Tři Češi testováni na prasečí chřipku, Tamiflu je dost

27. 4. 2009 19:57
Politici přijali prvních jedenáct opatření, která mají zabránit epidemii

Praha - Ještě v poledne ujišťovali hygienici, že než se prasečí chřipka dostane do Česka, potrvá to přibližně pět týdnů.

O pár desítek minut později ovšem přišla z motolské nemocnice zpráva, že přijali prvního pacienta u nějž existuje podezření na nákazu vírem A/H1N1.

A večer už byly potvrzeny tři případy mužů, kteří přiletěli z Mexika, měli kašel a byli nastydlí.

"Podle informací paní primářky jsou ale nálezy zatím negativní. Potvrzeno to budeme mít během zítřka," řekl hlavní hygienik České republiky Michael Vít. Další Čech je podle hygieniků v domácí karanténě.

K lékaři by podle něj měli jít všichni lidé, kteří v posledních týdnech navštívili Mexiko nebo Spojené státy, zvlášť Kalifornii a Texas. Nemoc se totiž - stejně jako běžná chřipka - přenáší vzduchem, lidé se jí proto mohou nakazit velmi snadno.

Prvního nemocného dnes potvrdila první země starého kontinentu - Španělsko. A v Mexiku zemřelo až 149 lidí.

 

Hygienici také všem doporučují nechodit do míst, kde je příliš mnoho lidí. "Lidé by si měli mýt často ruce, nebo alespoň používat desinfekční gely na alkoholové bázi," nabádal Vít.

Při kašli by si měl každý zakrýt ústa kapesníkem a ten pak vyhodit do koše. Pokud se u něj objeví příznaky podobné chřipce, měl by okamžitě vyhledat lékaře.

Hlídat by se měly i chovy prasat 

Podle šéfa veterinární správy Josefa Dubna se virus prasečí chřipky svým chováním velmi podobá předchozím virům z předchozích velkých epidemií a pandemií. "Podobně jako španělská chřipka například napadá především mladé a zdravé lidi, ne ty staré a oslabené." Nákaza je prý dobře léčitelná, pokud se ovšem zavčas rozpoznají příznaky.

"Španělská chřipka byla navíc také vir A/H1N1 a měla také prasečí původ," doplnila Dubna Marie Votavová z Národní referenční laboratoře pro chřipku.

Pomohly by zásoby Tamiflu

Češi jsou podle slov politiků na možné riziko připraveni.

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová oznámila, že úřady již vydaly prvních jedenáct bezpečnostních opatření. Na pražském letišti Ruzyně například čekají na cestující z Mexika a Spojených států kontroly, které by měly případnému šíření prasečí chřipky zabránit. Lidi také seznamují s příznaky nemoci speciální informační tabule.

"Každý, kdo by na sobě tyto příznaky pozoroval, se může okamžitě nechat přímo na letišti vyšetřit," přiblížila Filipiová. Pokud by lékař prasečí chřipku u někoho skutečně diagnostikoval, sanita by pacienta ihned převezla do nemocnice Na Bulovce.

Ministerstvo navíc vyslalo do Ženevy tři odborníky. "Pokud by hrozilo jakékoliv nebezpečí, Česko má také stále zásobu léku Tamiflu. Zhruba dva miliony balení léku by pokryly potřebu asi dvaceti procent obyvatel," řekla ministryně.

Ve čtvrtek se do Česka sjedou na mimořádné jednání také ministři zdravotnictví z celé Evropské unie.

Duben ovšem upozorňuje, že by se rozhodně měly hlídat chovy prasat. Stejně jako se může nakazit prasečí chřipkou člověk od zvířete, může nákaza putovat naopak - z člověka na prase. "Upozorňujeme proto chovatele, že musí striktně dbát zákazu vstupu cizích lidí do chovu."

Příznaky jako u běžné chřipky

Prasečí chřipka se nejčastěji přenáší kýchnutím. Bezpečné je naopak pozření vepřového masa, tepelná úprava navíc každý chřipkový virus spolehlivě zničí.

Lidé, kteří uplynulé měsíce strávili v Česku, nemusejí mít podle Michaela Víta obavy. Do kontaktu s virem se nedostali. Opatrnost je ale na místě u těch, kteří navštívili Mexiko či pobývali u mexicko-americké hranice.

Prasečí chřipka se projevuje bolestmi hlavy, svalů, suchým kašlem, rýmou, někdy také průjmem. Častou komplikací je těžký zápal plic. Hlavní hygienik lidem doporučuje stejnou ochranu jako u běžné chřipky: nechodit na místa, kde se shromažďuje hodně lidí, mýt si ruce a dodržovat hygienická pravidla.

Inkubační dobu odborníci prozatím neznají, doba propuknutí nemoci v těle od nakažení by podle nich ale mohla pohybovat mezi jedním a pěti dny.

 

Právě se děje

Další zprávy