Rádce tropického Česka: Jak přežít horké letní dny ve zdraví

Barbora Roubalová
4. 7. 2015 12:15
Nejen opalovací krém, sluneční brýle a dostatek pití je nutným vybavením pro bezproblémové zvládnutí parných dní.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha – Česko zažívá tropický úvod prázdnin, kdy teploty během dne přesahují třicet stupňů. Na takové teplo ale není náš středoevropský organismus zvyklý a horko tak může potrápit i zdravého jedince.

"Důležitá je prevence, která spočívá v dodržování pitného režimu, omezení fyzické aktivity, pobytu na slunci v době největšího žáru mezi jedenáctou a třetí hodinou, nošení pokrývky hlavy i slunečních brýlí a používání krému s ochranným faktorem,“ vyjmenovává hlavní zásady mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová, kteří v důsledku vedra vyjíždějí k řadě případů.

Horké počasí špatně snášejí i ti nejmenší. "Dítě do tří let by nemělo být na přímém slunci, a pokud je opravdu velké vedro, tak by vůbec nemělo chodit ven. Pozor také na příliš klimatizované prostory, které zvyšují riziko přenosu infekce. Ideální je spustit žaluzie či rolety a udržovat v místnosti teplotu mezi 19 až 25 stupni," doporučuje dětský lékař Jindřich Pohl.

Pokud děti nemají příliš chuť k jídlu, nemá smysl je nutit. Spíše jim podávat více tekutin na úkor jídla. Musíme však dbát na to, aby nápoje nebyly příliš studené. Ledové pití v rozehřátém těle může totiž způsobit problémy s trávením.

Podobně jako rodiče by měli postupovat i majitelé domácích mazlíčků. "Rozhodně nenechávejte psy v nevětraných a uzavřených prostorech jako jsou auta. Ani na balkónech, kde se zvíře nemá kam schovat před přímým slunečním zářením. Úplně nejlepší je zvíře na léto ostříhat, a pokud je možnost, svlažit ho koupáním," říká veterinář Václav Naxera. "Zkrátka postupovat racionálně, jako když je doma nějaký senior," dodává lékař.

Vedro si žádá i změnu jídelníčku. "Většina lidí si myslí, že je ideální v tomto období jíst pouze studenou a suchou stravu, jako jsou sýry, uzeniny a pečivo s trochou zeleniny. Opak je ale pravdou. Tato strava vede hlavně přes léto k zahuštění krve a snížení tělních tekutin, což v horkých měsících není ideální. Proto doporučuji i v těchto urputných vedrech nezapomenout k obědu nebo večeři něco uvařit. Mezi vhodná jídla patří obiloviny, jako je rýže, pohanka, quinoa či kuskus, v kombinaci s drůbežím masem či netučnou rybou a zeleninou. Tudíž jídla typu rizoto a podobné směsi jsou naprosto ideální,“ uvádí odbornice na výživu Jana Novotná.

I přes varování přivádí horké počasí do ordinací lékařů tisíce lidí. "Jen s úpalem, úžehem, vyčerpáním z horka a některými podobnými diagnózami skončilo předloni v péči zdravotníků 1 272 klientů naší pojišťovny,“ vyčísluje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Ondřej Tichý počty "obětí" tropických veder. Komplikace pak mají hlavně lidé s vysokým tlakem či nemocemi srdce.

 

Právě se děje

Další zprávy