Hlavní pravidlo v tropech: Zachovat zdravý rozum

Tereza Krobová Tereza Krobová
20. 8. 2012 15:50
Důležité je dodržovat pitný režim, vyhýbat se fyzické námaze a delšímu pobytu na slunci
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Reuters

Česká republika - Česko v pondělí zažívá nejtropičtější den tohoto roku, padnout by měly i teplotní rekordy. Nezaškodí si proto osvěžit paměť a na teplotní útok se dobře připravit.

"Je důležité postupovat s rozvahou. Nic nepodcenit, ale ani nepřehánět," řekl Aktuálně.cz doktor Martin Papáč z Vojenské nemocnice ve Střešovicích.

V létě bychom si měli vystačit se standardními poučkami - tedy vyhýbat se v pravé poledne přímému slunci, dostatečně odpočívat a především dostatečně pít.

Pít až 4 litry denně

Zásadní oblastí je především pitný režim. Není ale dobré čekat na pocit žízně, pít bychom totiž měli neustále.

Běžně by měl dospělý člověk vypít minimálně 1,5 - 2 litry tekutin, v tropických teplotách by to ale měl být dvojnásobek, tedy 3 - 4 litry. Při výrazném pocení neuškodí ani 5 litrů.

Ideální tekutinou je obyčejná voda z kohoutku, případně lehce nakyslé nebo nahořklé nápoje, třeba zelené nebo slabé bylinkové čaje a ředěné ovocné džusy. Jejich teplota by se měla pohybovat mezi 8-12 °C.

Alkohol se příliš nedoporučuje, a to dokonce ani vychlazené pivo, pokud by ho tedy bylo příliš. Stejně jako sladké limonády, minerálky s vysokým obsahem minerálů nebo například káva totiž hydrataci spíše zhoršuje.

Pokud si ale myslíte, že vše zachráníte ve chvíli, kdy si na pitný režim vzpomenete, jste na omylu. Tělo se totiž nedá ošidit a vyžaduje rovnoměrný přísun tekutin.

Nárazové pití většího množství vody, třeba i půllitru, může navíc způsobit náhlé převodnění. To může v extrémních případech vést k přetížení srdce a ledvin.

Odpočívat, práci odkládat

Další důležitou oblastí, na kterou si při vedrech musíme dát pozor, je fyzická aktivita. "Pokud něco musím v takových vedrech udělat, tak se to pokusím přesunout na jindy, třeba na ráno či na večer, a vyhnout se tomu, že budu pracovat v poledne na přímém slunci," říká Papáč.

Práci je pak dobré prokládat dostatečným odpočinkem i přísunem tekutin. "Je potřeba práci přerušit alespoň jednou za 20 až 30 minut asi na 10 minut a ty je vhodné trávit ve stínu," dodává. Nikdy bychom neměli zapomínat na pokrývku hlavy i zátylku.

Podobně to platí i se sportem nebo s cestováním. "Pokud se vydávám třeba do Chorvatska a vidím, že mají být tropy, naplánuji si cestu na noc," doplňuje lékař.

Jestli však přes den skutečně vyrazíte, v nejkritičtějších hodinách je stejně lepší zastavit. „Kolem poledne je vhodné cestu v horku přerušit i na několik hodin a odpočinout si ve stínu, případně v klimatizované budově," radí Papáč.

Chránit děti a důchodce

Ačkoli při nerozvážném chování hrozí určitá míra nebezpečí všem lidem, v tropických vedrech jsou ohroženi především důchodci, děti a nemocní lidé.

"Dospělí poznají, když se něco děje a jejich tělo něco potřebuje. U dětí je ten problém, že často neřeknou, že mají žízeň, celkově nemají tak silnou kontrolu nad tím, jak jim je," upozorňuje Papáč s tím, že je proto rodiče musejí o to více hlídat.

Podívejte se, jak jste zachytili letošní tropy:

U starých lidí situaci komplikuje různá kombinace nemocí. Starší lidé navíc necítí tak velkou žízeň a hůře také rozpoznají hranici, kdy by se již měli schovat do stínu nebo si odpočinout.

I tak se ale jedná spíše o extrémní situace. "Pořád mluvíme o hraničních případech, když třeba důchodce bude chtít ve 35 °C kopat výkop nebo když rodiče zapomenou dítě v autě," upozorňuje lékař.

Uvažovat rozumně

Dodává však, že nebezpečí hrozí při nerozumném chování všem a vyvarovat se mu můžeme právě adekvátními reakcemi.

Účinky tropických teplot tak nesmíme podceňovat, nebrat rizika na lehkou váhu, na druhou stranu to s omezeními a opatřeními není nutné nepřehánět.

"Znám pacienty, kteří slyší, že se blíží vedra a biozátěž 3, a už je jim špatně, ačkoli se ještě nic neděje. Psychika je mocná čarodějka," dodává Papáč.

Veškeré situace kolem vedra tak všichni musíme řešit především s rozvahou a zdravým rozumem.

 

Právě se děje

Další zprávy