Transparency spustila kampaň za přijetí zákona pro oznamovatele korupce

ČTK ČTK
21. 9. 2015 17:50
Organizace Transparency International se rozhodla obrátit na předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) s požadavkem, aby podpořil vznik zákona na ochranu whistleblowerů. V ČR neexistuje předpis, který by whistleblowing upravoval. Ochranu oznamovatelů částečně řeší trestní řád či zákoník práce. Organizace chce dostatečnou pracovněprávní ochranu oznamovatelů a jejich přístup ke stálému a specializovanému právnímu poradenství.
Korupce, ilustrační foto
Korupce, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Česká pobočka organizace Transparency International vyzvala veřejnost, aby podpisy na webu podpořila přijetí zákona na ochranu whistleblowerů, tedy oznamovatelů korupce.

Organizace se chce se svými konkrétními požadavky obrátit na předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD). Informovala o tom v dnešní tiskové zprávě. Prosazení právní ochrany whistleblowerů je součástí programového prohlášení kabinetu.

Komplexní předpis chybí

V ČR neexistuje komplexní předpis, který by whistleblowing upravoval. Ochranu oznamovatelů částečně řeší trestní řád či zákoník práce. "Právní úprava v této oblasti v Česku chybí, přitom může významně přispět k omezení korupčního prostředí," uvedla organizace.

Podle neziskové organizace je zákon na ochranu whistleblowerů v boji proti korupci zcela zásadní. Oznamovatelé totiž mohou nejen odhalit nekalosti, ale také zabránit významným finančním ztrátám, a to jak ve státní správě, tak i v soukromém sektoru. Kromě korupce mohou upozornit i na další škodlivá jednání, například na ohrožení životního prostředí či lidského zdraví.

Ochrana a právní poradenství

Transparency International do chystaného zákona prosazuje ochranu whistleblowerů v soukromých firmách i ve veřejné správě bez ohledu na jejich pozici, ochranu oznámení učiněných v dobré víře a ve veřejném zájmu či ochranu identity whistleblowerů, tedy například možnost anonymních podání.

Okruh nekalého jednání, na které by se whistleblowing vztahoval, by pak mělo být širší než trestné činy. Za významnou považuje organizace také dostatečnou pracovněprávní ochranu oznamovatelů a jejich přístup ke stálému a specializovanému právnímu poradenství.

Tvorbu zákona má v gesci ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Minulý týden uvedl na konferenci o whistleblowingu, že návrh alternativ legislativního řešení by měl být připraven do konce letošního roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy