U eurozatykače je možná i retrospekce

jaa
4. 7. 2006 17:00
Praha - Od 1. července je možné využívat eurozatykač bez zpětného časového omezení ve vztazích se všemi zeměmi Evropské unie kromě Německa.

Infobox

O Berdychově gangu čtěte ZDE:

Na výjimku dnes upozornilo Nejvyšší státní zastupitelství.

Německo přistoupí na vydání podezřelých jen u trestných činů spáchaných po 1. listopadu 2004. Dosud totiž do právního řádu nevčlenilo poslední rámcové rozhodnutí o evropském zatýkacím rozkazu.

"Evropský zatykač můžeme nově využít vůči všem členským státům Evropské unie bez ohledu na dobu spáchání skutku, kromě Německa," uvedla Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

Zatykač byl v EU zaveden jako reakce na teroristické útoky ve Spojených státech 11. září 2001. Měl by usnadnit pronásledování a trestání pachatelů zvlášť závažných trestných činů. Nahrazuje dosavadní vydávací proceduru založenou na smlouvách mezi jednotlivými státy.

Zařazení eurozatykače do trestního řádu parlament schválil v roce 2004 přes veto prezidenta. Poslanci ODS se kvůli zatykači obrátili na Ústavní soud. Nesouhlasili s tím, aby byli do ciziny vydáni lidé, kteří spáchali trestný čin na území některého ze států EU a vrátili se pak zpět do České republiky.

Ústavní soud začátkem května stížnost zákonodárců ODS odmítl a potvrdil platnost eurozatykače.

Kvůli původnímu časovému omezení, které platilo do prvního prázdninového dne, se například nedařilo do země dostat dva podezřelé z takzvaného Berdychova gangu, Tomáše Půtu a Maroše Šuleje.

Organizovaný gang je podezřelý z vražd, loupeží a vydírání bohatých podnikatelů z let 1996 až 2002. Podle státního zástupce pachatelé v přestrojení za policisty přepadli, unesli a oloupili asi 14 podnikatelů.

Gang se trestnou činností údajně obohatil o desítky milionů korun.

Vedle loupeží skupina podle policie spáchala i dvě vraždy. V roce 1996 se pachatelé podle obvinění zmocnili majitele firmy Benet, zlatníka Václava Tomana, od kterého chtěli peníze. Mučili ho, tělo bylo nalezeno ve Slapské přehradě. V roce 2002 zmizel obchodník Jan Skala, jehož tělo se dosud nenašlo. Podle tisku mohl gang zavraždit i více lidí.

Při vyšetřování se zjistilo, že na skupinu bylo napojeno i několik policistů. Jednak zločince kryli, ale také se údajně přímo účastnili přepadení a obstarávali pachatelům policejní uniformy a průkazy.

Tomáš Půta a Maroš Šulej se ukrývají zřejmě v Irsku a jsou stíháni jako uprchlí.

Důvodem, proč nemohli být předvedeni před český soud je právě omezení zpětné platnosti evropského zatykače. Ten totiž až do 1. července 2006 platil pouze na zločiny spáchané před 1. listopadem 2004.

Na zločiny spáchané před tímto datem bylo nutné využít institut mezinárodního zatykače, jehož vyřízení je zdlouhavé a ne všechny země jej akceptují.

 

Právě se děje

Další zprávy