Jídlo na den a hned pryč z Česka. Jak se propouštějí běženci

Jan Hejl Jan Hejl
26. 8. 2015 6:40
Uprchlíci, které ostraha detenčního tábora v Bělé propouští na svobodu, dostanou balíček jídla na den a nabídku odvozu na nádraží. Na účtu jim musí zbýt 400 korun na nákup nejpotřebnějších věcí.
Brána detenčního zařízení pro uprchlíky v Bělé-Jezové.
Brána detenčního zařízení pro uprchlíky v Bělé-Jezové. | Foto: Jakub Plíhal

Bělá pod Bezdězem – Když se před cizincem otevře brána detenčního zařízení v Bělé-Jezové, bývá šťastný z navráceného pocitu svobody. V zařízení pro nelegální migranty, které od okolí dělí čtyřmetrový plot s ostnatým drátem, strávil mnohdy i několik měsíců.

Má několik dní na to, aby opustil Českou republiku. Do Česka totiž přicestoval ilegálně, pravděpodobně vlakem z Maďarska, který projížděl přes české území do sousedního Německa.

Zpravidla Syřan, Afghánec nebo Iráčan drží v ruce doklad, takzvaný výjezdní příkaz. Stojí před bránou uprchlického tábora, v neznámé zemi, v lesích; pět kilometrů od městečka Bělá pod Bezdězem. Na cestu dostal balíček s jídlem na jeden den a peníze na jízdenku.

Ze středočeského městečka se podle šéfa cizinecké policie Milana Majera naprostá většina uprchlíků vydá do Německa. Tedy do země, do které mířili už před zadržením a v níž často už žijí jejich příbuzní, a proto tam mají větší šanci na získání azyluPobyt v táboře v Bělé tedy pro ně znamená jen velké zdržení na cestě na Západ.

Fakt, že česká policie uprchlíky zadrží, pro samotné cizince znamená jediné: Musí za nucený pobyt v Bělé zaplatit nemalé peníze a po propuštění se stejně - byť v některých případech s prázdnou kapsou - vydají do Německa. V Česku téměř nikdo z migrantů zůstávat nechce.

Chcete odvoz na nádraží?

Ostraha detenčního tábora v Bělé na Mladoboleslavsku uprchlíky propouští na svobodu, pokud uplyne zákonem stanovená maximální doba jejich zadržení. V případech, kdy české úřady cizince vrací do země, kde požádal o azyl, je maximální lhůta 42 dní. Stává se ale také, že běženci nucený pobyt v Bělé napadnou u soudu. A pokud jim dá justice za pravdu, úřady musí cizince taktéž propustit.

"Často se stává, že zadrženým řeknou ráno, že je za několik hodin propustí. Tedy jen několik hodin předem," popisuje Tereza Bártová z Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Z iniciativy starosty středočeské Bělé běžencům zaměstnanci zařízení nabízejí odvoz na nádraží do pět kilometrů vzdáleného města.

"Stávalo se, že cizince vyhodili před bránu a oni přišli do města a ptali se, kde je nádraží, aby mohli odjet do Německa. Na to konto jsem vyvolal jednání s vedením zařízení, abychom pokud možno ten pohyb omezili," vysvětluje starosta pětitisícového města Milan Lomoz. Dodává, že drtivá většina migrantů nabídky využije.

Balíček jídla na den

Před samotným propuštěním zaměstnanci Správy uprchlických zařízení provedou s cizinci vyúčtování. Den v detenčním táboře vyjde včetně stravy na 242 korun. "Správa uprchlických zařízení denně zajištěným strhává 112 korun za stravu a 130 korun za ubytování," vysvětlila Gabriela Vaňková z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Pobyt si hradí běženci sami, tedy z peněz, co mají u sebe. Úřady jim však musí ponechat minimálně čtyři stovky na nákup nejnutnějších věcí a jízdenky. Při odchodu z tábora v Bělé je dostanou v hotovosti. Pokud migranti žádné peníze nemají, pobyt jim platí stát.

"Správa uprchlických zařízení (SUZ) zajišťuje zejména administrativní a organizační úkony. Cizinci vrátí půjčené věci, zaměstnanci zařízení naopak vrátí cizinci věci, které měl uloženy v úschovně," popisuje šéf SUZ Miloslav Koudelný.

Pak už jsou migranti vydáni napospas vlastnímu osudu. Mají jen osobní věci a výjezdní příkaz. K tomu dostanou také balíček s jídlem, který jim vyjde zhruba na den. Starosta Bělé Lomoz říká, že se pro úplně nemajetné běžence snažil na schůzce s ministrem vnitra Milanem Chovancem vyjednat alespoň jídlo na dva dny a jízdenku.

"To ale ještě musí ministerstvo technicky dořešit, aby to nebylo v kolizi se zákonem a různými vyhláškami," upozorňuje Lomoz. Starosta odhaduje, že v řádu týdnů by mělo být jasno, jestli Chovancův úřad k takovému kroku přistoupí.

Správa uprchlických zařízení ministerstva vnitra letos z detenčního tábora propustila zhruba čtyři stovky nelegálních migrantů. Denně jich policie ve vlacích, autech nebo autobusech odhalí několik desítek, ve výjimečných případech i sto.

Práci policistů, kteří střeží hranice, ztěžuje i často měnící se taktika běženců. "Už zaznamenáváme to, že si někteří uprchlíci najímají taxikáře nebo se snaží stopovat," řekl v DVTV policejní prezident Tomáš Tuhý.

Nemáme případy, při kterých by běženci páchali trestnou činnost, jejich přesun vnímáme jako tranzitní, říká policejní prezident Tuhý. Podmínky v českých detenčních zařízeních považuje za velmi dobré. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 12 minutami

Filipínský ostrov Mindanao postihlo silné zemětřesení, tsunami údajně nehrozí

Filipínský ostrov Mindanao v neděli postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Americká geologická služba USGS uvedla, že už několikáté otřesy za poslední tři měsíce zasáhly oblast jihozápadně od města Davao. Ničivá přívalová vlna v důsledku dnešních záchvěvů ale nehrozí, uvedlo americké Tichomořské středisko varování před cunami.

Místní úřady předpokládají škody, jejich rozsah ale dosud není znám. Nejsou zatím ani zprávy o případných obětech a zraněných. Ohnisko otřesů se podle USGS nacházelo v hloubce 28,2 kilometru, 61 kilometrů jihozápadně od Davaa. To je jedno z nejlidnatějších filipínských míst a rodiště prezidenta Rodriga Duterteho.

Stejnou oblast zasáhla tři zemětřesení v říjnu a jedno v listopadu. Při jednom z nich zahynulo nejméně pět lidí. Souostroví Filipíny leží v takzvaném ohnivém kruhu. Setkávají se tam tektonické desky, a zemětřesení jsou proto častá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy