potvrdili si ústavní činitelé. Zaorálek chce zveřejnit záznam z vlády

ČTK Markéta Šrajbrová ČTK, Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 1. 11. 2016 18:57
Nejvyšší ústavní činitelé se na Hradě radili o české zahraniční politice. Hlavními body jednání byly mimo jiné i vztahy Česka s Čínou, především v souvislosti s návštěvou dalajlámy. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka se všichni shodli, že postup byl správný. Schůzky se účastnil kromě prezidenta Miloše Zemana i premiér Bohuslav Sobotka, předsedové obou komor parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch a ministr obrany Martin Stropnický.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Jiří Ovčáček/Facebook

Praha – Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chce, aby se našel záznam ze schůze, na které se projednávala pravidla setkávání s dalajlámou. Ten by mohl osvětlit, na čem přesně se ministři dohodli a zda ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) oficiálním přijetím tibetského duchovního vůdce porušil slib. Podle Zaorálka se všichni na Hradě shodli, že postup vůči Číně byl správný.

"Protože tu vznikají nějaké pochyby, tak jsem požádal premiéra, aby se našel a vytáhl na světlo záznam, pokud existuje," řekl Zaorálek po pravidelném setkání u prezidenta Miloše Zemana na téma zahraniční politiky.

Ministr uvedl, že na úterní schůzce se přijetí dalajlámy a následné pročínské prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů řešilo pouze okrajově. "Nenašli jsme nic, co by bylo k řešení. Potvrdili jsme si, že náš postup byl správný a nevidíme v tom žádný problém," řekl Zaorálek po schůzce s prezidentem, které se zúčastnil také premiér Bohuslav Sobotka, předsedové obou komor parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch a ministr obrany Martin Stropnický.

Zaorálek už dříve uvedl, že pročínské prohlášení bylo nezbytné, protože Herman porušil slovo a Čína, s níž ČR uzavřela strategické partnerství, by oficiální přijetí dalajlámy mohla chápat jako politickou provokaci.

Herman se brání, že nikdy neslíbil, že se s dalajlámou nesetká. Naopak se proti Zaorálkovu požadavku na jednání vlády ohradil. Ministr zahraničí ale tvrdí, že nakonec Herman souhlasil s tím, že pokud se s dalajlámou sejde, tak pouze soukromě.

"Já si stojím za tím, co jsem řekl. Výsledek schůze tehdy byl pro mě naprosto uspokojivý. Dohodli jsme se na společném postupu a na tom, že nebudou oficiální schůzky s dalajlámou, protože jsme věděli, že to je pro Čínu problém," vzpomínal v úterý Zaorálek.

Zaorálek před novináři poznamenal, že respektuje, že některé zemi vadí, když se někdo setká s oficiálním představitelem bývalé exilové vlády. "Jak kdyby se někdo setkával s Konradem Henleinem ze Sudetenlandu v minulosti za první republiky, když tu byla oficiální vláda. Asi by nám to Čechům taky vadilo. Vím velmi dobře, že 14. dalajláma je velmi úctyhodná figura, který se již stokrát odvolal na to, že nemá politické ambice a je pouhým mnichem. Nicméně čínská strana to vidí jinak," řekl ministr.

Zaorálek se v úterý večer za své přirovnání omluvil. "Použil jsem příměr, který nebyl vhodný, a uvědomuji si, že je za hranou," uvedl Zaorálek. "Chtěl jsem na extrémním příkladu vysvětlit, jak se Čína může dívat na oficiální přijetí dalajlamy," doplnil.

Jednání vlády se konalo zhruba před dvěma lety a ministr zahraničí tehdy chtěl domluvit společný postup, než začne navazovat užší vztahy s Čínou. Pokud se záznam ze schůze najde, není jisté, že se dostane na veřejnost. "Nevím, v jakém režimu ta schůze byla. To si při nejlepší vůli nevzpomenu," řekl Zaorálek s tím, že věří, že nešlo o režim vyhrazený, který by jakoukoli publikaci zápisu zapovídal. "Jsem pro to, aby bylo zveřejněno, co lze zveřejnit," dodal ministr.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy