Starostové chtějí po vládě, aby zveřejnila dojednané závazky k Číně

ČTK ČTK
30. 10. 2016 18:19
Hnutí STAN chce doložit od vlády konkrétní písemné dokumenty o závazcích a vztazích s Čínou. Kritizují setkání s duchovním vůdcem dalajlámou, které muselo proběhnout "v přítmí a potichu". Podpořili zároveň návrh o udělení čestného občanství od Prahy pro dalajlámu.
Petr Gazdík.
Petr Gazdík. | Foto: Radim Beznoska

Praha – Vláda by podle hnutí Starostové a nezávislí (STAN) měla zveřejnit, jaké skutečné závazky s Čínou dojednala.

Hnutí tento požadavek vzneslo kvůli kritizovanému pročínskému prohlášení ústavních činitelů i prohlášení ministrů, že se dohodli nepřijímat oficiálně tibetského duchovního vůdce dalajlámu.

"STAN v návaznosti na dění posledních dnů požaduje, aby vláda zveřejnila, jaké skutečné závazky, ať písemné, či faktické, vláda ve vztahu k Číně dojednala a které podepsal i prezident," uvedlo parlamentní hnutí na svém webu.

Objasnění chce požadovat po premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi (oba ČSSD).

"V přítmí a potichu"

Prohlášení čtyř nejvyšších ústavních představitelů staví Česko do pozice područí východní velmoci, uvedl STAN v čele s místopředsedou sněmovny Petrem Gazdíkem.

Pokud je obsahem česko-čínských dohod závazek, že se čeští představitelé musejí scházet s dalajlámou někde "v přítmí a potichu", STAN to považuje za skandální bez ohledu na to, zda na to všichni členové vlády přistoupili.

Z porušení dohody v tomto směru někteří ministři obvinili ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), který ale vzápětí odmítl, že by se k něčemu takovému zavázal.

"Česká republika je svobodný stát a neexistuje žádné opodstatnění, proč se s dalajlámou scházet někde potají a v ústraní," uvádí STAN ve zprávě.

Podotýká, že s tibetským vůdcem se scházejí desítky státníků, představitelů vlád a parlamentů ve svých úřadech, jen nejde o přijetí s poctami jako pro představitele jiného státu.

Čestné občanství

Dalajláma je podle STAN uznávanou duchovní autoritou, vzdal se politické moci v Tibetu a uznal územní celistvost Číny.

"Hnutí STAN připomíná, že v čele České republiky stál po dlouhou dobu prezident, který se s dalajlámou scházel rok co rok, a nikoho ani nenapadlo, že by tím náš stát ohrožoval územní integritu Číny," stojí v prohlášení.

Hnutí podpořilo návrh své pražské radní Jany Plamínkové, aby hlavní město Praha udělilo dalajlámovi čestné občanství. "Tím se trochu vyváží dosud nevídaná servilita v mezinárodních otázkách u takzvaného prohlášení čtyř nejvyšších ústavních představitelů," uvedlo hnutí.

Stejně tak podpořilo snahu svých senátorů objasnit okolnosti prohlášení na schůzi horní komory.

 

Právě se děje

Další zprávy