Lidé mohou anonymně nahlásit korupci přes speciální software

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 15. 6. 2015 10:26
Nový nástroj představilo občanské sdružení Oživení. Aktivisté kritizují vládní nařízení, které podle nich oznamovatelům žádnou ochranu neposkytne.
Korupce (ilustrační foto)
Korupce (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Lidé, kteří se setkají s korupcí, mají nově k dispozici nástroj, jak ji anonymně a bezpečněji oznámit.

Speciální software GlobaLeaks v pondělí představila nezisková organizace Oživení. Nástroj už se využívá v zahraničí, čeští oznamovatelé - takzvaní whistlebloweři - ho najdou na stránkách bezkorupce.cz.

"Od GlobaLeaks si slibujeme, že díky garantované anonymitě zvýší motivaci oznamovatele, a my tak budeme schopni získat více informací o nekalých jednáních a zároveň zajistit šetření podnětů relevantními subjekty včetně poskytnutí právní pomoci," řekla koordinátorka projektu Lenka Franková.

Oznámení člověk vyplní do formuláře na zabezpečené stránce a podnět se dostane k právníkům z Oživení. Ti pak s whistleblowerem dále komunikují a mohou si například vyžádat potřebné dokumenty. 

"Poslední fáze je návrh nějakého řešení. V některých případech se stává, že člověk nechce vystoupit z anonymity, takže se na polici obrátíme naším jménem. To může být problematické, protože často nemusíme mít dostatek informací. Nebo oznamovateli dáme návrh, jak dál postupovat," popsala Franková.

Inspirace v Itálii

Postup podání přes software je poměrně komplikovaný. Autoři si od toho slibují, že odradí ty, kteří budou chtít nástroj zneužít nebo mají v úmyslu si s někým jen vyřídit účty. Tomu by měly také zabránit podrobné otázky, které jsou součástí formuláře. Oživení se při vývoji softwaru inspirovalo v Itálii.

Software GlobaLeaks vítá i senátor Libor Michálek, který před pěti lety oznámil korupci na Státním fondu životního prostředí. "Nástroj, který umožňuje anonymizaci, může být velmi účinný a odbourává tu hlavní bariéru, kterou je strach,“ podotkl.

O ochraně oznamovatelů z řad státních úředníků bude v pondělí jednat také vláda. Projednávané nařízení vzniklo v souvislosti se služebním zákonem, který bude účinný od začátku července.

Podle Oživení ale nařízení whistleblowerovi žádnou ochranu neposkytne. Úředníci budou mít možnost svůj podnět vhodit do schránky nebo ho poslat na speciální e-mailovou adresu. Zpráva se pak dostane k takzvanému prošetřovateli, který bude podřízeným vedoucího daného úřadu. "Jeho nezávislost bude, mírně řečeno, velmi limitována," myslí si Franková.

"Je politováníhodné, že ze strany vlády není nařízení připraveno v podobě, aby ochranu oznamovatele efektivně zajistilo,“ uzavírá Michálek.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 7 hodinami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy