Praha - Výrazně nižší počet pachatelů domácího násilí museli pražští policisté vykázat z bytů v prvních třech měsících nového roku. Proti dlouhodobému průměru tak počet případů klesl o plné dvě třetiny.
Radní pro sociální oblast Jiří Janeček ale příznivou statistiku v hlavním městě nepřeceňuje a varuje před přílišným optimismem.
"I když je počet vykázání nyní nižší než loni, nemůžeme jednoznačně říci, že případů domácího násilí ubývá, protože se nám začínají zvyšovat počty dotazů v této oblasti," vysvětloval radní Janeček.
Vykázání na deset dnů
Institut vykázání násilníka funguje v Česku od ledna 2007 jako součást policejního zákona. Policisté mají právo v případě opakovaných domácích konfliktů násilníka na deset dnů vykázat z bytu.
Jen v hlavním městě museli loni strážci zákona takto zasahovat hned v 65 případech, což je více než pět případů za měsíc. Statistiky za letošní leden, únor a březen ale evidují jen pět vykázání.
Tolik pozitiva. Kromě sníženého počtu vykázání ale pražské Intervenční centrum, které poskytuje pomoc lidem postiženým domácím násilím, eviduje nárůst lidí, kteří se kvůli teroru za dveřmi ozývají.
Podle radního Janečka totiž v březnu kontaktovalo pražské Intervenční centrum 135 klientů, což je o téměř jednu třetinu více něž v předešlých měsících.
Stížnosti na policii
Množí se také případy, kdy si postižení stěžují na chování zasahujících policistů. "Podle zjištěných informací pracovníků centra postupují policisté v některých případech nepříliš erudovaně," popisuje vedoucí Intervenčního centra Marie Šusterová.
Hlavní příčinou nespokojenosti klientů je podle Šusterové velká obměna policistů. Nově příchozí údajně ještě nejsou dostatečně proškoleni a nevědí, jak v případech domácího násilí citlivě postupovat.