Italské námořnictvo zachránilo v sobotu 4400 uprchlíků

ČTK ČTK
23. 8. 2015 15:32
V sobotu proběhla jedna z největších záchranných operací, na které se podíleli Italové, Irové i Norové. U břehů Libye zachránili tisíce běženců.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Marta Soszynska/Lékaři bez hranic

Řím - Ve Středozemním moři u břehů Libye bylo v sobotu zachráněno na 4400 uprchlíků. Aktualizovanou bilanci dnes zveřejnil mluvčí italské pobřežní hlídky. Záchranné akce koordinované italským námořnictvem se zúčastnilo mnoho lodí, včetně irského a norského plavidla. Podle agentury Reuters šlo dosud o jednu z největších mnohonárodních záchranných operací, uskutečněných v rámci mise Evropské unie nazvané Triton.

Evropa se v posledních měsících potýká s rekordním přílivem uprchlíků. Do Itálie už od začátku roku dorazilo na 105 tisíc imigrantů z Afriky, Blízkého východu a jižní Asie. Dalších 135 tisíc běženců zamířilo do Řecka.

Při pokusu překonat moře zahynulo letos nejméně 2300 lidí. Krizová situace panuje též na řecko-makedonské hranici, kde se shromažďují imigranti mířící přes Makedonii do západní Evropy. Kolem pěti tisíc z nich prošlo o víkendu do Srbska.

Podle italského ministra zahraničí Paola Gentiloniho hrozí, že současná situace kolem běženců "vyrve Evropské unii její duši". Scény, jaké se v těchto dnech odehrávají na řecko-makedonské hranici, představují opravdovou hrozbu pro svobodu pohybu po unii, řekl Gentiloni v rozhovoru s římským deníkem Il Messaggero.

Hrozí prý, že pokud jde o imigraci, ukáže Evropa "ze sebe to nejhorší". Gentiloni varoval před "sobectvím, riskantními rozhodnutími a hádkami mezi členskými státy". Ty se podle něj musejí pokusit najít společně řešení, jinak hrozí zhroucení jednoho ze základních pilířů EU, volného pohybu osob. "Napětí stoupá od sicilských břehů po Kos, Makedonii, Maďarsko a Calais. Nakonec může být zpochybněn sám smysl schengenského systému (bez kontroly vnitřních hranic)," míní Gentiloni.

 

Právě se děje

Další zprávy