Assange napsal do Francie o azyl, ta žádost smetla ze stolu

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 7. 2015 13:40
Zakladateli serveru WikiLeaks podle Elysejského paláce na ekvádorském velvyslanectví v Londýně nic nehrozí, a k udělení azylu tedy není důvod.
Julian Assange.
Julian Assange. | Foto: Reuters

Londýn/Paříž - Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange požádal francouzského prezidenta Francoise Hollanda o azyl.

V otevřeném dopise, který v pátek publikoval deník Le Monde, se Assange obrátil na šéfa Elysejského paláce s prosbou, aby ho "uvítal ve Francii".

Paříž jeho prosbu bleskově zamítla.

Assange, který prostřednictvím své organizace WikiLeaks zveřejnil utajované dokumentace americké armády a - kromě americké prokuratury jeho vydání žádá také švédská justice kvůli údajnému sexuálnímu obtěžování - tráví už třetí rok na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

Jihoamerický stát mu totiž poskytl politický azyl, whistleblower ale nemůže opustit území ambasády, protože na něj byl vydán mezinárodní zatykač.

Dopis nadepsaný "Pane Hollande, uvítejte mě prosím ve Francii, Julian Assange" odeslal krátce poté, co WikiLeaks publikovaly dokumenty prokazující, že Spojené státy v letech 2006 až 2012 špehovaly tři francouzské prezidenty, ministry a vlivné podnikatele.

Nic vám nehrozí, vysvětluje Paříž

"Jsem novinář, který je americkými úřady perzekuován a ohrožován pro výkon své profese. Nikdy a nikde na světě jsem nebyl oficiálně obviněn. Ani ve Spojených státech, ani ve Švédsku. Mé přijetí do Francie by bylo humanitárním gestem," napsal Assange Hollandovi.

Reakce Elysejského paláce byla, jak již bylo řečeno výše, okamžitá.

"Francie dopis od pana Assange skutečně dostala. Po důkladném přezkoumání právní i faktické podstaty jeho situace jsme ale dospěli k závěru, že jeho žádosti nemůžeme vyhovět. Pan Assange není v bezprostředním ohrožení a je na něj navíc vydán platný eurozatykač," stojí v oficiálním prohlášení Elysejského paláce, z něhož cituje agentura Reuters.

Někteří francouzští politici přitom po zveřejnění materiálu o sledování tamních vrcholných činitelů volali po tom, aby byl Julianu Assangovi azyl udělen, aniž by o to žádal.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy