Foto: Proslulá Zoo Dvůr Králové slaví 75 let. Podívejte se na snímky z její historie

Foto: Proslulá Zoo Dvůr Králové slaví 75 let. Podívejte se na snímky z její historie
Expozice ledních medvědů byla postavena tak, aby byla otevřená pro sledování zvířat, a zároveň bezpečná. Později stál na tomto místě pavilon pro sloního samce.
Vchod do zoo (kolem roku 1958). V počátcích fungování se do zoologické zahrady vcházelo z tehdejší ulice Z. Nejedlého (dnes Štefánikova). Dnes je tento vchod opatřen automatickou bránou a slouží pouze pro provozní účely zoo.
Africký kemp v zoo (kolem roku 1969). Součástí bylo několik přístřešků k odpočinku návštěvníků a letní občerstvení. Dnes je na tomto místě pavilon goril a výběhy antilop.
Neumannova vila (kolem roku 1946). Ředitelství zoo sídlí ve vile továrníka Neumanna, která byla postavena v roce 1905 a po druhé světové válce sloužila jako sídlo městského a textilního muzea. Později budova přešla pod správu zoologické zahrady a bylo zde zřízeno ředitelství. Nyní se zde nachází rovněž galerie obrazů Zdeňka Buriana.
Foto: ZOO Dvůr Králové
Dan Poláček Dan Poláček, Jana Kramlová
9. 5. 2021 13:34
Safari park Dvůr Králové slaví 75 let od svého založení. Z původně malého zookoutku s několika druhy zvířat je to dnes zoologická zahrada světového významu. Velké úspěchy má hlavně s odchovem afrických druhů, jako nosorožci bílí, žirafy nebo antilopy. Oslavy výročí se vzhledem k epidemické situaci uskuteční v září. Na snímky z historie zoo se můžete podívat v galerii Aktuálně.cz už nyní.
 

Právě se děje

před 51 minutami

Devět omilostněných katalánských politiků a aktivistů opustilo věznici

Devět katalánských politiků a aktivistů, kteří dostali milost od španělské vlády, ve středu opustilo věznici Lledoners. V ní si odpykávali dlouhé tresty za uspořádání nelegálního referenda o nezávislosti v roce 2017. Informovala o tom agentura Reuters.

Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

Španělská vláda dnes zdůraznila, že udělení milosti neznamená, že je kabinet připravený diskutovat o referendu o nezávislosti Katalánska. Doufá nicméně, že toto gesto dobré vůle podpoří dialog s cílem zachovat Katalánsko coby součást Španělska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy