Brno - Zhruba dvě stě nových obrněných transportérů vyjde českou armádu na bezmála 24 miliard korun, což z obrněnců udělalo nejdražší armádní zakázku v historii. Dva osmikoloví a jeden šestikolový obrněnec Pandur rakouské firmy Steyr se představil na prestižním mezinárodním zbrojařském veletrhu IDET, který dnes končí na brněnském výstavišti.
"Jsou to první dva stroje, které armáda dostane v létě na zkoušky," řekl Aktuálně.cz Jan Piskáček, mediální zástupce rakouské zbrojařské firmy. Prvních sedmnáct strojů by vojáci měli zařadit do své výzbroje ještě letos, další příští rok.
"Zatím nevidíme žádný problém s dodávkami," řekl Jiří Martínek, ředitel sekce vyzbrojování ministerstva obrany.
"Vystavené stroje pro armádu jsou plně vybavené, kompletní, zájemci si mohli vlézt i dovnitř. Stroje se testovaly minulý týden ve Vídni," řekl Jan Piskáček, mediální zástupce firmy Steyr.
Z IDETu zpátky na IDET
Představením svého stroje Pandur na IDETu završuje rakouský výrobce svou úspěšnou účast v soutěži o nejdražší armádní zakázku, která začala před dvěma lety na předcházejícím ročníku brněnského veletrhu.
V roce 2005 se tu ukázal i největší konkurent - transportér finské společnosti Patria. Ministerstvo obrany i vláda se nakonec přiklonily k rakouské firmě, protože podle doporučení výběrové komise nabídla lepší podmínky, nižší cenu a výhodnější doprovodné programy, takzvané offsety. Steyr slibuje i to, že do výroby zapojí mnohé české firmy.
Po vyhlášení výsledků ovšem výběrové řízení napadla jak Patria, tak italská firma Iveco Fiat. Společnosti se obrátily na soudy a podaly i stížnost k Evropské komisi, protože podle nich nebyla soutěž průhledná.
Tehdejší ministr obrany Karel Kühnl ovšem i tak smlouvu se Steyrem loni začátkem června podepsal, přestože už bylo po volbách a jeho US-DEU totálně propadla.
Podpis kontraktu kritizoval například předseda branně-bezpečnostního výboru Jan Vidím (ODS), podle něhož neměl nový ministr obrany možnost si smlouvy ani přečíst.
Bude na veletrhu armádní tatrovka?
Ještě několik dní před zahájením veletrhu ovšem nebylo jisté, zda se v Brně představí nový nákladní vůz Tatra, který má nahradit zastaralé automobily Praga V3S. Kopřivnická automobilka oficiálně nesdělila, zda svůj nový stroj pro armádu, který by měla začít dodávat už letos, na IDETu představí. Nový stroj na veletrhu nakonec nebyl.
Stovky nákladních aut za 2,6 miliard korun si přitom armáda vybrala bez výběrového řízení, přestože o zakázku měly zájem i další firmy, například Renault, Iveco či Mercedes. Ministerstvo obrany to zdůvodnilo tím, že jde o strategickou vojenskou techniku.
Zbrojařský veletrh
9. ROČNÍK IDET
- Mezinárodního veletrhu se zúčastní 280 vystavovatelů z 26 zemí
- Nováčky jsou Slovinsko a Thajsko
- Výstavní plocha zabere 43 240 metrů čtverečních
- Česká armáda představí nejmodernější techniku včetně gripenů
- Pozvány byly armádní delegeace ze 67 zemí světa
- Mezi hosty bude i americký generál Robert Crear, kterýse účastnil operací Trvalá svoboda a Irácká svoboda
"Nákladní automobily, ač pro armádu, nemají žádné vlastnosti, které by je předurčovaly k tomu, aby byl jejich nákup proveden bez výběrového řízení," namítl ovšem Jan Pavel z Vysoké školy ekonomické v analýze veřejných zakázek v Česku, kterou zpracovala Transparency International.
Zbrojaři hledají společný projekt
Prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek uvedl, že zástupci asociací z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska budou během veletrhu jednat o případné spolupráci na společném zbrojním projektu, který by mohly nabídnout armádám zemí vosegrádské čtyřky.
"Kdyby se našel společný projekt, na kterém by se podílely obranné průmysly těchto zemí, a armády se rozhodly tento produkt pořídit, tak je to ekonomicky výhodné pro rozpočty i průmysl jednotlivých zemích," řekl Hynek.
"Zatím to je ale v kategorii přání," dodal Hynek. Česko přitom v posledních letech zbraně a další obrannou techniku více dováží, než vyváží.
Nesehnutí: IDET proti lidským právům
Proti veletrhu IDET tradičně protestuje sdružení Nesehnutí. "Již podeváté se bude na brněnském výstavišti propagovat obchodování se zbraněmi, a to bez ohledu na jeho spojení s porušováním lidských práv," uvedli Nesehnutí.
Sdružení upozorňuje například na to, že na IDET přijedou představitelé Gruzie, která je podezřelá z toho, že zbraně prodává do dalších zemí. Gruzie přitom z Česka v letech 2003 až 2005 nakoupila tanky, děla, ruční zbraně i munici za více než 170 milionů korun.
Na IDET byly pozvány například i oficiální delegace z Číny. "Na Čínskou lidovou republiku je uvaleno zbrojní embargo Evropské unie. Je však také lákavým trhem pro evropské zbrojařské koncerny a tak vidina peněz postupně převažuje nad ideály lidských práv," uvedli Nesehnutí.