Lidé mohou anonymně nahlásit korupci přes speciální software

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 15. 6. 2015 10:26
Nový nástroj představilo občanské sdružení Oživení. Aktivisté kritizují vládní nařízení, které podle nich oznamovatelům žádnou ochranu neposkytne.
Korupce (ilustrační foto)
Korupce (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Lidé, kteří se setkají s korupcí, mají nově k dispozici nástroj, jak ji anonymně a bezpečněji oznámit.

Speciální software GlobaLeaks v pondělí představila nezisková organizace Oživení. Nástroj už se využívá v zahraničí, čeští oznamovatelé - takzvaní whistlebloweři - ho najdou na stránkách bezkorupce.cz.

"Od GlobaLeaks si slibujeme, že díky garantované anonymitě zvýší motivaci oznamovatele, a my tak budeme schopni získat více informací o nekalých jednáních a zároveň zajistit šetření podnětů relevantními subjekty včetně poskytnutí právní pomoci," řekla koordinátorka projektu Lenka Franková.

Oznámení člověk vyplní do formuláře na zabezpečené stránce a podnět se dostane k právníkům z Oživení. Ti pak s whistleblowerem dále komunikují a mohou si například vyžádat potřebné dokumenty. 

"Poslední fáze je návrh nějakého řešení. V některých případech se stává, že člověk nechce vystoupit z anonymity, takže se na polici obrátíme naším jménem. To může být problematické, protože často nemusíme mít dostatek informací. Nebo oznamovateli dáme návrh, jak dál postupovat," popsala Franková.

Inspirace v Itálii

Postup podání přes software je poměrně komplikovaný. Autoři si od toho slibují, že odradí ty, kteří budou chtít nástroj zneužít nebo mají v úmyslu si s někým jen vyřídit účty. Tomu by měly také zabránit podrobné otázky, které jsou součástí formuláře. Oživení se při vývoji softwaru inspirovalo v Itálii.

Software GlobaLeaks vítá i senátor Libor Michálek, který před pěti lety oznámil korupci na Státním fondu životního prostředí. "Nástroj, který umožňuje anonymizaci, může být velmi účinný a odbourává tu hlavní bariéru, kterou je strach,“ podotkl.

O ochraně oznamovatelů z řad státních úředníků bude v pondělí jednat také vláda. Projednávané nařízení vzniklo v souvislosti se služebním zákonem, který bude účinný od začátku července.

Podle Oživení ale nařízení whistleblowerovi žádnou ochranu neposkytne. Úředníci budou mít možnost svůj podnět vhodit do schránky nebo ho poslat na speciální e-mailovou adresu. Zpráva se pak dostane k takzvanému prošetřovateli, který bude podřízeným vedoucího daného úřadu. "Jeho nezávislost bude, mírně řečeno, velmi limitována," myslí si Franková.

"Je politováníhodné, že ze strany vlády není nařízení připraveno v podobě, aby ochranu oznamovatele efektivně zajistilo,“ uzavírá Michálek.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Rozsáhlý požár vrakoviště automobilů likvidují od rána hasiči v Ostravě-Vítkovicích. Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní nezranil. Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli.

"Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák. "Evakuace obyvatelstva nebyla nutná," uvedla policie na twitteru.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp uvedl, že hoří v areálu společnosti, která likviduje autovraky. Zasahují čtyři profesionální a dvě dobrovolné jednotky hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy