TOP 09 chce prosazovat ekologická témata, radí jí tři exministři životního prostředí včetně Bursíka

Kristýna Šopfová
7. 9. 2017 16:16
Trojice exministrů životního prostředí - Martin Bursík, Ladislav Miko a Bedřich Moldan - vypracovali pro TOP 09 memorandum o ochraně životního prostředí. Materiál představili necelý týden poté, co Andrej Babiš ve volebním programu uvedl, že chce rušit ministerstvo životního prostředí. Bursík s Mikou stojí v čele Liberálně ekologické strany (LES), která má vyslala na kandidátky TOP 09 sedm svých zástupců. Chtějí tak oslovit ekologicky smýšlející voliče a upozornit na důležitost ochrany životního prostředí.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda LES Martin Bursík
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a předseda LES Martin Bursík | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Životní prostředí se stane jednou z priorit TOP 09, pokud se strana dostane do budoucí vlády. Předseda strany Miroslav Kalousek to oznámil při převzetí memoranda o ochraně životního prostředí, na kterém se podíleli tři bývalí ministři životního prostředí. Zásadní problémy vidí v nedostatku vody, povodních, znečištění ovzduší, úbytku půdy a mizení některých druhů rostlin a zvířat.

Martin Bursík spojí síly s Miroslavem Kalouskem. Do voleb půjdou jejich strany spolu | Video: Radek Bartoníček

Ani ne týden poté, co předseda ANO Andrej Babiš ve svém volebním programu přiznal, že chce rušit ministerstvo životního prostředí a spojit jej s ministerstvem zemědělství, přichází TOP 09 s materiálem, který poukazuje na základní resty v oblasti životního prostředí. Podle Kalouska je to generační odpovědnost.

"Ochrana životního prostředí je pro budoucí generace konzervativní téma. Je to mezigenerační odpovědnost, abychom dalším generacím předali zemi, když už ne v lepším, tak alespoň ne v horším stavu, než jsme ji dostali," řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Materiál vznikl z iniciativy exministra Martina Bursíka, jehož Liberálně ekologická strana (LES) podpoří TOP 09 ve sněmovních volbách. Problematika životního prostředí je podle něj marginalizována a nemusí být jen agendou levicových stran. Oslovit tedy chtějí ekologicky smýšlející voliče.

"Země udělala veliký pokrok od dob komunismu. Podařilo se ji vyčistit od největšího znečištění. Najednou má ale veřejnost pocit, že je všechno dobré. Tak to ale není," uvedl Bursík. Ministerstvo životního prostředí je podle něj upozaďováno, a to i kvůli postojům jeho současného šéfa Richarda Brabce (ANO).

"Nedaří se udělat z MŽP silného partnera ministerstvům jako je třeba průmysl nebo zemědělství. Je to zejména proto, že je ministrem Brabec z ANO, kdy má hnutí primárně zájmy v oblasti průmyslu a zemědělství," řekl Bursík.

TOP 09 láká ekologické voliče 

Na Memorandu se podíleli i další bývalí ministři životního prostředí - Ladislav Miko, který je místopředsedou LES, a Bedřich Moldan (nestraník za TOP 09).

"Zákon o národních parcích je příkladem reálné politiky, nikoliv snů. Nelíbí se mi ale, jak bylo naloženo s právy jedinců vyjadřovat se k velkým stavbám," reagoval na politiku současného ministra Ladislav Miko, exministr a náměstek pro zdraví a bezpečnost potravin v Evropské komisi. 

Memorandum o životním prostředí má nabídnout konkrétní kroky, jak napravit a doplnit dosavadní legislativu a opatření. Největší prioritou je podle expertů, kteří materiál tvořili, ochrana půdy. Zároveň chtějí prosadit ochranu lučních biotopů, rozšířit soustavu národních parků o NP Křivoklátsko a NP pro říční krajinu Litevského Pomoraví, upravit dotační politiku i zajistit odstavení uhelných elektráren a tepláren.

Podle Kalouska je TOP 09 k ochraně životního prostřední ve sněmovně nejkvalifikovanější. Opírá se o analýzu organizace Zelený kruh, která stranu označila za nejaktivnější v hlasování o zelené politice. Za ní jsou komunisté a hnutí ANO.

Myšlenky obsažené v memorandu chce strana podle předsedy klubu Michala Kučery přetvářet do legislativních změn.

 

Právě se děje

Další zprávy