U Pardubic hořela stodola se stájemi, utekly desítky koní. Hasiči je již pochytali

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 11. 2018 16:27
Při pondělním požáru stodoly na farmě Apolenka ve Spojile u Pardubic vznikla škoda asi 2,5 milionu korun. Oheň zničil budovu, uskladněné seno a zázemí pro sociální služby hiporehabilitačního střediska s kancelářemi. Ani jednomu ze čtyř desítek koní ustájených v sousedním objektu se nic nestalo. Hasiči je vyvedli, někteří koně se rozutekli.
Požár stájí u Pardubic. | Video: Twitter: @HZS_Pardubice

Několik jednotek hasičů bylo přivoláno ve 4:45, oheň pod kontrolu dostaly za čtyři hodiny. Příčiny vzniku požáru zjišťuje vyšetřovatel hasičů. V úterý místo zkontroluje termokamerou, a pokud bude teplota přijatelná, bude povolán pes, který je speciálně vycvičen na vyhledávání hořlavých kapalin.

Mluvčí hasičů Vendula Horáková uvedla, že vzplála stodola o rozměrech 20 x 20 metrů, v níž byla uskladněna sláma. "Koně v ohrožení nejsou," uvedla mluvčí. Stodola ale byla vedle stájí, v nichž bylo asi 40 koní. Ti se rozutekli, část prolomila ohradu, některé vypustili hasiči. Všechny koně se již podařilo pochytat. S odchytem pomohli strážníci Městské policie Pardubice.

"Jak už jste asi mnozí slyšeli, v Apolence hořelo. Ale jsou i dobré zprávy, koně i ostatní zvířata jsou v pořádku a budou se moct vrátit do svých stájí," uvedli zástupci Apolenky na Facebooku. Oheň zničil seník a zázemí pro sociální služby hiporehabilitačního střediska s kancelářemi.

"Přišli jsme o veškeré krmivo, což je v situaci, kdy je tak drahé, dost velký problém," řekla ředitelka Apolenky Jolana Štěpánková. Ředitelka vyzvala na sociálních sítích veřejnost, aby Apolence přispěla dary nebo na sbírkový účet. Náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký (ČSSD) řekl, že město zvažuje pomoci bezúročnou půjčkou nebo dotací.

Střecha objektu se zřítila. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Pardubic a Chrudimi a dobrovolné jednotky z Hostovic, Dašic, Sezemic a Spojila. Po dohodě s majitelem objektu nechali hasiči stodolu kontrolovaně dohořet, vystěhovali materiál i zařízení kanceláří a technologie z místností. Pomocí výškové techniky ochlazovali okolní objekty i stěny stodoly. Mimo objekt se plameny nerozšířily.

Farma Apolenka byla založena v roce 1999. Na statku ve společnosti koní a ostatních zvířat se věnuje nejen osobám se zdravotním postižením prostřednictvím rehabilitace, pracovních zkušeností, sportovních aktivit či vzdělávání. Prodává také farmářské výrobky z mléka.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy