Pomohl policii v kauze Opencard, sám skončil s trestem

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
24. 2. 2014 17:10
Příběh "utajeného svědka", který dostal podmínku a pokutu 300 tisíc.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vyhazov z práce, dvouletá podmínka a pokuta 300 tisíc korun. I tak může v Česku skončit whistleblower, který pomůže policii s vyšetřováním korupční kauzy.

Úředník pražského magistrátu Jiří Chytil, který policistům poskytl informace a dokumenty ke kauze Opencard, v pondělí odešel od soudu s druhým nejpřísnějším trestem v celém případu. Vyšetřovatelé mu přitom původně slíbili status utajovaného svědka.

"Bohužel jsem plně věřil policii, což se teď samozřejmě změnilo," komentoval zatím nepravomocný rozsudek Chytil.

Podle soudce úředník spolu s kolegy zvýhodnil firmu Haguess v tendru na dodávky k projektu opencard. Výsledkem bylo uzavření pro magistrát nevýhodných smluv. "Myslím, že jsem byl odsouzen neprávem. Odvolal jsem se," dodal Chytil.

Byl to přitom právě on, který policii pomáhal v roce 2009 vyšetřování rozběhnout. Když se dozvěděl, že tehdejší pražská zastupitelka Jana Ryšlinková podává v kauze trestní oznámení, spojil se s ní a předal jí řadu dokumentů.

Později začal Chytil s policisty spolupracovat přímo a radil jim i při zásahu na magistrátu, kam si přišli pro další důkazy. Výměnou za to mu tehdejší vyšetřovatel Dušan Lavička slíbil status utajeného svědka. Policista ale u případu po několika měsících skončil.

"Byl to ústní slib za přítomnosti dvou svědků. Noví vyšetřovatelé ale dohodu nedodrželi," popsal Chytil, jehož jméno se po odchodu Lavičky dostalo na veřejnost a následovalo obvinění.

Žalobkyně Dagmar Máchová však u soudu zpochybnila jak Chytilův přínos pro vyšetřování, tak onu "gentlemanskou dohodu".

Cena za odvahu

Chytil věří, že s odvoláním uspěje a statisícovou pokutu nakonec platit nebude. Kvůli kauze přišel o práci a musel odejít do předčasného důchodu.

K dispozici má sice 400 tisíc korun, které loni získal od protikorupčního fondu Karla Janečka spolu s Cenou za odvahu, doufá ale, že na pokutu nepadnou. "Tu pokutu jsem dostal neoprávněně a byl bych nerad, aby na ni šly zrovna peníze za ocenění," myslí si Chytil.

S přísnějším trestem než Chytil od soudu odešel pouze bývalý šéf IT odboru Ivan Seyček, který dostal tříletou podmínku a musí zaplatit dva miliony korun. Zbylí tři úředníci Zdeněk Jánský, Miroslav Čadský a Ladislav Kendík dostali roční podmínku.

"Je naprosto absurdní, že mezi odsouzenými je i člověk, který pomáhal policii při rozkrývání kauzy, a naopak mezi nimi nejsou lidé, kteří projekt Opencard definitivně schvalovali," říká místopředseda správní rady Nadačního fondu proti korupci Jan Kraus.

Tehdejší radní v čele s primátorem Pavlem Bémem, kteří projekt schvalovali, se obvinění vyhnuli a vystupovali u soudu pouze jako svědci. "To, že jsou v tomto procesu na jiné pozici než obžalovaní, působí až tragicky," dodal Kraus.

Obviněni jsou naopak Bémovi političtí nástupci - deset radních ODS a TOP 09 spolu s exprimátorem Bohuslavem Svobodou a primátorem Tomášem Hudečkem. Ti v roce 2012 souhlasili s uzavřením dvou smluv s firmou Haguess na podporu systému za přibližně 74 milionů korun bez výběrového řízení. Tvrdí, že kvůli podmínkám nastaveným za Béma otevřenou soutěž vypsat nešlo.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy