Úřad zakázal Australanům hledat uran na Vysočině

Pavel Baroch
14. 8. 2007 12:30
Ministerstvo životního prostředí žádosti zamítá
Uranový důl - ilustrační foto
Uranový důl - ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Polná - Australská společnost Uran Limited zastoupená českou firmou Timex Zdice zatím neuspěla se svými žádostmi prozkoumat na Vysočině nová ložiska uranu. Brněnské pracoviště ministerstva životního prostředí už zamítla dvě ze čtyř žádostí. Třetí zamítne v nejbližších dnech. Ve hře tak zůstává pouze ložisko u obce Brzkov.

Aktuálně.cz to sdělilo sdružení Calla, které je účastníkem povolovacího řízení. "Zamítnutí průzkumů uranu na Vysočině jsme samozřejmě uvítali," řekla Hana Gabrielová z hnutí Calla, podle něhož by těžba znamenala nenávratný zásah do přírody a přinesla by i značné množství radioaktivních a dalších jedovatých odpadů.

Ministerstvo žádosti o povolení těžby podle Gabrielové zamítlo kvůli tomu, že jsou v rozporu se státní surovinovou politikou, která hovoří o ukončení dobývání uranu na území České republiky. Dalším důvodem je to, že údaje o uranových ložiscích jsou dostatečné.

V Brzkově se už uranová ruda těžila

V území, o něž má australská firma zájem, se uran zkoumal už v minulých desetiletích, naposledy v roce 1990. Perspektivní místa byla ověřena 223 hloubkovými vrty.

Obec Brzkov na Vysočině
Obec Brzkov na Vysočině | Foto: brzkov.cz

V Česku se uranová ruda těží v jediném středoevropském uranovém dole v Dolní Rožínce, který leží nedaleko oblasti, kterou chtějí prozkoumat Australané.

V Brzkově, v poslední oblasti, která je ještě ve hře, se uranová ruda těžila už v osmdesátých letech, ale před několika lety byl důl zcela zlikvidován.

Firma se odvolá k Bursíkovi

Olga Bubníková, spolumajitelka společnosti Timex Zdice, si ovšem nedělá velké iluze o tom, že by brněnské pracoviště ministerstva životního prostředí brzkovskou lokalitu povolilo prozkoumat.

"Zamítnuté budou všechny naše žádosti," odhaduje Bubníková. Firma plánuje, že se proti rozhodnutí odvolá do Prahy k ministrovi Martinu Bursíkovi. Ovšem jenom v těch případech, kde se proti plánovanému průzkumu nepostaví místní obce. V případě prvních dvou žádostí - Polná a Jemné - bylo stanovisko zastupitelstev záporné.

Firma pokládá za nejperspektivnější právě okolí obce Brzkov, kde se uran už těžil. Tamní starosta Petr Pometlo potvrdil, že žádost rozdělila lidi na dva tábory.

"Někomu to nevadí, někdo je proti," řekl nedávno Aktuálně.cz Pometlo. "A můj osobní názor? Proti průzkumu bych asi nebyl, horší by to bylo s těžbou, to by byl problém." Zastupitelstvo se ovšem nakonec vyslovilo proti průzkumu.

Uranový důl - ilustrační foto
Uranový důl - ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Spor o surovinovou politiku

Timex Zdice chce ve svém odvolání napadnout to, že ministerstvo své zamítavé stanovisko opírá o platnou surovinovou politiku státu. Firma ji totiž pokládá za anachronismus.

"Surovinová politika státu už dlouho nekoresponduje s aktuální situací. Jedním z příkladů je fakt, že předpokládané uzavření uranového dolu Rožná bylo v roce 2002," poznamenala Bubníková.

Nejen, že se těžba před pěti lety nezastavila, vláda navíc před čtrnácti dny odsunula uzavření dolu na neurčito.

Ministerstvo životního prostředí přitom už jednou žádost společnosti Timex Zdice zamítlo. "Firma o totéž žádala už před rokem a půl, tehdy byla žádost zamítnuta," řekl nedávno Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

 

Právě se děje

Další zprávy