Lidem v rouškách se smějí hlupáci, je to oběť, říká lékař. Dál je nosí zhruba třetina

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
1. 7. 2020 13:05
Na většině území Česka dnes skončila povinnost nosit roušky v uzavřených prostorách a městské hromadné dopravě. V hlavním městě lidé roušku ve většině případů skutečně sundali, zhruba třetina lidí ji ale dál nosí. Mít ústa i nos dál zakryté doporučuje pražský dopravní podnik. Stejný názor má i prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj je nošení roušek výrazem ohleduplnosti.
I přes zrušení povinnosti nosit roušky v hromadné dopravě je v Praze zhruba třetina lidí nesundala. Podívejte se na video. | Video: Kristýna Pružinová

Zhruba třetina lidí s nasazenými rouškami je v Praze nosila bez výjimky jak v tramvajích, tak i autobusech. Zakrytá ústa a nos měli i přes vysoké letní teploty. Stejně jako v hromadné dopravě nesundala roušky zhruba třetina zákazníků i v pražských obchodních centrech. Se zakrytými ústy a nosem navštěvovali obchody, roušky si sundávali jen v kavárnách a restauracích.

K nošení roušek v uzavřených prostorách nadále vyzývá prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj je jejich nošení výrazem ohleduplnosti vůči ostatním. "Když si vzpomenu na skutečné hrdiny, kteří se nechali třeba měsíc zavřít se svými klienty v domovech seniorů, aby je ochránili před nákazou, tak takoví lidé přinesli určitou oběť. A to malinké nepohodlí, které přináší rouška nasazená na obličeji, je obětí nesrovnatelně menší," uvedl Kubek pro Aktuálně.cz.

Posmívání a narážky vůči lidem, kteří roušky stále nosí, jsou podle něj hloupostí. "Přispělo k tomu naprosto hloupé ztotožnění nenošení roušky s jakousi svobodomyslností. Přitom nejde o svobodomyslnost, ale o pouhou bezohlednost a sobeckost. Takže pokud se někdo směje někomu, kdo roušku nosí, tak ten, kdo se směje, je prostě hlupák," říká Kubek.

Sám bude nadále roušku nosit v uzavřených prostorách, pokud bude v lidmi v blízkém kontaktu. "Je to velice nepatrná oběť z mé strany a projev slušnosti vůči lidem, kteří se se mnou musí takto stýkat," dodává šéf komory.

V souvislosti s uvolňováním epidemických opatření se od 1. července ruší povinnost nosit roušky v uzavřených prostorách a městské, regionální i lokální dálkové dopravě s několika výjimkami.

Povinnost mít zakrytá ústa a nos zůstává v platnosti ve veřejné dopravě ve vybraných oblastech Moravskoslezského kraje a také při jízdě pražským metrem. Nošení roušek také plošně zůstane ve zdravotnických a sociálních zařízeních. V Praze a Moravskoslezském kraji bude i nadále povinné mít zakrytá ústa a nos na hromadných akcích nad 100 osob.

Od začátku července se také ruší plošné omezení otevírací doby provozoven stravovacích služeb v čase od 23 do 6 hodin.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bleskové povodně v Afghánistánu mají 150 obětí, tvrdí Tálibán

Bleskové povodně, které ve středu večer místního času postihly afghánskou provincii Núristán, si vyžádaly 150 obětí. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které má tuto oblast na severovýchodě země pod kontrolou.

Tiskové agentury dříve s odvoláním na afghánskou vládu uváděly nejméně 40 obětí. Agentura AP ale citovala i mluvčího guvernéra provincie, podle něhož je obětí nejméně 60. I on ale uvedl, že mrtvých bude zřejmě mnohem více.

"Bohužel voda vzala polovinu vesnice, kde stálo více než 100 domů. Více než 100 lidí je mrtvých nebo pohřešovaných," řekl už dříve agentuře Reuters mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Zdroj: ČTK
Další zprávy