Mimořádná zpráva

Tragédie ve Studénce se změní v boj. Začne válka znalců

Petra Sasínová
7. 2. 2009 9:45
Všichni teď začnou náš posudek pitvat, říká hlavní expert

Studénka - Půl roku po neštěstí ve Studénce je téměř jisté, že před soudem nebudou stát dva inženýři, ale celá skupina lidí podezřelých, že se na tragédii podíleli.

Hlavní soudní znalec, kterého vyšetřovatelé požádali o posudek, pro Aktuálně.cz uvedl, že obviněných může být osm, možná více.

To však také znamená, že vyšetřování a soudní proces mohou být ještě složitější, než se dosud zdálo. "Bude to válka znalců a advokátů," míní znalec Jiří Studnička, který zkoumal, proč most spadl.

"Obviněných bude hodně, všichni začnou náš posudek pitvat, dávat návrhy na doplnění, zadávat další posudky," uvedl Studnička. "I když se znalci obhajoby budou tvářit nestranně, budou hledat polehčující okolnosti pro zadavatele a věci, které by jim mohly škodit, pomíjet," míní.

"A obvinění, kteří si při stavbě mostu vycházeli vstříc a vzájemně si vyhovovali, teď půjdou proti sobě, protože když hrozí vězení, ohledy jdou stranou," doplnil znalec, který působí na Katedře ocelových a dřevěných konstrukcí Fakulty stavební při ČVUT Praha.

Posudek, který s kolegou vypracoval, má padesát stran a dvacet pět příloh. "Je tam habaděj materiálů, nad kterými se dají dělat různé úvahy," říká znalec. Za svou kariéru dělal asi už tři sta posudků. "Tento posudek byl pro mne výjimečný především tragickými následky havárie," řekl.

Havárii nepřežilo osm lidí, asi sedmdesát cestujících utrpělo zranění
Havárii nepřežilo osm lidí, asi sedmdesát cestujících utrpělo zranění | Foto: Petr Sznapka

Bögl a Krýsl už má své znalce

Firma Bögl a Krýsl, jejíž dva inženýři již byli kvůli Studénce obviněni z obecného ohrožení, si zadala posudek u Kloknerova ústavu, který je odnoží ČVUT Praha. Že se názory znalců mohou lišit, se už jednou v této kauze ukázalo.

Když vyšetřovatel případu uvedl, že znalci kroutili hlavou nad dřevěnými špalíky, které stavební firma použila jako podložky, ředitel Kloknerova ústavu prohlásil, že dřevěné prvky se při stavbě mostů zcela běžně používají.

Znalec Milan Holický z Kloknerova ústavu se shoduje se znalcem Studničkou v tom, že příčin pádu mostu bylo více. "Stanovit jednoznačně, co bylo tou hlavní příčinou, bude velmi těžké, ne-li nemožné," domnívá se Holický.

"Odhaduji, že naše závěry se budou v tom základním shodovat, avšak mohou se lišit v tom, jakou závažnost budeme přikládat jednotlivým příčinám," naznačil Holický. Zatím však není s posudkem hotov. "Stále nemáme všechny potřebné podklady, které má policie a které jsme si vyžádali," uvedl.

Holický vysvětloval, že most byl zajištěn podpůrnou sestavou, která se skládala z různých prvků. K selhání, například kvůli nedostatečné tuhosti materiálu, mohlo dojít na několika místech. Svůj vliv mohla mít podle něho i jílovitá půda, ve které byly zasazeny základové panely.

K neštěstí došlo 8. srpna 2008, když firma Bögl a Krýsl zasouvala opravený most zpátky nad železniční koridor. Celou rekonstrukci mostu ale prováděla firma ODS-Dopravní stavby Ostrava, která si firmu Bögl a Krýsl najala jen na část prací.

Firmě ODS, které most spadl, zakázka zůstala, i když její lidé patří mezi podezřelé. Do července má dostavět nový most
Firmě ODS, které most spadl, zakázka zůstala, i když její lidé patří mezi podezřelé. Do července má dostavět nový most | Foto: Ondřej Netočný

Kdo bude mezi obviněnými?

Ředitel ODS Tomáš Vítek odmítá, že by jeho firma na stavbě něco zanedbala. Je však  pravděpodobné, že znalci ukáží i na chyby této firmy. "Obě firmy samozřejmě na stavbě spolupracovaly," uvedl znalec Studnička. Konkrétní pochybení ale odmítl prozradit.

Znalecký posudek ČVÚT Praha, který vycházel i ze tří dílčích posudků dalších znalců, nyní zkoumá policie. "Porovnáváme závěry posudku s dalšími důkazy. Od toho se odvine obvinění dalších osob," uvedl vyšetřovatel Jiří Jícha. Dozorující státní zástupce Aleš Kopal sdělill, že už do konce února by měli být další obvinění.

Znalec Studnička míní, že obviněných by mohlo být ještě osm. I když policie obviní větší počet lidí, neznamená to, že budou odsouzeni.

Odborné posudky jsou v případech, ve kterých hrají důležitou roli technické detaily, pro soudce zásadní. "Znalci pak často nahrazují soudce. Je to celosvětový neduh," řekl soudce Ústavního soudu České republiky Vojtěch Cepl.

Vzhledem k složitosti případu lze odhadnout, že soud nezačne dříve než za rok.  

 

Právě se děje

před 29 minutami

Volby by nyní vyhrálo ANO s 23,5 pct hlasů. Koalice Spolu by byla na druhém místě s 21,5 pct a předstihla by o půl pct Piráty se STAN, zjistilo CVVM.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty, odbavila nejméně lidí za 25 let

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

Skupina podotkla, že tento stav významně ovlivnil také služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i částečná nejistota na trhu se pak dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics. Pražské letiště v roce 2020 odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je nejméně za posledních 25 let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy