Policie už vyhání agresory z domovů

3. 1. 2007 16:05
Ústí nad Labem - Jen dvě hodiny poté, co na Nový rok začal platit přísnější zákon proti domácím násilníkům, jej policisté využili a vykázali z domu muže, který napadal svou manželku. Ten se teď alespoň deset dní nesmí doma ukázat.

Devětatřicetiletý násilník během noci ze Silvestra na Nový rok manželce prý nadával a vyhrožoval smrtí.

"U tohoto muže se nejednalo o první případ. Proto jej policisté zadrželi a vykázali z bytu," uvedla mluvčí chomutovské policie Marie Pivková.

Policisté už  násilníka pustili z cely předběžného zadržení na svobodu, ale on se nesmí po dobu deseti dnů vrátit domů. Za výhrůžky a výtržnictví mu hrozí až dva roky vězení.

Vykázat násilníka z bytu umožňuje novela policejního zákona, která začala platit 1. ledna. Policisté tak mohou mnohem účinněji chránit oběti domácího násilí před dalším týráním.

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Nové pravomoci už včera využili také severomoravští policisté, konkrétně v obci Rýmařov na Bruntálsku. Na deset dní z domu vykázali třicetiletého muže, který napadal svoji družku.

"Policisté navíc zjistili, že podezřelý se ke své družce choval podobně
hrubě posledních šest let, což jim potvrdili také rodinní příslušníci," řekla mluvčí bruntálské policie Lucie Zgarbová.

Odejít má agresor, ne oběť

V minulosti se stávalo, že policie sice násilníka zadržela, ale když jej propustila, vrátil se domů a v napadání svých obětí dál pokračoval. Z domova pak často musela odejít oběť domácího násilí.

Aby policisté případy domácího násilí uměli rozpoznávat, od září řada z nich prošla speciálními kurzy. Když policista institut vykázání použije, musí o vykázání neprodleně informovat intervenční centrum v kraji. Jeho pracovníci se do 48 hodin musí spojit s obětí.

Martina Vojtíšková z ústeckého intervenčního centra dnes ČTK řekla, že již ženu kontaktovali. Nabídli jí právní, sociální i psychologickou pomoc. "Nyní je na ní, co si vybere. Může naši pomoc i odmítnout," vysvětlila.

Dodala, že pracovníci intervenčního centra s obětí komunikují jak během doby, kdy je násilník vykázán z bytu, tak i poté, co se již může vrátit. Jsou schopni vypracovat i takzvaný bezpečnostní plán, který by oběti násilí poradil, jak se v případě, že se týrání bude opakovat, zachovat.

Podle loňského výzkumu agentury STEM se v Česku s domácím násilím setkalo 23 procent lidí, a to v roli oběti, násilníka či svědka. Třináct procent Češek a Čechů je zažilo na vlastní kůži. V Ústeckém kraji vyšetřovali policisté předloni 63 případů domácího násilí. Loni do konce listopadu to bylo 65 případů.

 

Právě se děje

Další zprávy