Topení v paneláku za pár korun? Studie říká, že to jde

Pavel Baroch
2. 4. 2012 20:00
Náklady jsou relativně vysoké, ale peníze se i bez dotací vrátí za 10 až 18 let
4.-10. místo (top10) bez pořadí Vlastník: SBD Rozvoj Neštěmnice, Ústí nad Labem Adresa: Seifertova 448-450, Ústí nad Labem Projektant: Termo + holding, a.s. Zhotovitel: Termocon s.r.o.
4.-10. místo (top10) bez pořadí Vlastník: SBD Rozvoj Neštěmnice, Ústí nad Labem Adresa: Seifertova 448-450, Ústí nad Labem Projektant: Termo + holding, a.s. Zhotovitel: Termocon s.r.o. | Foto: Svaz českých a moravských bytových družstev

Praha - Moderní, hezký panelový dům, v kterém se příjemně žije a z něhož zbytečně neuniká teplo a za vytápění se platí jen zlomek toho co dnes?

Podle renomovaného Centra pro obnovitelné zdroje a úspory energie EkoWatt to vůbec není utopie. Dokonce to je možné u většiny českých paneláků, které dosud neprošly rekonstrukcí. Majitelé si sice musí připlatit, ale investice se za pár let vrátí.

Takové jsou hlavní závěry výzkumného projektu, který EkoWatt vypracoval na požadavek ministerstva životního prostředí. Celkové energetické náklady v takovém "dokonalém" paneláku mohou klesnout o 50 až 60 procent. Pokud se počítá jen vytápění, je úspora ještě větší.

"Náklady za vytápění mohou klesnout až na desetinu," řekl Aktuálně.cz František Macholda, vedoucí výzkumného úkolu společnosti EkoWatt.

Z neekologického paneláků pasivní dům

V Česku je zhruba 1,2 milionu panelákových bytů, v nichž žije asi třetina obyvatel země. Přibližně polovina už prodělala nějakou rekonstrukci.

Až u 85 procent zbývajících je přitom možné provést takovou modernizaci, která domy a byty posune až do takzvaného pasivního standardu, což je označení pro bydlení, které vyžaduje jen minimum energie na vytápění.

"Pasivního standardu u bytového panelového domu lze docílit až překvapivě jednoduše," tvrdí EkoWatt.

Nejde jen o polystyren

Přeměna domu, odkud zbytečně uniká velké množství energie, se ovšem nemůže omezit jen na obalení budovy polystyrenem a namontováním nejlevnějších plastových oken.

Foto: Pavel Baroch

Ta totiž takřka zamezují výměně vzduchu, takže se v bytě může hromadit oxid uhličitý, udržovat vlhko a vznikat plísně.

"Nejde jen o nadstandardní zateplení v tloušťkách kolem 20 centimetrů a výměnu oken s trojskly, ale také o mechanické větrání s rekuperací (systém, který umožňuje předehřívat čerstvý vzduchu tím zahřátým z bytu - pozn. red.), o důraz na vzduchotěsné detaily oken, dveří a prostupů," uvedl EkoWatt.

Společnost zároveň doporučuje instalovat alternativní zdroje tepla, jako jsou tepelná čerpadla nebo moderní plynové kotelny. U vytápění a teplé vody se tak dá dosáhnout zlomku původních nákladů.

Náklady stoupnou o 50 %

Výzkum zpracoval 36 variant úsporných řešení včetně rekuperace teplé vody nebo využití solárních a fotovoltaických systémů.

Některé části obsáhlé studie byly publikovány v odborném tisku, souhrn určený i pro laiky vyšel v publikaci "Pasivní panelák? A to myslíte vážně?", která je k dostání i v knihkupectvích.

Autoři výzkumu upozorňují, že za dokonalou proměnu paneláku si musí jeho majitelé připlatit. Náklady jsou zhruba o 50 procent vyšší než u tradičního zateplování, které ovšem mnohdy nepřinese takové úspory, s jakými majitelé počítali.

Přitom návratnost investice u dražší varianty není o mnoho delší, může být dokonce i stejná, záleží na konkrétní metodě a paneláku.

Foto: Jan Langer

"Vyšší investice pasivní rekonstrukce se vrací v průměru mezi 10 a 18 lety," tvrdí EkoWatt. Upozorňuje, že trendem Evropské unie je zvyšovat požadavky na energetickou náročnost domů.

Brusel tlačí na úspory

Vhodnou modernizací paneláků je navíc podle autorů studie možné zastavit jeho klesající tržní cenu. Panelové domy jsou v posledních letech stále méně atraktivním bydlením.

"Rekonstrukce paneláku do pasivního standardu může trend snižující se tržní ceny otočit," dodal František Macholda ze společnosti EkoWatt.

 

Právě se děje

Další zprávy