Praha - Opatření k řešení problému migrace musejí evropské země přijímat společně. Ke zvládnutí nynější migrační vlny je třeba společný evropský přístup. V Praze to v neděli před společným jednáním řekli ministři zahraničí ČR a Francie Lubomír Zaorálek a Laurent Fabius. Podle šéfa české diplomacie má Česko velký zájem na udržení schengenského režimu.
"Pokud se nebudeme v Evropě snažit hledat společný přístup, tak je to něco, co by mohlo vážně dezintegrovat situaci v Evropě. Česká republika je země, která má velký zájem na udržení schengenského režimu," řekl Zaorálek.
Migrační krize se podle Fabiuse odehrává v "celosvětovém formátu". "Veškerá řešení je potřeba přijímat společně," uvedl šéf francouzské diplomacie. Řešení má podle něj "dva póly" - na jedné straně solidaritu s uprchlíky i státy s největším náporem běženců a jejich sousedních zemí, na druhé uzavřenost a tvrdost a opatření vůči převáděčům a pašování lidí. Je nutné také rozlišovat mezi lidmi, kteří mají opodstatněné důvody, a mezi těmi, kteří přicházejí z důvodů ekonomických, dodal Fabius.
Palčivým tématem je podle obou ministrů nyní situace v Makedonii, kterou je nutné řešit rychle. Makedonie blokovala hranici s Řeckem, aby zabránila nekontrolovanému proudění běženců z Řecka. Blokádu o víkendu ukončila.
"Makedonie se nenachází v jednoduché situaci, myslím stabilitu vlády. Okolnosti pro ni představují mimořádnou zátěž," uvedl Zaorálek. Podotkl, že i jiné země se potýkají s migrační vlnou, na jejíž zvládnutí nemají sílu. Dodal, že Makedonie není asi spokojena s tím, jak EU a konkrétně Řecko problém řeší.
Zaorálek se svým francouzským protějškem večer jednal nejen o migraci, ale také o situaci na Blízkém východě a rusko-ukrajinském konfliktu, oznámilo MZV. Český ministr za znepokojující označil porušování příměří mezi vládními jednotkami a povstalci ve východoukrajinském Donbasu. Zdůraznil nutnost dodržování minských mírových dohod.
Zaorálek při jednání ocenil úlohu Francie v řešení řecké krize a přínos prezidenta Francoise Hollanda při dojednávání záchranné pomoci Řecku. Český ministr také představil priority českého předsednictví visegrádské čtyřky. Podle obou ministrů jsou vztahy obou zemí skvělé. Fabius je označil za velice robustní, Zaorálek za velice bohaté. Oba státy mají společný plán spolupráce do roku 2018, týká se například obchodu, energetiky či vědy.
V pondělí bude Fabius hlavním zahraničním hostem každoroční porady velvyslanců České republiky v cizině na ministerstvu zahraničních věcí. Tam se s ním setká i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jednat budou mimo jiné o česko-francouzském strategickém partnerství a předsednictví V4, které ČR převzala v červenci od Slovenska.