Uhynuly stovky tun ryb, odhadují rybáři

Olina Martinková
24. 1. 2006 15:19
HradecKrálové/Praha - Český rybářský svaz stále nemá přesné informace o škodách, které v Labi způsobil únik jedovatých kyanidů. Rybáři však odhadují, že uhynuly stovky tun ryb.

Policejní vyšetřování zatím zjistilo, že kyanidy se do Labe dostaly druhý lednový týden z firmy Lučební závody Draslovka Kolín.

Jedovatá látka zamořila téměř 85 kilometrů řeky a statistiky ukazují, že událost je největší kyanidovou havárií v českých tocích.

Přímé škody, které způsobily kyanidy v Labi, odhadli rybáři nejméně na 1,6 milionu korun. To navíc není vše. Rybáři musí ještě zaplatit za likvidaci uhynulých ryb v kafilériích.

Kromě běžných sladkovodních ryb navíc uhynuly také chráněné ryby a živočichové.

Jak kyanidy poškodily celý biotop odborníci teprve zjišťují. "Ryby, které sbíráme z česlic elektráren budou jen částí celkového množství uhynulých ryb. Další jsou přimrzlé k ledu a na dně řeky," řekl dnes jednatel svazu Pavel Horáček.

Rybáři musí počkat, až na Labi roztaje led, aby zjistili přesněji, kolik ryb uhynulo. Už teď ale odhadují, že bude trvat tři až čtyřiky roky, než se život v řece dostane do stavu, v jakém byl před havárií.

Podle odborníků jsou však dnes vylovené živé ryby z Labe vhodné k jídlu.

"V tělech ryb, které přežily, už totiž zafungoval detoxikační proces a kyanidy v játrech se změnily na netoxické látky," potvrzuje svaz, který si nechal vypracovat posudek. Odborníci také míní, že rybáři mohou již na jaře začít vysazovat do Labe nové ryby.

Podle nich z dosavadních šetření o havárii vyplývá, že do řeky vnikly především volné kyanidy, které se z vody poměrně dobře odstraňují a nezanechávají stopy například v těle ryb, které přežily.

Kyanidové havárie v Česku

  • 1964 Z podniku Tona Jihlava uniklo do řeky Jihlavy 150 tun kyanidu, když závod vyměňoval kalící vany. Kyanidy kontaminovaly 60 kilometrů toku.
  • 1967 Z Tatry Kopřivnice unikly kvůli ucpanému potrubí kyanidové vody do řeky Lubiny.
  • 1969 Z podniku Tesla Blatná unikly odpadní vody s obsahem kyanidu do řeky Lomnice, která napájí sádky.
  • 1976 Z firmy Šroubárny Trutnov unikly kyanidy do řeky Jizery, kde způsobily hromadnou otravu ryb.
  • 1979 Z galvanovny Tesly Rožnov pod Radhoštěm unikla kyanidová lázeň do kanalizace a poté do řeky Bečvy. V úseku 7 kilometrů uhynuly ryby.
  • 1986 Z firmy Adast Adamov unikly odpadní vody s obsahem kyanidů a zinku. V řece Svitavě způsobily hromadný úhyn.
  • 1998 Při zhášení pece ve Vítkovických železárnách se kyanidy dostaly do řeky Ostravice, kde způsobily úhyn ryb.

ZDROJ: webové stránky Povodí Labe

 

 

Právě se děje

Další zprávy