Za havárii na Labi může vadné čidlo

Redakce DOM, čtk
17. 1. 2006 12:41
Hradec Králové - Únik jedovatého kyanidu, který minulý týden způsobil velký úhyn ryb v Labi pod Kolínem, zavinila technická závada.

Konkrétně šlo o poruchu na signalizačním plováku v detoxikační jámě odpadní vod společnosti Lučební závody Draslovka Kolín.

Draslovka je největší chemickou továrnou na Kolínsku. Zaměřuje se zejména na výrobu a další zpracování kyanovodíku. Vyrábí z něj kyanidy a další chemikálie.

Firmě hrozí pokuta 10 milionů

Česká inspekce životního prostředí zahájí s firmou správní řízení za únik většího množství znečištěných odpadních vod, firmě hrozí pokuta 10 milionů korun.

Společnost Lučební závody Draslovka Kolín po havárii z 9. ledna zpřísnila kontrolu na detoxikačních jamách i při vypouštění odpadních vod a provedla další technická opatření. V druhé polovině roku 2006 by také měla do zkušebního provozu uvést novou čistírnu odpadních vod.

Podle odborníků však již množství kyanidu v Labi postupně klesá. "Dle všech informací a našich šetření lze předpokládat, že po soutoku Labe s Vltavou dojde k významnému poklesu koncentrací," řekl  vedoucí oddělení ochrany vod královéhradecké pobočky ČIŽP Petr Makovský.

Do Ústí teprve kyanid dorazí

Podle Makovského by naředění mělo být tak velké, že by kyanid z vody měl být odbourán ještě na území České republiky.

Rozbory vzorků vody z Labe minulý čtvrtek v Nymburku prokázaly až třicetinásobné překročení normy na výskyt toxických kyanidů, jejich výskyt v Labi postupně klesá. "Do Ústí nad Labem by čelo mělo dorazit ve středu po půlnoci, 19. ledna odpoledne by tam mělo být znečištění vody maximální," řekl Karel Dostál ze společnosti Povodí Labe.

Desítky mrtvých ryb se objevily v Labi nejdříve v Kolíně, ve čtvrtek ráno i v Poděbradech a Nymburku. Množství dalších polomrtvých ryb pak rybáři v Nymburce a Poděbradech sbírali z hladiny řeky a přemisťovali do čistých vod.

Velmi jedovatá látka

Kyanid je velmi rychle účinná a potenciálně smrtelná chemická látka, dostupná ve více formách. Může být bezbarvým plynem jako kyanovodík nebo chlorkyan, nebo v krystalické formě jako kyanid sodný nebo draselný (cyankáli).

Je užíván v průmyslu při výrobě textilu, papíru a plastů. Obsahují ho směsi k vyvolávání fotografií. Užívá se v metalurgii a k hubení  hmyzu. Kyanid se používá také při těžbě zlata. Ze všech zdrojů je přenosný do lidského organismu.

Jeho účinek závisí na množství, na formě a tom, jak se dostane do organismu a jak dlouho je jeho vlivu člověk vystaven. I ve velmi malém množství je jedovatý.

 

Právě se děje

Další zprávy