Učí děti válečných uprchlíků česky. "Nejtěžší bylo pochopit, že člověk nespasí svět."

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
22. 9. 2015 5:30
Učitelka Karla Kubíčková už čtrnáct let pomáhá dětem, jejichž rodiny čekají na azyl, naučit se česky. Za tu dobu jí rukama prošly stovky žáků z různých zemí světa. Současnou imigrační krizi zatím ve své třídě nepocítila, protože uprchlíci se snaží dostat dál do Německa. Při dřívějších uprchlických vlnách, například po čečenské válce, nejvíc zvládla učit i dvakrát tolik dětí.
Uprchlické zařízení v Kostelci nad Orlicí.
Uprchlické zařízení v Kostelci nad Orlicí. | Foto: Jakub Plíhal

Kostelec nad Orlicí - "Je to takový můj Babylon,“ popisuje učitelka Karla Kubíčková svoji třídu v uprchlickém táboře v Kostelci nad Orlicí. V lavicích tu nad učebnicemi češtiny sedávají malí Syřané, Iráčani, Čečenci nebo Ukrajinci, kteří se svými rodiči čekají na udělení azylu. Čím dříve se naučí česky, tím dříve můžou chodit do běžné školy.

Většina dětí umí jen svůj rodný jazyk, a tak si jejich učitelka při hodině vypomáhá pantomimou, obrázky nebo hudbou. Tlumočníka nevyužívá. "Sejdou se mi tu třeba děti ze Sýrie, Ukrajiny a Gruzie, to bych jich tu musela mít celý zástup,“ směje se učitelka. Za čtrnáct let v kosteleckém uprchlickém táboře jí rukama prošly stovky dětí, z nichž většina mohla přejít mezi české děti už za několik měsíců.

Současná imigrační krize se podle Kubíčkové její třídy nijak nedotkla. "Pro nás se nic nezměnilo, já Syřany učím už roky. Kromě toho tu většina současných uprchlíků nezůstává a nežádá o azyl, takže nemáme větší počet dětí než třeba před rokem,“ vysvětluje. V dobách největších uprchlických vln musela zvládnout i osmnáct dětí najednou, teď jich má devět.

Karla Kubíčková

Karla Kubíčková

Karla Kubíčková učí v pobytovém středisku v Kostelci nad Orlicí od roku 2001.

V době, kdy poprvé stála před třídou plnou dětí, které neuměly ani slovo česky, neexistovala v Česku žádná metodika, jak děti cizinců učit. "Nikdo tehdy neměl sebemenší tušení, jak na to, a já už vůbec ne. Improvizovala jsem,“ popisuje svoje začátky třiapadesátiletá učitelka, která před nástupem do Kostelce učila mentálně postižené děti.

Dnes tato žena, která si svoje první učebnice musela napsat sama a dodnes z nich čerpá, platí za respektovanou odbornici na vzdělávání cizinců, která přednáší i kolegům učitelům v Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy. "Osm let jsem čekala, že někdo přijde a řekne mi, jak to mám dělat. Místo toho začali chodit za mnou na konzultace," směje se Kubíčková.

Její metodu a učební materiály přejala řada učitelů po celé republice. Ukočírovat podobnou třídu je logistický oříšek - děti jsou různě staré a jazykově pokročilé, navíc v průběhu školního roku průběžně přicházejí i odcházejí. "Většinou probíráme to samé téma, ale v několika skupinách podle obtížnosti. Třída je hodně rušná, razím heslo, že pokud v hodině mluví víc učitel než děti, je něco špatně,“ popisuje klíč k úspěchu Kubíčková.

Psychicky zdevastované děti

Dobrý učitel uprchlických dětí podle ní musí být i trochu psychologem – řada dětí má za sebou traumatické zážitky. Nejhorší prý byla práce s dětmi, jejichž rodiny do Česka prchly před čečenskou válkou.

"Takhle zdevastované děti po psychické stránce jsem neviděla, to byla škola života. Ale průběžně k nám chodí děti, které za sebou mají zážitky, o kterých by člověk radši nevěděl. Přijdou a malují jen válku nebo celé týdny nepromluví. Tam už nejde o to naučit je abecedu, ale dát jim alespoň nějaký pocit bezpečí a zázemí,“ popisuje Kubíčková.

Smutné pro ni byly i chvíle, kdy rodina některého z dětí nedostala azyl a musela se vrátit do své původní země. "Nejtěžší bylo nenosit si to všechno domů, pochopit, že člověk nespasí svět,“ říká učitelka. S dětmi, které dostanou azyl, většinou v kontaktu není, o některých rodinách se ale dozvídá díky přátelství s rodiči na Facebooku.

Víc podobných učitelů, jako je ona, si teď chce vychovat ministerstvo školství – s přicházející imigrační krizí hodlá zaplatit víc asistentů, kurzy pro děti cizinců i více přípravných tříd. "Pokud dětem dáte kvalitní jazykovou přípravu, nemusíme pak řešit jejich integraci. Potřebujeme ale i peníze na pomoc učitelům v běžných školách. Musí vědět, co mají dělat, když jim do třídy přijde cizinec,“ vypočítává Kubíčková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 4 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy