Půlmiliardová loupež přepisuje české dějiny zločinu

Pavel Baroch
3. 12. 2007 13:10
Dosud největší lup bylo "pouhých" 150 milionů
Group 4 Securicor
Group 4 Securicor | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Až dosud byla za "českou loupež století" označováno ozbrojené přepadení bezpečnostního vozu se 153 miliony korun u Citibank v Praze. Po pěti letech se historie mění.

Ze sídla pražské bezpečnostní agentury G4S Cash Services zmizelo na 500 milionů korun. Z loupeže je podezřelý zaměstnanec firmy František Procházka, po němž vyhlásila policie celostátní pátrání. Ať už policisté pachatele zadrží a peníze najdou, nebo pátrání skončí bezvýsledně, v každém případě půjde o největší loupež v historii České republiky.

Velké české loupeže

  • Září 2002: Lupiči přapadli bezpečnostní vůz v Praze a ukradli z něj 153 milionů korun.
  • Duben 2003: Dva ozbrojení lupiči přepadli na Olomloucku nákladní auto České pošty a odnesli si asi čtyři miliony.
  • Září 2004: Dva zaměstnanci fingovali ve Frenštátě pod Radhoštěm loupež sedmi milionů korun při převážení peněz.
  • Leden 2005: Lupiči přepadli ve Frýdku-Místku vůz bezpečnostní agentury se 16 miliony. Policie podezřelé v dubnu dopadla.
  • Duben 2005: V Českých Budějovicích zloději přepadli auto bezpečnostní agentury a ukradli miliony korun.
  • Březen 2006: Ozbrojený lupič předadl v Jindřichově Hradci vůz převážející peníze, ukradl nejméně třicet milionů.
  • Březen 2006: Muži se samopaly přepadli převozce peněz z pivovaru v Chýni u Prahy, jednoho z mužů postřelili. Zmizely miliony korun.
  • Srpen 2006: Lupiči převlečení za policisti přepadli vůz bezpečnostní agentury u Slavkova u Brna, ukradli 77 milionů.
  • Srpen 2007: Lupiči přepadli v Rudné u Prahy vůz převážející miliony.
  • Prosinec 2007: Ze sídla bezpečnostní firmy v Praze 3 zmizelo půl miliardy korun. Podezřelý je zaměstnanec agentury.

Pachatelé uprchli

Pokud se historie bude opakovat, má zloděj reálnou šanci, že si svůj lup užije na svobodě. V případě dalších dvou největších loupeží, které se umístily na pomyslném druhém a třetím místě, totiž policie pachatele dosud nevypátrala.

U loupeže zmiňovaných 153 milionů korun, které rovněž převážela společnost Group 4 Securitas, dokonce vyšetřovatelé na případu už přestali pracovat. Žádná ze stop k pachatelům nevedla.

Co se tehdy v září 2003 vlastně stalo? Na Evropké třídě v Praze 6 zastavili pachatelé oblečení v policejní uniformě bezpečnostní vůz, který převážel peníze Citibank. S autem potom odjeli z Prahy směrem na Karlovy Vary, ale ještě na okraji města vzali peníze a přesedli do civilního osobního auta. To po několika hodinách objevila policie u obce Nenačovice mezi Prahou a Berounem.

Tady také horká stopa po pachatelích skončila. Nadobro.

Znovu posloužila policejní uniforma

Při druhé - vlastně teď už třetí - největší loupeži v dějinách v srpnu 2006 využili pachatelé už osvědčený trik s policejní uniformou. Tentokrát zastavili nedaleko Slavkova u Brna vůz bezpečnostní agentury Briks a odnesli si bezmála 80 milionů korun.

Bílou bezpečnostní dodávku předjela na úzké silnici stříbrná mazda s nápisem Policie a zatarasila cestu. Z mazdy vyskákalo pět ozbrojených mužů v černých policejních kombinézách. Sebrali 77 milionů korun, naskočili do jiného auta, které mezitím přijelo, a zmizeli.

K vyšetřovatelům se později dostaly jen přepravní kontejnery a zásobníky na peníze. V lese, několik desítek kilometrů od místa činu, je našel mladý houbař.

"Na případu stabilně pracuje osm lidí, prověřili jsme stovky poznatků, ale ani peníze, ani pachatele zatím nemáme," citovala letos v červenci MF Dnes šéfa speciálního vyšetřovacího týmu Jiřího Hrubeše.

Zpět na zprávu: Z bezpečnostní firmy G4S ukradli půl miliardy v hotovosti 

Právě se děje

před 5 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 6 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy