Uprchlík Pitr jezdí domů, ministr vnitra mlčí

Markéta Chaloupská
20. 1. 2009 18:16
Stíhaný Tomáš Pitr je na útěku více než rok
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Policejní hra, lajdáctví, dohoda. Tak hodnotí přední čeští politici skutečnost, že uprchlý podnikatel Tomáš Pitr, po kterém policie více než rok podle oficiálních vyjádření pátrá, čile obchoduje a občas si zajede i do Česka.

"Je to policejní hra, jak se dostat na pana Pitra i na lidi z jeho okolí. Tedy doufám, že to je policejní hra, jinak by to bylo trochu smutné," říká šéf branného výboru Sněmovny Jan Vidím (ODS).

Pitr, na kterého je nyní vydán mezinárodní zatykač, se zodpovídá z krácení daní ve 13 let starém případu. Stát měl ošidil zhruba o několik milionů korun. Přesto je dosud na svobodě, pětiletému vězení se útěkem vyhnul.

Čí je to chyba? Může za to politický tlak nebo má Pitr takové štěstí?

Policie se nechce k případu příliš vyjadřovat.

Komentovat jej odmítl i člověk "nejpovolanější", ministr vnitra Ivan Langer.  Po své mluvčí Janě Malíkové pouze vzkázal, že je to věc policie a dotazy mají směřovat na ní.

K některým jiným případům se ale Langer tak odmítavě nestavěl. Například  v roce 2007, při dopadení kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře v Jihoafrické republice, neváhal uspořádat velkolepou tiskovku, kde ochotně odpovídal na dotazy novinářů.

Krejčíř však doposud stejně nebyl do Česka vydán.

Nepřítel státu

Pitr přitom leží v žaludku mnohým českým politiků. Na jméno mu nemůže přijít předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek, který ho dokonce  - v době, když byl premiér - označil za nepřítele státu.

Teď mluví o tom, že není politická vůle cokoliv řešit.

"Žádná velká politická vůle tu není, protože kdyby byla, tak už by byl dopaden. Vůle je tu asi taková, jako je tu s Krejčířem (Krejčíř je od svého dopadení stále v JAR, poz.red.)," řekl Aktuálně.cz Paroubek.

Za pravdu mu dává i bývalý ministr vnitra František Bublan.

"Nevím, jestli to zadání je nechat ho být, nebo je to lajdáctví. Vlažný přístup policie a nečinnost ministra vnitra může vyvolávat spekulace o účelový nezájem zatknout Pitra a podporuje domněnky o jeho možném propojení na vládní politiky."

Bublan také upozorňuje, že Česko má dokonce  podepsanou speciální smlouvu s Rakouskem o policejní spolupráci (podle posledních zpráv se Pitr pohybuje v Rakousku a Švýcarsku, pozn. red.), která je velmi nadstandardní. A která v podstatě umožňuje českým policistům, aby Pitra - pokud by byl v Rakousku - za pomoci rakouské policie zatknout.

Politický tlak? Není

Policie se zase naopak zastal soudce Petr Novák, kterého nedávno centrála Interpolu v Bernu oficiálně kontaktovala, aby jim odpověděl, čeho se Pitr v Česku dopustil.

"Vím, že dělají, co mohou. Je to přece jenom úkol a nesplněný úkol je nepříjemný. Navíc celá ta věc je neustále provětrávána, proto by pro ně bylo podstatně lepší, aby Pitra dopadli."

Že by policie nechala Pitra unikat "úmyslně", naprosto odmítá Jan Vidím.

"Žádná z politických stran nemá zájem na tom, aby člověk, na kterého je vydán mezinárodní zatykač, zůstal na svobodě," říká.

Jak utekl?

Pitr je nezvěstný od června předloňského roku.V době, kdy utekl, jej přitom sledovaly tajné služby i policie. Jak je možné, že se mu Českou republiku podařilo opustit, dodnes nikdo věrohodně nevysvětlil. 

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz nepřímo naznačil, že si Pitra police nechala utéct.

"Přece i té husopasce v jižních Čechách muselo být jasné, že Pitr do vězení nenastoupí. Je to hodně divné."

 

 

Právě se děje

Další zprávy