Trest za úmrtí dítěte při porodu platí. Ústavní soud zamítl stížnost odsouzeného lékaře

ČTK ČTK
24. 6. 2017 15:25
Lékař Alois Krul, který byl odsouzen kvůli úmrtí dítěte při porodu v soukromé nemocnici ve Vrchlabí, neuspěl u Ústavního soudu. K tragédii došlo v roce 2011. Tehdy čtyřiaosmdesátiletý Krul podle verdiktu Okresního soudu v Trutnově špatně odhadl váhu novorozence a místo císařského řezu zvolil spontánní porod.
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Ústavní soud odmítl stížnost lékaře Aloise Krula potrestaného v souvislosti s úmrtím dítěte při porodu v soukromé nemocnici ve Vrchlabí.

Justice mu za usmrcení z nedbalosti vyměřila dva roky vězení s podmínečným odkladem na tři roky a také tříletý zákaz činnosti. Rozsudek je pravomocný od roku 2014. Odmítavé usnesení zpřístupnil Ústavní soud na svém webu.

V srpnu 2011 vedl tehdy čtyřiaosmdesátiletý Krul porod v Česko-německé horské nemocnici Krkonoše. Podle verdiktu Okresního soudu v Trutnově špatně odhadl váhu novorozence a místo císařského řezu zvolil spontánní porod.

Ke zjištění váhy nepoužil ultrazvuk. Spontánní porod se kvůli velikosti dítěte nedařil. Nakonec lékař s dalším kolegou vytáhl plod s použitím síly. Dítě při porodu zemřelo.

Znalci se neshodli v tom, zda bylo provedení ultrazvukového vyšetření nezbytné. Soudy ale nakonec dospěly k závěru, že Krul chyboval, když ultrazvuk nevyužil.

Matka totiž v těhotenství přibrala 27 kilogramů a Česká gynekologická a porodnická společnost považuje ověření velikosti plodu pomocí ultrazvuku za nezbytné už při váhovém přírůstku nad 15,5 kilogramu.

Podle ústavních soudců justice postupovala správně, když z možných interpretací lékařských povinností vybrala tu, která vede k nejširší ochraně života a zdraví. Soudci také zdůraznili mimořádné postavení lékařů, se kterým se pojí i neustálé prohlubování znalostí.

"Stěžovatel se trestného jednání dopustil tím, že jako lékař neprovedl přes rizikové faktory vzniku velkého plodu (zejména značný váhový přírůstek rodičky) jednoduché a bezpečné ultrazvukové vyšetření, přestože jej měl k dispozici, porod vedl dál běžným způsobem, v důsledku čehož již nebylo možno zabránit tragickému následku," stojí v usnesení.

Při procesu Krul uváděl, že porod dlouho postupoval normálně, ultrazvuk se proto jevil zbytečný. Krul u soudů poukazoval na svou téměř šedesátiletou praxi.

Trutnovská soudkyně v odůvodnění rozsudku uvedla, že kdyby Krul použil ultrazvuk, následně zvolil císařský řez, a porod přesto skončil úmrtím, nebylo by možné klást mu úmrtí za vinu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy