Praha - V hledáčku svých kolegů se v uplynulém roce ocitlo několik policistů. Mezi nimi například šéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš nebo devítičlenná skupina pojmenovaná Toflův gang, která vydírala podnikatele.
Kvůli podezření z daňových podvodů policie zadržela i bývalého detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Mariana Hanáka. Policejní inspekce prošetřovala loni mimo jiné případ středočeských policistů napojených na narkomafii.
Jedním z vysoce postavených policistů, který čelí obvinění z korupce, byl velitel pražských strážníků Vladimír Kotrouš.
Speciální komando ho zadrželo na konci listopadu i s penězi z úplatku. Podle neoficiálních zdrojů mohlo "všimné", které Kotrouš údajně dostal za přiklepnutí několikamilionové zakázky pro poskytování služeb městské policii, dosahovat až statisíců korun.
Podplacená zakázka se mohla týkat servisních služeb pro vozový park pražských strážníků. TV Prima uvedla, že Kotrouš jednal před zatčením se zástupci jedné z firem, která zajišťuje odtahy aut.
Podívejte se, v čem jezdí pražští strážníci:
Aktivitami velitele strážníků se už několik měsíců předtím zabýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Ten informoval zdroj, jehož identitu nechtějí policisté sdělit. Považují ho ale za důvěryhodný. Soud poslal Kotrouše do vazby, aby nemohl ovlivňovat svědky a mařit vyšetřování. Pokud mu bude korupce opravdu prokázaná, hrozí mu 5 až 12letý trest.
Expolicisté z Toflova gangu vydírali podnikatele
Ve vazbě skončili v roce 2011 i členové takzvaného Toflova gangu. Za tímto názvem se skrývá skupina devíti lidí, především brněnských expolicistů, podezřelých z toho, že vydírala podnikatele.
Gang údajně operoval tak, že si nejprve vymyslel na vytipovaného podnikatele křivé obvinění z hospodářského deliktu a začal ho stíhat. Poté mu ale nabídl, že za úplatek zamete případ pod koberec. Expolicisté přitom požadovali částky od 10 tisíc až do milionů korun.
Skupina, která má na svědomí údajně až 30 korupčních případů, fungovala v letech 1998 až 2010. Jméno získala podle svého údajného velitele Michala Tofla. Tento bývalý pracovník jihomoravské hospodářské kriminálky už není na živu. V roce 2010 ho neznámý pachatel zastřelil samopalem.
Náměstek policejního prezidenta se sešel s politiky
V centru pozornosti svých nadřízených se ocitl i náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák. Ministr vnitra Jan Kubice žádal na konci listopadu vysvětlení k jeho schůzce s politiky a lobbisty.
Husák se podle médií sešel v Obecním domě například s kontroverzním podnikatelem Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. Schůzky se kromě nich účastnili i politici ODS jako Pavel Bém, Boris Šťastný, Milan Richter nebo Rudolf Blažek.
Samotný Husák k tomu uvedl, že šel kolem Obecního domu a zastavil se jen pozdravit své známé.
Bývalý detektiv čelí obvinění z daňových podvodů
Policie zadržela v minulém roce také bývalého detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Mariana Hanáka, který je podezřelý z daňových podvodů za asi 40 milionů korun.
Čtyřčlennou skupinu podezřelou z podvodů odhalila protikorupční policie už v dubnu, Hanákovi se ale podařilo uprchnout. Dopaden byl až o šest měsíců později v Bratislavě. Podle policie gang vydělával na fiktivních vývozech železa a dalších kovů na Slovensko a do Polska, kde se z obchodů neplatí daň z přidané hodnoty.
V poutech skončila v roce 2011 i skupina středočeských policistů, kteří jsou údajně spojeni s drogovým podsvětím. Policejní inspekce je zatkla během akce zvané Okruh.