Babiš představil program. ANO chce zrušit superhrubou mzdu a některé ministry

Kateřina Frouzová Markéta Hronová Kateřina Frouzová, Markéta Hronová
Aktualizováno 3. 9. 2017 14:27
Andrej Babiš představil volební program svého hnutí. Slibuje snadnější počítání daně z příjmů, bezpečnou zemi, 170 kilometrů dálnic nebo jen jedny senátní volby.
Andrej Babiš na programové konferenci.
Andrej Babiš na programové konferenci. | Foto: ČTK

Praha - Šéf hnutí ANO Andrej Babiš stejně jako jiní politici v minulosti před volbami slibuje snižování počtu ministerstev, daní, zeštíhlení byrokracie, nově přidal ještě uzavření vnější hranice Evropské unie, odmítnutí společné evropské měny či elektronickou státní správu. Vše stojí ve volebním programu, který dnes Babiš představil novinářům.

Hlavním sloganem, jímž se ANO pokusí zaujmout voliče před říjnovými volbami do parlamentu, bude "Teď nebo nikdy".

"Je to první a poslední pokus zbavit se nesnesitelné, propracované a zákeřné korupční hydry, která více než dvacet pět let dusí, parazituje a rozkládá celou naši zemi," agitoval za heslo Babiš a následně zopakoval to, co říká posledních několik měsíců.

"Tradiční politici a jejich kmotři proti mně vedou masivní, organizovanou, špinavou kampaň s jedním jediným cílem odstranit mne z politického života," dodal Babiš.

Jedny volby do Senátu

Snížení počtu ministrů strany před volbami slibují již několik let, ale nikdo zatím plán nerealizoval. Konkrétně Babiš mluví o tom, že by Česko mělo mít třináct ministrů místo současných šestnácti.

Pozoruhodné přitom je, že by chtěl přesunout ministerstvo životního prostředí pod ministerstvo zemědělství. Životní prostředí přitom patří mezi tradiční resorty, které chce většina ostatních politiků zachovat.

Plán na programové konferenci obhajoval i ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec. Podle něj se kompetence životního prostředí a zemědělství prolínají tak, že by to bylo praktické.

ANO také prohlásilo, že pokud bude ve vládě, změní systém voleb do Senátu a vymění nynější dvoukolové hlasování za jednokolové.

"A zavedeme klouzavý mandát. Ministr má pracovat na vládě a na úřadě a ne sedět ve sněmovně," řekl Babiš. Klouzavý mandát v praxi znamená, že pokud se poslanec či senátor stanou členy vlády, tak musí mandát přenechat náhradníkovi.

Nižší sociální pojištění

V oblasti daní Babiš slibuje zrušení superhrubé mzdy a hodlá prosadit slevu na pojistném ve výši pěti set korun měsíčně. Podle ANO by se měla také o pět procent snížit DPH u nealkoholických nápojů, vody či za služby obuvníků, kadeřníků a domácích uklízeček.

"Sociální pojištění bychom chtěli snížit o dva až pět procentních bodů. Přičemž jeden procentní bod znamená pro státní rozpočet 14 miliard," řekl Babiš.

Na otázku, kde na daňové slevy vezme peníze, předseda ANO neodpověděl. Argumentoval tím, že od roku 2014 do roku 2017 Česko na daních a odvodech vybralo o 605 miliard navíc.

Učitelé dostanou o polovinu víc

Hnutí se také chce zaměřit na boj s terorismem, ohlásit trestný čin by mělo jít po telefonu či po e-mailu. Plánují reformu Generální inspekce bezpečnostních sborů a přepracování zákona o státní službě.

ANO slibuje spravedlivé odměňování zdravotnických pracovníků a učitelů. Zatímco u lékařů není program u zvyšováním platů nijak konkrétní, učitelům slibuje hnutí v roce 2021 o 50 procent vyšší platy.

Na základní školy chce ANO vrátit praktickou výuku a brannou výchovu, pro učňovské obory zavést mistrovské zkoušky. Chce také vytvořit Agenturu na podporu a řízení sportu a vytvořit reálný registrační rejstřík sportovců.

V oblasti sociálních věcí slibuje hnutí, že děti už nebudou umisťovány do kojeneckých ústavů, a slibuje také větší podporu pomoci biologickým rodinám, aby péči o děti nemusel zajišťovat stát.

ANO je proti plošné privatizaci nemocnic. Zvýhodnit chce občany, kteří pravidelně docházejí na prevenci. Nemocnice by podle hnutí měly mít povinnost poskytovat informace o péči včetně známek kvality, aby si lidé mohli vybrat, kde se chtějí léčit.

U důchodů program počítá s možností dřívějších odchodů do důchodu pro náročné profese nebo zvýšením základní výměry důchodů z devíti procent průměrné mzdy na deset procent. To by znamenalo nárůst výdajů státního rozpočtu o deset miliard korun. V České televizi to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). 

"Je to dobrý krok, ale je velmi nákladný. My jsme předběžně spočítali jenom tento krok na deset miliard," uvedla Marksová. Průměrná výše důchodu podle ní nyní dosahuje 36 až 37 procent průměrné mzdy. Celkově stát na důchody letos vydá 416 miliard korun, příští rok to bude 438 miliard.

ANO může ve volbách získat 10 i 47 procent, vše záleží na nerozhodnutých voličích, polovina lidí vůbec neví, jestli k volbám půjde, říká Boudal. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy