Ukrajincům vstup zakázán, stálo údajně ve výloze. Fotomontáž, říkají majitelé obchodů

Michaela Endrštová Radek Dragoun Michaela Endrštová, Radek Dragoun
Aktualizováno 26. 5. 2022 19:08
Anglicky psaný server Prague Morning ve čtvrtek na sociálních sítích zveřejnil fotografii dvou pražských obchodů, které měly mít ve výloze nápis "Ukrajincům vstup zakázán". Majitelé obou obchodů však Aktuálně.cz řekli, že jde o fotomontáž a nic takového nevylepili. Mezitím se fotka šíří po sociálních sítích a lidé obchodům píší kritické zprávy. Web fotku po pár hodinách smazal, později se omluvil.
Jeden z obchodů, kde údajně zakazovali vstup Ukrajincům. Podle majitele obchodu jde o fotomontáž.
Jeden z obchodů, kde údajně zakazovali vstup Ukrajincům. Podle majitele obchodu jde o fotomontáž. | Foto: Jakub Plíhal

Prvním obchodem, ve kterém se podle snímku cedule měla objevit, je prodejna punčoch v Sokolovské ulici poblíž Karlínského náměstí v Praze 8. Druhým je butik s oblečením, který je ve stejné ulici jen o pár desítek metrů dál. Majitelé obou obchodů říkají, že fotky neukazují pravdu a cedule s takovým nápisem na své výlohy nikdy nevyvěsili.

"Jsem původem z Palestiny, jsem tady už skoro dvacet let. Celý Karlín mě zná. Proč bych měl mít něco proti Ukrajincům? Každá koruna je dobrá. Je jedno, jestli vám ji dá Ukrajinec, Rus, Afričan nebo Izraelec. Dokonce dávám Ukrajincům slevy, protože musí být v hrozné situaci," říká reportérům Aktuálně.cz majitel obchodu Abdel Fattah Salah.

Fotky z neznámého zdroje šířil na sociálních sítích web Prague Morning.
Fotky z neznámého zdroje šířil na sociálních sítích web Prague Morning. | Foto: Aktuálně.cz

Navíc prý sám zažil válku, a tak má pochopení pro lidi, kteří nyní utíkají před válečným konfliktem. "Mám hodně kamarádů z Ukrajiny i z Ruska. Politika mě vůbec nezajímá. Je to fotomontáž, stoprocentně. Jsem z Palestiny, takže vím, co to znamená válka. Ztratil jsem v ní mnoho kamarádů i členy rodiny. Nemůžu být proti Ukrajině, je tam katastrofa," říká Salah, který obchod vlastní společně se svojí manželkou. 

Salah se domnívá, že za příspěvkem může stát někdo od konkurence. Fotografii mu ve čtvrtek v poledne poslala kamarádka, on ji hned přeposlal manželce, zprávu ukazuje v mobilu. Manželé nyní společně přemýšlejí, že se obrátí na právníky. "Proč to někdo udělal, to nevím," dodává. 

"Vůbec nevím, kdo to udělal"

Ve stejné ulici sídlí butik s oblečením Inside. Uvnitř je rozrušená prodavačka Lenka Vrzalová, jejíž dcera obchod vlastní. I ona se dozvěděla o fotografii zprostředkovaně, od svého zaskočeného zákazníka.

"Přišla jsem do práce v jedenáct hodin, kdy otevíráme. První zákazník, který přišel, podle přízvuku nejspíš Ukrajinec, držel v ruce telefon. Myslela jsem, že chce s něčím poradit, ale on mi ukázal fotografii a ptal se na to. Ukázala jsem mu tabuli, kterou máme venku a na kterou píšu slevy. Řekla jsem mu, že jsem teprve otevřela, a navíc je na tabuli pyl, takže tam žádná cedule být nemohla. Vůbec nevím, kdo to udělal," popisuje žena. 

Její dcera hned napsala na Instagram, že se jedná o fotomontáž. Na rozdíl od prodavače punčoch se nedomnívá, že by se mohlo jednat o konkurenční boj. Neví ani, komu by mohl obchod vadit. "Začínáme. Jsme tu teprve od prosince a držíme se jen tak tak," krčí rameny. Zvažují, že se obrátí na policii. 

Web příspěvek smazal, později se omluvil

Snímek dvou obchodů zveřejnil anglicky psaný web Prague Morning. Zdroj neuvedl, na Facebooku jen napsal "Právě jsme obdrželi tyto dvě fotky". Není jasné, kdo jim fotografii poskytl nebo jak vznikla. Aktuálně.cz web oslovilo, ale odpověď dosud nepřišla.

Po několika hodinách web příspěvky na sociálních sítích bez vysvětlení smazal. Mezitím je sdílelo dál nebo komentovala mnoho lidí. Někteří v reakci na to napsali na internetu obchodům špatné recenze a kritické komentáře.

Až vpodvečer se Prague Morning na Twitteru omluvil. "Omlouváme se. Fotky jsme dostali dnes na Facebooku od jednoho z našich čtenářů s tím, že je pořídil včera odpoledne a my jsme mu věřili. Naše chyba."

Dezinformaci o tom, že některé české obchody nevpouští Ukrajince do obchodů, sdílely také ruské noviny Komsomolská pravda. Tvrdí, že nápisy pravděpodobně reagují na údajný nárůst počtu krádeží ukrajinskými uprchlíky. Na titulní fotce, která je podle deníku z Prahy, je přitom text v polštině a ukrajinštině.

Video: Hon na zrádce i vraždy v režii Ukrajinců. Co píší nejvlivnější ruské weby

Josef Pazderka komentuje ruskou propagandu na zpravodajských webech | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy