Topte kvalitně a neplýtvejte, žádá Bursík občany

Pavel Baroch
17. 12. 2007 15:40
Úřad rozjíždí kampaň proti topení uhlím a odpadky
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo životního prostředí startuje kampaň, jejímž cílem je přimět lidi, aby přestali ve svých domech topit nekvalitním uhlím nebo dokonce odpadky.

Nezdravý vzduch, který je znečištěn jemným prachem či rakovinotvornými látkami, totiž podle posledních měření dýchá většina obyvatel. A právě vytápění v domácích kamnech a kotlech k tomu přispívá nejvýraznější měrou - v absolutních číslech dokonce víc než například automobilová doprava.

"Co ušetříte spalováním nekvalitních paliv nebo dokonce odpadků? Zdraví - svoje ani svých blízkých a sousedů - určitě ne. Přemýšlejte o přechodu na ekologičtější a k lidskému zdraví šetrnější způsob vytápění," píše se v letáčku, který ministerstvo životního prostředí rozešle radnicím po celé zemi.

Navzdory plynofikace obce zůstalo mnoho obyvatel u topení pevnými palivy. Ještě první jarní den si někteří z nich nechali dovézt nové zásoby uhlí.
Navzdory plynofikace obce zůstalo mnoho obyvatel u topení pevnými palivy. Ještě první jarní den si někteří z nich nechali dovézt nové zásoby uhlí. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Patnáct procent alergických dětí

Ministerstvo upozorňuje, že kvůli špinavému ovzduší přibývá nemocných i mrtvých. Jde zejména o onemocnění srdce a cév či dýchacího ústrojí.

"Prachové částice mají velmi pravděpodobně vliv i na to, že zhruba patnáct procent dětí trpí respiračními alergiemi," píše se v ministerském letáčku. Podle zprávy ministra Martina Bursíka, kterou dostala na stůl vláda, mají drobné částice prachu na svědomí tisíce lidských životů. Vloni podle kvalifikovaného odhadu zemřelo od 1,7 tisíc až do 12,4 tisíc osob.

"Podle současných znalostí se prach o velikosti deset mikrometrů podílí v České republice na úmrtnosti populace z pěti až třinácti procent," uvádí se ve zprávě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici. V roce 2006 přitom zemřelo 104,4 tisíc obyvatel.

"Podívejte se, že topím jen dřevem a uhlím. Spálí se tu dva kyblíky denně," ukazuje stará kamna majitel zahradnictví Miloň Vlček.
"Podívejte se, že topím jen dřevem a uhlím. Spálí se tu dva kyblíky denně," ukazuje stará kamna majitel zahradnictví Miloň Vlček. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Řešení? Třeba topení plynem

Ministerstvo vyzývá lidi, aby si pořídili kvalitní topení, například kotle se značkou Ekologicky šetrný výrobek, aby se naučili s teplem neplýtvat. Na speciálně vytvořené internetové stránce www.env.cz/vytapeni nabízí kontakty na ekologické poradny, kde zájemcům poradí, jak ušetřit.

V letáčku úřad ministra Bursíka doporučuje lidem, aby si pořizovali obnovitelné zdroje energie, například tepelná čerpadla či solární kolektory, anebo aby přešli na vytápění čistším zemním plynem, případně se připojili na centrální zásobování teplem.

Radnicím ministerstvo připomíná například to, že mohou udělit pokuty těm domácnostem, které spalují ve svých kamnech odpadky.

Chtělo by to zákon o zeleném teple

Jenže mnozí lidé spalují nekvalitní palivo a odpadky ve starých kotlích proto, že je to nejlevnější. Plyn či elektřina je drahá. Nemají mnohdy peníze ani na to, aby si koupili kvalitní, ekologičtější kotle. A naděje, že by získali státní dotaci na výměnu kotle, je v současnosti mizivá.

Podle ekologického Hnutí Duha by pomohlo, kdyby vláda připravila zákon o zeleném teple.

"Pokud má v obcích a městech ubýt smogu, lidé musí mít na výběr ještě něco jiného než špinavé uhlí a drahý plyn," řekl Martin Mikeska z Hnutí Duha. "Ministři musí v první řadě připravit nový zákon o obnovitelných zdrojích tepla, který domácnostem usnadní nákup moderních, čistých kotlů na biomasu, solárních kolektorů, tepelných čerpadel a podobně."

Sdružení navrhlo, aby stát investoval každý rok nejméně miliardu korun do programu pro domácnosti, které si chtějí podobná zařízení pořídit.

Ministr Bursík plánuje, že lidem v přechodu na šetrnější způsoby vytápění pomůže a vyjednává například s Bruselem, aby se na tyto účely mohly použít peníze z evropských ekologických fondů.

 

Právě se děje

Další zprávy