Tragédie ve Studénce se změní v boj. Začne válka znalců

Petra Sasínová
7. 2. 2009 9:45
Všichni teď začnou náš posudek pitvat, říká hlavní expert

Studénka - Půl roku po neštěstí ve Studénce je téměř jisté, že před soudem nebudou stát dva inženýři, ale celá skupina lidí podezřelých, že se na tragédii podíleli.

Hlavní soudní znalec, kterého vyšetřovatelé požádali o posudek, pro Aktuálně.cz uvedl, že obviněných může být osm, možná více.

To však také znamená, že vyšetřování a soudní proces mohou být ještě složitější, než se dosud zdálo. "Bude to válka znalců a advokátů," míní znalec Jiří Studnička, který zkoumal, proč most spadl.

"Obviněných bude hodně, všichni začnou náš posudek pitvat, dávat návrhy na doplnění, zadávat další posudky," uvedl Studnička. "I když se znalci obhajoby budou tvářit nestranně, budou hledat polehčující okolnosti pro zadavatele a věci, které by jim mohly škodit, pomíjet," míní.

"A obvinění, kteří si při stavbě mostu vycházeli vstříc a vzájemně si vyhovovali, teď půjdou proti sobě, protože když hrozí vězení, ohledy jdou stranou," doplnil znalec, který působí na Katedře ocelových a dřevěných konstrukcí Fakulty stavební při ČVUT Praha.

Posudek, který s kolegou vypracoval, má padesát stran a dvacet pět příloh. "Je tam habaděj materiálů, nad kterými se dají dělat různé úvahy," říká znalec. Za svou kariéru dělal asi už tři sta posudků. "Tento posudek byl pro mne výjimečný především tragickými následky havárie," řekl.

Havárii nepřežilo osm lidí, asi sedmdesát cestujících utrpělo zranění
Havárii nepřežilo osm lidí, asi sedmdesát cestujících utrpělo zranění | Foto: Petr Sznapka

Bögl a Krýsl už má své znalce

Firma Bögl a Krýsl, jejíž dva inženýři již byli kvůli Studénce obviněni z obecného ohrožení, si zadala posudek u Kloknerova ústavu, který je odnoží ČVUT Praha. Že se názory znalců mohou lišit, se už jednou v této kauze ukázalo.

Když vyšetřovatel případu uvedl, že znalci kroutili hlavou nad dřevěnými špalíky, které stavební firma použila jako podložky, ředitel Kloknerova ústavu prohlásil, že dřevěné prvky se při stavbě mostů zcela běžně používají.

Znalec Milan Holický z Kloknerova ústavu se shoduje se znalcem Studničkou v tom, že příčin pádu mostu bylo více. "Stanovit jednoznačně, co bylo tou hlavní příčinou, bude velmi těžké, ne-li nemožné," domnívá se Holický.

"Odhaduji, že naše závěry se budou v tom základním shodovat, avšak mohou se lišit v tom, jakou závažnost budeme přikládat jednotlivým příčinám," naznačil Holický. Zatím však není s posudkem hotov. "Stále nemáme všechny potřebné podklady, které má policie a které jsme si vyžádali," uvedl.

Holický vysvětloval, že most byl zajištěn podpůrnou sestavou, která se skládala z různých prvků. K selhání, například kvůli nedostatečné tuhosti materiálu, mohlo dojít na několika místech. Svůj vliv mohla mít podle něho i jílovitá půda, ve které byly zasazeny základové panely.

K neštěstí došlo 8. srpna 2008, když firma Bögl a Krýsl zasouvala opravený most zpátky nad železniční koridor. Celou rekonstrukci mostu ale prováděla firma ODS-Dopravní stavby Ostrava, která si firmu Bögl a Krýsl najala jen na část prací.

Firmě ODS, které most spadl, zakázka zůstala, i když její lidé patří mezi podezřelé. Do července má dostavět nový most
Firmě ODS, které most spadl, zakázka zůstala, i když její lidé patří mezi podezřelé. Do července má dostavět nový most | Foto: Ondřej Netočný

Kdo bude mezi obviněnými?

Ředitel ODS Tomáš Vítek odmítá, že by jeho firma na stavbě něco zanedbala. Je však  pravděpodobné, že znalci ukáží i na chyby této firmy. "Obě firmy samozřejmě na stavbě spolupracovaly," uvedl znalec Studnička. Konkrétní pochybení ale odmítl prozradit.

Znalecký posudek ČVÚT Praha, který vycházel i ze tří dílčích posudků dalších znalců, nyní zkoumá policie. "Porovnáváme závěry posudku s dalšími důkazy. Od toho se odvine obvinění dalších osob," uvedl vyšetřovatel Jiří Jícha. Dozorující státní zástupce Aleš Kopal sdělill, že už do konce února by měli být další obvinění.

Znalec Studnička míní, že obviněných by mohlo být ještě osm. I když policie obviní větší počet lidí, neznamená to, že budou odsouzeni.

Odborné posudky jsou v případech, ve kterých hrají důležitou roli technické detaily, pro soudce zásadní. "Znalci pak často nahrazují soudce. Je to celosvětový neduh," řekl soudce Ústavního soudu České republiky Vojtěch Cepl.

Vzhledem k složitosti případu lze odhadnout, že soud nezačne dříve než za rok.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy