Ústava není na hraní, varoval politiky Ústavní soud

Tomáš Fránek
10. 9. 2009 19:05
Ústavní soudci vůbec poprvé rušili zákon, který politici označili za ústavní
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský | Foto: Jan Langer

* Ústavní soud poprvé zrušil ustavní zákon * Termín voleb 9. a 10. října definitivně padl * Prezident Klaus vyzval ke změnám pravomocí soudu

Brno - Ústavní soudci dnes politikům dali jednoznačně najevo co dělat nemají - tedy vytvářet jednorázové zákony, které mění ústavu a které slouží k politikům k urychlení cesty z nějaké vážné situace, do níž se dostali vlastní vinou.

Ústavní soud tak poprvé zrušil normu, která je označovaná jako ústavní zákon. A stejnou kompetenci si přiznal i do budoucna. Soudci jasně řekli, že politici nemohou "ohýbat" ústavu podle své vůle a že je soud může kontrolovat.

Shodli se na tom jednoznačně, mnohem jasněji než třeba na otázce, zda jsou protiústavní regulační poplatky ve zdravotnictví.

Foto: Simona Holecová
Nepřehlédněte:
Dokument - Kompletní zdůvodnění ÚS k dnešnímu rozhodnutí

Jak nepřijít o platy

Podle soudců je jednoznačné to, že ne všechno co politici označí za ústavní zákon, je opravdu tím, za co se vydává. Jednorázový zákon o zkrácení volebního období byl zákonem jenom co do názvu, ne co do obsahu.

"Ústavní soud má kompetenci přezkoumávat i akty označené jako ústavní zákony z hlediska jejich souladu s podstatnými náležitostmi demokratického a právního státu, jinak by totiž byla ochrana ústavnosti iluzorní, neboť ústavním zákonem by bylo možno učinit cokoliv," uvedl generální sekretář soudu Tomáš Langášek.

Z rozhodnutí soudu také vyplývá, že se soudcům nelíbilo, že zrušený jednorázový zákon měl zpětnou platnost a měnil tedy pravidla během hry.

Poslanci měli navíc podle soudců možnost postupovat podle ústavy, aniž by tím volby neúnosně oddálili. Vláda mohla například spojit s nějakým návrhem zákona otázku důvěry. Poslanecká sněmovna by pak vědomě o návrhu do tří měsíců nerozhodla, čímž by dosáhla svého rozpuštění.

"Důvodem přijetí napadeného ústavního zákona se tak nestala rychlost vyřešení vládní krize, nýbrž posun data působení v Poslanecké sněmovně až do data termínu voleb," uvedl soudce zpravodaj Pavel Holländer. Naznačil tak, že poslanci zákon možná odhlasovali jen proto, aby nepřišli o platy za předvolební měsíce.

Foto: Jan Langer
Nepřehlédněte:
Jednání ústavních soudců jsme sledovali živě - zde

Jak měnit Ústavu

Soudci ale také dali jednoznačně najevo, že nemají nic proti tomu, když politici dodrží všechny potřebné procedury a pravidla a schválí nějakou trvalou změnu Ústavy - třeba tu, kterou nyní chtějí dospět k předčasným volbám.

"Trvalá změna ústavy, pokud nezlikviduje některou podstatnou náležitost demokratického právního státu, třeba pokud nezruší svobodu projevu, tak taková trvalá změna ústavy není nelegitimní a není porušením těch základních principů ústavního práva," řekl předseda soudu Pavel Rychetský.

Aby byl ústavní zákon v souladu s Ústavou, musí podle vyjádření Rychetského splňovat tři podmínky: musí být schválen ústavní většinou v obou komorách parlamentu, musí doplňovat či měnit Ústavu a nesmí porušovat základní principy demokratického a právního státu.

Dnes zrušený ústavní zákon podle soudu porušoval druhou a třetí z uvedených podmínek. Ústavu nedoplňoval ani neměnil a také obcházel ustanovení, která obsahuje.

Neúcta k verdiktům

Otázkou je jak dlouho budou politici názor ústavních soudců respektovat.

Stačí se podívat do minulosti na dva případy, které sice s ústavou nesouvisí, ale charakterizují postoj politiků k verdiktům Ústavního soudu.

Tak dlouho politici ignorovali verdikty soudců týkající se regulace nájemného, až Česku hrozí miliardové žaloby u Evropského soudu pro lidská práva.

A ani ostrá kritika ústavních soudců nic nezměnila na politické praxi přílepků k zákonům, tedy, že se k k zákonu, který se schvaluje, přidá norma či paragraf, který se zákonem vůbec nesouvisí.

Foto: Jan Langer
Projděte si speciál:
Vše o volebním patu: Dokumenty, zpravodajství, zákony i rozhovory
 

Právě se děje

Další zprávy