Bodlák splnil požadavky, jeho nejmenování by měl Zeman řádně vysvětlit, tvrdí žalobci

ČTK ČTK
14. 9. 2022 17:37
Je nepřijatelné, aby důvodem pro nejmenování soudce bylo to, že kandidát vykonával působnost státního zástupce, či dosavadní funkční zařazení kandidáta v justiční soustavě. Ve středečním prohlášení to uvedla Unie státních zástupců, která reagovala na to, že prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat státního zástupce Marka Bodláka soudcem. Bodlák je řadovým členem unie.
Miloš Zeman odmítl jmenovat soudcem Marka Bodláka.
Miloš Zeman odmítl jmenovat soudcem Marka Bodláka. | Foto: ČTK

Unie konstatovala, že na jmenování soudcem neexistuje ani při splnění všech zákonných podmínek právní nárok. "V demokratickém právním státě však nelze tolerovat osobně motivované, účelové jednání prezidenta republiky, kterému ústava svěřila jmenování soudců na návrh vlády," napsalo stavovské sdružení.

"JUDr. Marek Bodlák nejenže splnil veškeré požadavky, které zákon pro jmenování soudcem vyžaduje, ale jde o zkušeného a čestného profesionála s velkým respektem u odborné veřejnosti. Pokud takového kandidáta prezident republiky odmítne jmenovat, je třeba tento postup řádně a přesvědčivě odůvodnit," zdůraznila unie.

Zároveň ocenila, že ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) předloží vládě "navzdory prohlášením prezidenta republiky" seznam kandidátů na soudce v úplné podobě, tedy včetně Bodlákova jména. Vláda seznam navržených soudců projednává vždy, protože prezidentovo rozhodnutí o jmenování vyžaduje spolupodpis premiéra.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ve středu na žádost o reakci Pražského hradu ke kritice Unie státních zástupců sdělil, že "zcela zásadní důvod již byl sdělen, je to případ Vlasty Parkanové". V úterý Ovčáček napsal, že prezident nechce Bodláka jmenovat kvůli nezákonnému stíhání Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09) v kauze nákupu letounů CASA. Stíhání čelila od roku 2012, soudy ji definitivně osvobodily loni v říjnu. Podle Ovčáčka považuje Zeman tento případ za mimořádně závažný.

"Není to žádný náhlý, okamžitý názor," podotkl mluvčí a upozornil na to, že letos v lednu při jmenování soudců označil Zeman kauzu za ostudu české justice, nikoli pouze soudců, ale také státních zástupců. Kauzu CASA nedozoroval Bodlák, ale jeho kolega z pražského vrchního státního zastupitelství Jan Kořán.

Bodlák, který na vrchním státním zastupitelství řídí odbor závažné hospodářské a finanční kriminality, nedávno zamítl prezidentův podnět na prověření možné sabotáže při loňské Zemanově hospitalizaci. Jeho domovské státní zastupitelství také řeší případy, které se týkají trestné činnosti v Lesní správě Lány.

Podle České justice se jako důvod nejmenování Bodláka nabízí "odveta" za to, že pražské vrchní státní zastupitelství dozoruje a žaluje případy, které se týkají trestné činnosti v Lesní správě Lány. A tým Lenky Bradáčové údajně směřoval i k nejvyšším spolupracovníkům prezidenta, uvádí web.

Šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka uznaly soudy dvakrát vinným z toho, že chtěl Hrad připravit o miliony korun. V březnu poslal soud Baláka do vězení za manipulaci dvousetmilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Prezident Miloš Zeman mu však udělil milost.

V srpnu Balákovi kladenský soud uložil peněžitý trest 870 tisíc korun v kauze těžby kamene v Lánech a dvouletý zákaz činnosti v organizacích, které spravují státní majetek.

VIDEO: Nevěřil jsem, že milost padne. Je možné, že Balák Lány povede dál, říká Valášek

Když 24.3. padl pravomocný rozsudek, snažili jsme se získat vyjádření jak pana Baláka, tak Hradu, jak situaci budou řešit. Nedočkali jsme se. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy