Rakouská porodnice musí vyplatit odškodné za záměnu novorozeňat. Jedna postižená rodina se nenašla

ČTK ČTK
12. 6. 2017 18:10
Klinika ve Štýrském Hradci musí vyplatit odškodné 90 tisíc eur (2,4 milionu Kč) za záměnu dvou novorozeňat. Odškodné ale dostane jen jedna postižená rodina, protože druhé dítě, které se stalo obětí nedbalosti nemocničního personálu, se zatím nepodařilo nalézt. Zdravotnické zařízení musí navíc uhradit náklady spojené s adopcí dívky ze strany manželského páru, který většinu života považovala za své biologické rodiče.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Vídeň - Celkem 90 tisíc eur (2,4 milionu Kč) musí podle rakouského soudu zaplatit univerzitní klinika ve Štýrském Hradci jako odškodné za to, že v roce 1990 zřejmě krátce po porodu zaměnila dvě novorozeňata. Odškodné ale dostane jen jedna postižená rodina, protože druhé dítě, které se stalo obětí nedbalosti nemocničního personálu, se zatím nepodařilo nalézt, informovala agentura APA.

Porodnice musí kvůli hrubé nedbalosti zaplatit otci, matce a šestadvacetileté ženě, kterou po narození z porodnice poslali domů s nepravými rodiči, každému 30 tisíc eur. Navíc musí zdravotnické zařízení uhradit náklady spojené s adopcí dívky ze strany manželského páru, který většinu života považovala za své biologické rodiče.

Doris Grünwaldová se narodila ve Štýrském Hradci v roce 1990, ve svých 22 letech se ale náhodou z krevního testu dozvěděla, že není biologickou dcerou své matky. K výměně dvou dětí podle soudu došlo zřejmě krátce po porodu, který byl proveden císařským řezem, a matka tak nedostala své dítě hned po narození.

O tom, že jejich dítě zřejmě v porodnici vyměnili za jiné, ví rodina Grünwaldových od roku 2012, svůj příběh ale zveřejnila až loni, a to ve snaze najít druhé zaměněné dítě a biologickou matku Doris Grünwaldové. Štýrskohradecká klinika následně vyzvala všech zhruba 200 žen, které v její porodnici rodily od 15. do 20. října 1990 a narodila se jim děvčata, aby se přihlásily. Na výzvu ale reagovalo jen 30 žen a druhé dítě ze záměny mezi jejich potomky nebylo.

Štýrskohradecká univerzitní klinika vyjádřila nad dnešním rozsudkem zklamání. Podle ní se nepodařilo plně prokázat, že záměna se udála právě v jejich zařízení.

K záměně dětí v porodnici došlo například i v roce 1994 ve francouzském městě Cannes. Oběma postiženým rodinám v roce 2015 soud přiřkl odškodné v celkové výši 1,88 milionu eur (49 milionů Kč). Obdobný případ se řešil i v České republice. Spor z roku 2006 skončil o pět let později soudním verdiktem, který nemocnici v Třebíči uložil vyplatit rodinám dvou zaměněných dívek odškodné 3,2 milionu korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy