Praha - Smyčka kolem odcházejícího šéfa protimafiánského útvaru policie Jana Kubiceho se znovu utahuje: úřady si objednaly posudek, který má určit, zda policista ovlivnil výsledky loňských parlamentních voleb.
Zkoumají i to, jestli měl právo svou zprávu o prorůstání zločinu do státní správy vůbec utajit.
Kubicemu tak podle zjištění Aktuálně.cz znovu hrozí, že bude kvůli svému loňskému vystoupení před poslanci obviněn. Ačkoli vyšetřování prokázalo, že není nijak zodpovědný za to, že jeho zpráva unikla ze sněmovny na veřejnost, nejvyšší státní zástupkyně nařídila doplnit vyšetřování a Kubiceho případ tak znovu otevřela.
Samotný únik dokumentu policisté připisují lidoveckému poslanci Pavlu Severovi, toho ale naopak žalobci stíhat nechtějí. Byť už měli kriminalisté připravenou žádost, aby poslanci svého kolegu ke stíhání vydali.
Lze to vůbec zpětně změřit?
Znalci na žádost úřadů zkoumají, zda policista Kubice loni v květnu ovlivnil mínění veřejnosti a podepsal se na těsné volebním porážce sociální demokracie.
Politologové oslovení Aktuálně.cz přitom pochybují, že něco takového lze zpětně vůbec změřit. A nadto označit jediného člověka jako toho, kdo sám bez dalších vnějších jevů dokázal zvrátit veřejné mínění na jednu či druhou stranu.
"Osobně si myslím, že se to zpětně změřit nedá. Musel by se udělat průzkum a i tak by to byla takzvaná měkká data, takže stoprocentní jistota by stejně nebyla," míní například politolog Pavel Šaradín z olomoucké Univerzity Palackého.
Kromě toho státní zastupitelství vydalo pokyny, aby policie zjistila, zda byl Kubice vůbec oprávněný svou zprávu pro poslance zařadit do režimu Důvěrné. Pokud bude verdikt znít, že nebyl, je to pro Kubiceho další přitěžující okolnost.
On sám utajení zprávy již dříve zdůvodňoval tím, že chtěl zabránit tomu, aby se dostala na veřejnost.
Kdo si to vymyslel? Úřady mlčí
Kdo přesně přišel s myšlenkou na znalecký posudek a zkoumání utajení zprávy, není jasné. Úřady totiž o vyšetřování odmítají poskytovat jakékoli informace. Odstupující šéfka protikorupční služby Renata Strnadová, jejíž podřízení mají jednu část vyšetřování na starost, se dokonce v létě dobrovolně vzdala práva o případu informovat a nechala to na státním zastupitelství.
Ani tam však nejsou sdílní.
"Státní zástupce, který má případ na starost, nebude průběh vyšetřování komentovat," uvedla mluvčí státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.
Kubiceho - a jeho dva podřízené, kteří s ním byli ve sněmovně - už loni chtěla stíhat inspekce ministra vnitra. Žalobkyně ale nakonec konstatovala, že se žádného trestného činu nedopustili, a případ odložila. Otevřela jej před pár týdny až nejvyšší státní zástupkyně Vesecká.
Kubice odchází, útvar je paralyzovaný
Jan Kubice nejnovější vývoj ve vyšetřování nekomentuje. Předminulý týden ale oznámil, že od policie počátkem příštího roku odchází. A spolu s ním všichni tři náměstci. Následně ohlásili rezignace i lidé z klíčových postů šéfů odborů či oddělení.
Důvod? Ztráta motivace a nechuť spolupracovat s novým vedením policie, které bylo instalováno už za éry Ivana Langera.
Útvar, který má bojovat proti mafiím a bránit pronikání organizovaného zločinu do státní správy, je tak na pokraji kolapsu.