Paroubek se dočkal: Kubice odchází od policie

Sabina Slonková
24. 10. 2007 21:44
Útvar pro boj s mafiemi je paralyzovaný
Jan Kubice, odstupující ředitel ÚOOZ
Jan Kubice, odstupující ředitel ÚOOZ | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Jiří Paroubek se po více než roce dočkal: Jan Kubice, muž, který podle šéfa ČSSD prohrál jeho straně volby, odchází od policie.

Spolu s ním podali žádost o propuštění do civilu i všichni tři jeho náměstci z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Pro současné vedení policie a ministerstva vnitra už dál pracovat nechtějí.

"Odchází celé vedení útvaru. Důvody zná policejní prezident, my je komentovat nebudeme," potvrdila mluvčí útvaru Blanka Kosinová.

Elitní útvar je paralyzovaný

Všichni důstojníci odcházejí počátkem příštího roku. Elitní útvar, který má zejména bránit mafiím, aby zasahovaly do chodu státních úřadů, se tak ocitne kompletně bez vedení.

Podle informací Aktuálně.cz se totiž k odchodům chystají i šéfové odborů a oddělení, útvar tak bude prakticky paralyzovaný.

"Přestali jsme vidět smysl naší práce, nejde bojovat na všech frontách a vedení útvaru v posledních měsících muselo čelit i tlaku ze strany policejního prezidia. Náš dojem z toho byl, že vlastně nikdo ani moc nechce, aby útvar čelil té nejzávažnější kriminalitě a odhaloval nepohodlné případy," uvedl jeden z policejních důstojníků útvaru, který se rovněž chystá do civilu.

Policejní prezidium chystaný odchod klíčových postav z útvaru zatím veřejně nekomentovalo. Omezilo se pouze na konstatování, že uvolněné funkce budou obsazeny ve výběrovém řízení.

Ministr vnitra Ivan Langer prohlásil, že Kubiceho rozhodnutí respektuje. Zda považuje za dobré či špatné, že odchází, už neřekl.

 "Rád bych mu poděkoval za práci, kterou v čele útvaru za dobu jeho působení ve funkci odvedl. Za klíčovou záležitost v tuto chvíli považuji zachování kontinuity činnosti útvaru tak, aby nebyla negativním způsobem ovlivněna jeho činnost," napsal ve svém stanovisku. Dodal, že Kubicemu nabídl, aby se podílel na výběru svého nástupce.

Spory s ČSSD i nadřízenými

Jan Kubice měl dlouhodobé spory s novým vedením policejního prezidia, zejména s náměstkem pro trestní řízení Houbou. Podporu nakonec nenašel ani v ministrovi vnitra Langrovi, s nímž se podle zjištění Aktuálně.cz již koncem léta dohodl, že v čele útvaru skončí.

Kubiceho odchod totiž opakovaně požadovali sociální demokraté, kteří mu nemohou zapomenout, že těsně před loňskými parlamentními volbami vystoupil před poslanci se zprávou o prorustání zločinu do státní správy. 

A současně tehdy Kubice oznámil oznámil, že politici zasahují do vyšetřování citlivých kauz.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek je dodnes přesvědčen, že to bylo právě vystoupení Jana Kubiceho ve sněmovně, co ovlivnilo volby v neprospěch jeho strany.

Odchází jeden z posledních disidentů

Čtyřiapadesátiletý bývalý disident Kubice je jedním z posledních policejních důstojníků, kteří do služeb policie vstoupili až po roce 1989 a vydrželi ve vysoké funkci. Ty jsou už dnes obsazeny prakticky jen lidmi, kteří pracovali pro komunistickou Veřejnou bezpečnost. Řada z nich se vyšvihla na velící posty s příchodem Ivana Langera na ministerstvo vnitra.

Kubice se stal šéfem jedné z klíčových policejních složek v době, kdy ministerstvo vnitra řídil Jan Ruml. Ve své funkci "přežil" šest ministrů, včetně těch z ČSSD.

Jeho jednotka je určená na boj proti mafii a teroristickým skupinám, odhaluje obchody se zbraněmi, lidmi a výbušninami. Za úkol má také odhalovat prorůstání zločinu do státní správy a politiky.  

 

Právě se děje

před 8 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy