Husice modrokřídlá je v zoologických zahradách Evropy vzácná. "Je to pozoruhodný úspěch. Husice modrokřídlé chová aktuálně patnáct evropských zoo v počtu ani ne 40 dospělých zvířat. Za poslední rok je rozmnožily jen dvě z nich. Vedle Dvora i francouzský Beauval," uvedl mluvčí safari parku Michal Šťastný.
Husice jsou výrazně agresivní a nebezpečné pro další druhy. Případné smíšené křížení je tedy velice náročné. Také proto se k chovu mnoho zoo vůbec neodhodlá. „V safari parku chováme husice již osm let a za tu dobu jde o zcela první rozmnožení,“ řekl Šťastný.
„Přesný důvod toho, proč se to povedlo zrovna nám, neznáme. Jsme ale velmi rádi, že k tomu došlo,“ dodal Šťastný.
Husice modrokřídlá je přitom označená v Červeném seznamu ohrožených druhů jako zranitelná. Její stavy navíc nadále klesají. V současné době se předpokládá, že husic žije ve volné přírodě asi sedm tisíc. Její výskyt je potvrzený pouze v Etiopii, konkrétně v okolí jezer ve výšce od dvou do 4,5 tisíce metrů nad mořem.
"Právě u takových druhů, které žijí jen na jediném malém území, hrozí vyhubení nejvíce," uvedli zástupci safari parku. Za pozvolné vymírání je podle nich zodpovědná zejména likvidace jejich přirozeného prostředí.
Královédvorská zoo zažívá v rámci chovu vrubozobých ptáků úspěšnou sezonu. Nedávno se jí povedlo rozmnožit pižmovky ostruhaté, množily se také jejich příbuzné pižmovky hřebenaté. Poprvé po dvou desetiletích se líhly i čírky obecné, kriticky ohrožené čírky úzkozobé a černoskvrnné, vzácní poláci malí, kachny žlutozobé a temné nebo zrzohlávky rudozobé. „Množení řady z těchto druhů není zdaleka obvyklé,“ uvedl zoolog Michal Podhrázský.