Pomohl policii v kauze Opencard, sám skončil s trestem

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
24. 2. 2014 17:10
Příběh "utajeného svědka", který dostal podmínku a pokutu 300 tisíc.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vyhazov z práce, dvouletá podmínka a pokuta 300 tisíc korun. I tak může v Česku skončit whistleblower, který pomůže policii s vyšetřováním korupční kauzy.

Úředník pražského magistrátu Jiří Chytil, který policistům poskytl informace a dokumenty ke kauze Opencard, v pondělí odešel od soudu s druhým nejpřísnějším trestem v celém případu. Vyšetřovatelé mu přitom původně slíbili status utajovaného svědka.

"Bohužel jsem plně věřil policii, což se teď samozřejmě změnilo," komentoval zatím nepravomocný rozsudek Chytil.

Podle soudce úředník spolu s kolegy zvýhodnil firmu Haguess v tendru na dodávky k projektu opencard. Výsledkem bylo uzavření pro magistrát nevýhodných smluv. "Myslím, že jsem byl odsouzen neprávem. Odvolal jsem se," dodal Chytil.

Byl to přitom právě on, který policii pomáhal v roce 2009 vyšetřování rozběhnout. Když se dozvěděl, že tehdejší pražská zastupitelka Jana Ryšlinková podává v kauze trestní oznámení, spojil se s ní a předal jí řadu dokumentů.

Později začal Chytil s policisty spolupracovat přímo a radil jim i při zásahu na magistrátu, kam si přišli pro další důkazy. Výměnou za to mu tehdejší vyšetřovatel Dušan Lavička slíbil status utajeného svědka. Policista ale u případu po několika měsících skončil.

"Byl to ústní slib za přítomnosti dvou svědků. Noví vyšetřovatelé ale dohodu nedodrželi," popsal Chytil, jehož jméno se po odchodu Lavičky dostalo na veřejnost a následovalo obvinění.

Žalobkyně Dagmar Máchová však u soudu zpochybnila jak Chytilův přínos pro vyšetřování, tak onu "gentlemanskou dohodu".

Cena za odvahu

Chytil věří, že s odvoláním uspěje a statisícovou pokutu nakonec platit nebude. Kvůli kauze přišel o práci a musel odejít do předčasného důchodu.

K dispozici má sice 400 tisíc korun, které loni získal od protikorupčního fondu Karla Janečka spolu s Cenou za odvahu, doufá ale, že na pokutu nepadnou. "Tu pokutu jsem dostal neoprávněně a byl bych nerad, aby na ni šly zrovna peníze za ocenění," myslí si Chytil.

S přísnějším trestem než Chytil od soudu odešel pouze bývalý šéf IT odboru Ivan Seyček, který dostal tříletou podmínku a musí zaplatit dva miliony korun. Zbylí tři úředníci Zdeněk Jánský, Miroslav Čadský a Ladislav Kendík dostali roční podmínku.

"Je naprosto absurdní, že mezi odsouzenými je i člověk, který pomáhal policii při rozkrývání kauzy, a naopak mezi nimi nejsou lidé, kteří projekt Opencard definitivně schvalovali," říká místopředseda správní rady Nadačního fondu proti korupci Jan Kraus.

Tehdejší radní v čele s primátorem Pavlem Bémem, kteří projekt schvalovali, se obvinění vyhnuli a vystupovali u soudu pouze jako svědci. "To, že jsou v tomto procesu na jiné pozici než obžalovaní, působí až tragicky," dodal Kraus.

Obviněni jsou naopak Bémovi političtí nástupci - deset radních ODS a TOP 09 spolu s exprimátorem Bohuslavem Svobodou a primátorem Tomášem Hudečkem. Ti v roce 2012 souhlasili s uzavřením dvou smluv s firmou Haguess na podporu systému za přibližně 74 milionů korun bez výběrového řízení. Tvrdí, že kvůli podmínkám nastaveným za Béma otevřenou soutěž vypsat nešlo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy