Podle návrhu rozpočtu na rok 2024, který na jaře připravilo ministerstvo financí, se rozpočet resortu měl meziročně snížit. Na vědu a výzkum se měl zmenšit o desetinu, ministerstvo školství v roce 2024 mělo mít na výdaje 235,75 miliardy korun, tedy o 29,27 miliardy korun méně než letos. Bek ve středu zopakoval, že na tomto návrhu nebyla politická shoda.
"Učitelé budou jedinou profesní skupinou, co platí stát, kterým příští rok porostou platy. Porostou nejméně o 3000 korun. Neklesne rozpočet vysokého školství ze státního rozpočtu, neklesnou výdaje na vědu a výzkum. Zda budou nárůsty, to se ukáže v následujících třiceti dnech," řekl ministr.
Ministryně pro vědu Helena Langšádlová (TOP 09) doplnila, že rozpočet pro vědu a výzkum bude v roce 2024 vyšší, než navrhovalo ministerstvo financí, ale nižší, než chtěla Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Ta navrhovala rozpočet ve výši 47,8 miliardy.
Učitelé v mateřských, základních a středních školách měli podle Českého statistického úřadu po započtení všech příplatků a odměn loni průměrnou hrubou měsíční výplatu asi 48 tisíc korun. Oproti roku 2021 se jim měsíční výdělek zvýšil asi o 900 korun, kvůli inflaci se ale reálné platy snížily. Výdělky učitelů tak loni byly na úrovni 110 procent průměrné mzdy v Česku.
Podle statistiků vzrostla v prvním čtvrtletí tohoto roku průměrná hrubá měsíční nominální mzda v národním hospodářství v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 8,6 procenta. Vzdělávání bylo odvětvím, v němž byl růst nejnižší. V prvním čtvrtletí letošního roku rostly průměrné mzdy ve školství o 3,9 procenta.
Desítky miliard na vzdělávání
Zákonodárci letos schválili, že na platy učitelů má stát dávat od příštího roku ze zákona v průměru nejméně 130 procent průměrné hrubé nominální mzdy na jednoho pedagoga. Stínová ministryně školství opozičního hnutí ANO a poslankyně Jana Berkovcová (ANO) dříve uvedla, že k navýšení platů učitelů podle zákona je potřeba asi 30 miliard. Podle dat MŠMT pracovalo loni v mateřských, základních a středních školách 154 000 pedagogů a 6000 učitelů odborného výcviku.
Na vzdělávání na veřejných vysokých škol je letos určeno 30,9 miliardy korun, tedy o 2,3 miliardy víc než loni. Na výzkum a vývoj ve školství bylo pro letošek vyhrazeno zhruba 20 miliard korun, a to včetně peněz z Evropské unie.
Podle Beka se o podobě rozpočtu stále vedou debaty. Na tom, že rozpočet pro vědu a vysoké školství nebude v roce 2024 v porovnání s letošním rozpočtem klesat, je podle něj shoda na vládě.