Poslanci chtějí chránit Brdy, na vojenský újezd naváže CHKO

ČTK ČTK
9. 4. 2014 15:50
Oblast by podle poslaneckého výboru měla být prohlášena za chráněnou den po zrušení újezdu.
Vojenský újezd Brdy
Vojenský újezd Brdy | Foto: Jan Langer

Praha - Na zrušení vojenského újezdu Brdy by měl souvisle navázat vznik plánované Chráněné krajinné oblasti Brdy.

Usnesli se na tom všichni přítomní poslanci ve sněmovním výboru pro životní prostředí, který projednával předlohu zákona o zrušení vojenského újezdu Brdy a stanovení hranic vojenských újezdů. Výbor považuje za zásadní, aby se ochránily přírodní hodnoty brdského újezdu.

Vojenský újezd se má zrušit k 31. prosinci 2015, chráněná krajinná oblast by měla vzniknout hned druhý den - od 1. ledna 2016.

Sněmovna v polovině března podpořila v úvodním kole kontroverzní předlohu o zrušení vojenského újezdu Brdy, pro přepracování se vyslovili hlavně poslanci koaliční ČSSD a opoziční KSČM. Normu bude projednávat ještě branný výbor.

Na zrušení brdského újezdu se neshodnou Plzeňský kraj se Středočeským, který je proti. Celková rozloha území Brd činí 26 tisíc hektarů, armáda však využívá jen více než 3 tisíce ha.

CHKO má zabránit komerčnímu využití

Poslanec Václav Zemek (ČSSD) upozornil na nebezpečí různých nežádoucích komerčních projektů, jež by mohly vzniknout v období mezi zrušením újezdu a vznikem chráněné oblasti. "Domnívám se, že paradoxně zrušení újezdu ochraně krajiny neprospěje," řekl také s tím, že navrhovaný zákon nepodporuje.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který se dlouhé diskuse ve výboru účastnil, ale komerční využití území vyloučil a podpořil vznik chráněné oblasti. Kvalita území se podle něj nezaručí tím, že se zamkne. "Bude učiněno vše, co je v zákonných podmínkách možné pro to, aby ochrana byla zajištěna," uvedl.

Náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský zdůraznil, že MŽP chce vyhlášením CHKO zajistit ucelenou ochranu zachovalé brdské přírody a krajiny.

K vyhlášení se ministerstvo přiklonilo na základě požadavku obcí a občanů z dotčeného regionu.

Lesní porosty sice podle MŽP na převážné většině území vojenského újezdu neodpovídají přirozené druhové skladbě, jejich hodnota je ale pouze jedním z kritérií při vyhlášení CHKO. MŽP to chce zohlednit v návrhu tzv. zonace CHKO, v němž tyto porosty zařadí převážně do třetí zóny ochrany.

Armáda nepotřebuje tolik území

Vojenský újezd Brdy je podle ministerstva hodnotný třeba vzhledem k mokřadům, loukám v okolí Padrťských rybníků, výskytu početné populace raka kamenáče a ryby vranky obecné v řece Klabavě.

MŽP v současnosti rozhoduje o jednotlivých námitkách k návrhu na vyhlášení CHKO Brdy a návrhu na zonaci. Návrh bude po meziresortním připomínkovém řízení předložen vládě.

Na správu nové CHKO se prozatím navrhuje zhruba šest milionů korun, o část nákladů by se zřejmě podělily vojenské lesy. Pokud bude návrh zákona schválen, uvolní se asi 42 tisíc z celkové rozlohy zhruba 129 tisíc hektarů vojenských újezdů. Hranice změní také újezdy Boletice, Březina, Hradiště a Libavá. Armáda už tak rozsáhlé vojenské újezdy nepotřebuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy