Bruntálsko je nyní s mírou nezaměstnanosti 15,9 procenta pátým nejproblémovějším regionem v zemi.
Na jedno pracovní místo připadá kolem padesáti uchazečů.
Přesto tamní zaměstnavatelé nemohou sehnat kvalifikované pracovníky. Chybí desítky lékařů a až tisíc dělníků ve strojírenských profesích.
"Je potřeba tuto věc řešit," uvedl senátor Jiří Žák (ODS). "Proto se účastníci semináře o vzdělání a rekvalifikacích v Bruntále v pondělí shodli, že musí vzniknout expertní skupina."
V té zasednou zástupci samosprávy, firem a školských institucí, které mohou změnit kvalifikační strukturu absolventů škol tak, aby odpovídala potřebám firem.
Krnovská zkušenost
Podobná pracovní skupina vznikla před rokem také v Krnově. Je složena se zástupců škol, obce, úřadu a rekvalifikačních agentur, kteří se scházejí jednou za měsíc, a podle ředitele Úřadu práce v Bruntále Milana Horny by bylo její rozšíření přínosem.
"Vyhodnocujeme všechny věci, které máme z kontaktu se zaměstnavateli, a operativně to řešíme. Zabezpečujeme pro ně rekvalifikace a snažíme se rychleji řešit jejich případné problémy vůči městu," zhodnotil práci krnovské skupiny Horna.
"Je třeba hledat postupy, jak se problémy na Bruntálsku dají řešit. Vyřešit například vzdělávání v Bruntále, které je všeobecné, ale neprodukuje nástrojáře, soustružníky a další kvalifikované dělníky, které potřebují zdejší firmy. V Krnově jsme našli způsob, jak to řešit," dodal Horna.
Bruntálský pracovní úřad už také připravuje speciální program, v jehož rámci by chtěl získat peníze na motivaci nezaměstnaných k rekvalifikaci. Ti, kteří se rekvalifikovali a nastoupí k zapracování ve firmách, a jejich instruktoři - zkušenější kolega, mistr či vedoucí, by pak po omezenou dobu dostávali od úřadu kompenzaci k platu.
Práci by tak do dvou let mohlo najít asi čtyři sta lidí.
Zemědělská minulost
Bruntálsko se potýká s vysokou nezaměstnaností, která je téměř dvojnásobkem republikového průměru a která podle odborníků vychází z historického zaměření regionu na zemědělství.
Tím se ale dnes už živí jen zlomek z původního počtu lidí. Bývalí zaměstnanci zemědělských statků se nedokážou rekvalifikovat na kovo-obory. Nízké mzdy a nerovnoměrné rozložení průmyslu vede i k tomu, že mladí absolventi škol odcházejí z regionu jinam.