Úředníci prodali půdu státu pod nosem.Ztráta 16 milionů

Martina Machová Martina Machová
13. 5. 2010 6:00
Silniční obchvat České Lípy se státní kase prodraží
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pozemkový fond připravil státní kasu minimálně o 16 milionů korun. Ač věděl, že stát plánuje stavbu obchvatu České Lípy a také to, kudy má komunikace vést, prodal fond před zahájením stavby příslušné pozemky soukromníkovi. Zpět je stát získal za mnohonásobně vyšší cenu. 

Pracovníci Pozemkového fondu nyní případ prošetřují. Výsledky kontroly slibují v polovině května.

"Mohu předběžně potvrdit, že zmiňovaná skutečnost byla zjištěna a byl zadán příkaz na právní posouzení celé záležitosti," uvedla mluvčí Pozemkového fondu Lubomíra Černá.

Pozemky prodal Pozemkový fond už v letech 2004 až 2005 za 4 miliony. Ve smlouvě měl na ně zajištěno předkupní právo, ale toho se v roce 2009 vzdal. Začátkem roku 2010 je pak muselo Ředitelství silnic a dálnic odkoupit kvůli zmíněnému obchvatu zpět. Dalo za ně však už 20 milionů korun - a to jde jen o desetinu půdy, jež byla prodána.

Na transkace vydělal známý obchodník s půdou Lukáš Plechatý. Nebyla to přitom jeho první známá transakce s Pozemkovým fondem. V roce 2004 koupil pozemky potřebné pro lyžařský šampionát ve Vesci u Liberce.

Louky na periferii o rozloze 84 tisíc metrů čtverečních ocenili úředníci Fondu na 128 tisíc korun. V roce 2006 pak odkoupilo město stejný pozemek za 8,4 milionů korun a obchodníkům s realitami k tomu radnice musela přihodit ještě pět domů v centru města.

Mlha v Lípě

Na případ upozornilo Aktuálně.cz už počátkem roku. Tehdy Pozemkový fond odmítl kritiku s tím, že za podezřelou transkaci mohou úředníci českolipské radnice.

"Veškeré pozemky, které pan Plechatý získal, byly řádně prověřeny a příslušné správní orgány se vyjádřily, že nejsou v územním plánu akce veřejně prospěšné," tvrdila tehdejší tajemnice ředitele fondu Petra Havlínová, která už dnes pracuje jako ředitelova 2. náměstkyně.

Nyní však má redakce Aktuálně.cz v rukou dokumenty, které jasně ukazují přímo na fond. Jejich autenticitu potvrdila i českolipská radnice.

"Někdejší vyjádření Pozemkového fondu ČR se zakládalo na podkladech, zaslaných z Územního pracoviště Česká Lípa, které byly chybné," přiznává mluvčí fondu.

Ředitel Pozemkového fondu Radim Zika
Ředitel Pozemkového fondu Radim Zika | Foto: Ludvík Hradilek

Šebesta prý nemůže

Pozemkový fond spadá pod řízení ministerstva zemědělství. Ministr Jakub Šebesta, který vládě navrhuje například nominaci či odvolání ředitele fondu, však dává od vyšetřování ruce pryč a prostřednicvím mluvčího odkazuje na dozorčí radu fondu.

"Změnou zákona ministr zemědělství prakticky nemá kompetenci vstupovat do vnitřních záležitostí fondu," říká ministrův mluvčí Ondřej Veselý.

Grůza ví, jak na to

Také předseda dozorčí rady Jan Grůza, jinak lidovecký poslanec, odkazuje českolipský případ na jiné. Odpověď na otázku, co si myslí i ztrátě 16 milionů, deleguje na ředitele fondu.

Budova Pozemkového fondu na pražském Žižkově.
Budova Pozemkového fondu na pražském Žižkově. | Foto: Repro Aktuálně.cz

"Řešíme to v okamžiku, když přijde stížnost. Vedle toho jsme požádali ředitele fondu, aby nám problematické záležitosti předkládal," reagoval poslanec. O českolipském případu se ovšem dozvídá až od redakce Aktuálně.cz

Šestnáctimilionový prodělek zahrnuje mezi "jednotlivosti", jež nemůže sedmičlená dozorčí rada sama odhalit, protože to není v jejích silách.

"Dnes má odpovědnost za chod Pozemkového fondu ředitel, který má k dispozici kontrolní odbor," tvrdí. Dozorčí rada pak prý kontroluje ředitele, poučuje poslanec o tom, jak se mají kontrolovat zjevné průšvihy státních institucí.

Členové dozorčí rady pobírají za tuto funkci odměnu 300 tisíc korun hrubého ročně. Jsou-li zároveň poslanci jako Jan Grůza, odměny neberou.

Ticho i na dopravě

Konkrétní odpověď, zda se někdo bude zabývat selháním u českolipského obchvatu, nevzešla ani z ministerstva dopravy, i když právě z jeho rozpočtu se bude prodražená silnice platit.

Podřízení ministra Gustáva Slámečky tak odkazují zpět na ministerstvo zemědělství. A kolegů z Šebestova ministerstva se zastávají -"situaci ve fondu začali řešit."

Zárukou, aby se podobné obchody neopakovaly, má být prý nová mezirezortní dohoda.

"Již koncem minulého roku si proto (ministerstvo zemědělství, pozn. red.) vyžádalo od ministra dopravy seznam plánovaných staveb a studií," informuje mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský

"Pozemky pod těmito stavbami jsou nyní pod ochranou ministerstva zemědělství a Pozemkový fond je nesmí prodávat dále," tvrdí.

Dění kolem českolipských pozemků ovšem není jediným pochybením Pozemkového fondu. Týdeník Euro koncem loňského roku popsal machinace na pražském pracovišti. Zde pro změnu vysocí úředníci Pozemkového fondu přeceňovali restituční nároky.

Fond později přiznal přes 1200 chyb a škodu za 114 milionů korun. Dva lidé přišli, museli úřad opustit a vše vyšetřuje policie. Nyní se snaží nadhodnocené nároky vrátit zpět.

 

Právě se děje

Další zprávy