Babiš představil program. ANO chce zrušit superhrubou mzdu a některé ministry

Kateřina Frouzová Markéta Hronová Kateřina Frouzová, Markéta Hronová
Aktualizováno 3. 9. 2017 14:27
Andrej Babiš představil volební program svého hnutí. Slibuje snadnější počítání daně z příjmů, bezpečnou zemi, 170 kilometrů dálnic nebo jen jedny senátní volby.
Andrej Babiš na programové konferenci.
Andrej Babiš na programové konferenci. | Foto: ČTK

Praha - Šéf hnutí ANO Andrej Babiš stejně jako jiní politici v minulosti před volbami slibuje snižování počtu ministerstev, daní, zeštíhlení byrokracie, nově přidal ještě uzavření vnější hranice Evropské unie, odmítnutí společné evropské měny či elektronickou státní správu. Vše stojí ve volebním programu, který dnes Babiš představil novinářům.

Hlavním sloganem, jímž se ANO pokusí zaujmout voliče před říjnovými volbami do parlamentu, bude "Teď nebo nikdy".

"Je to první a poslední pokus zbavit se nesnesitelné, propracované a zákeřné korupční hydry, která více než dvacet pět let dusí, parazituje a rozkládá celou naši zemi," agitoval za heslo Babiš a následně zopakoval to, co říká posledních několik měsíců.

"Tradiční politici a jejich kmotři proti mně vedou masivní, organizovanou, špinavou kampaň s jedním jediným cílem odstranit mne z politického života," dodal Babiš.

Jedny volby do Senátu

Snížení počtu ministrů strany před volbami slibují již několik let, ale nikdo zatím plán nerealizoval. Konkrétně Babiš mluví o tom, že by Česko mělo mít třináct ministrů místo současných šestnácti.

Pozoruhodné přitom je, že by chtěl přesunout ministerstvo životního prostředí pod ministerstvo zemědělství. Životní prostředí přitom patří mezi tradiční resorty, které chce většina ostatních politiků zachovat.

Plán na programové konferenci obhajoval i ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec. Podle něj se kompetence životního prostředí a zemědělství prolínají tak, že by to bylo praktické.

ANO také prohlásilo, že pokud bude ve vládě, změní systém voleb do Senátu a vymění nynější dvoukolové hlasování za jednokolové.

"A zavedeme klouzavý mandát. Ministr má pracovat na vládě a na úřadě a ne sedět ve sněmovně," řekl Babiš. Klouzavý mandát v praxi znamená, že pokud se poslanec či senátor stanou členy vlády, tak musí mandát přenechat náhradníkovi.

Nižší sociální pojištění

V oblasti daní Babiš slibuje zrušení superhrubé mzdy a hodlá prosadit slevu na pojistném ve výši pěti set korun měsíčně. Podle ANO by se měla také o pět procent snížit DPH u nealkoholických nápojů, vody či za služby obuvníků, kadeřníků a domácích uklízeček.

"Sociální pojištění bychom chtěli snížit o dva až pět procentních bodů. Přičemž jeden procentní bod znamená pro státní rozpočet 14 miliard," řekl Babiš.

Na otázku, kde na daňové slevy vezme peníze, předseda ANO neodpověděl. Argumentoval tím, že od roku 2014 do roku 2017 Česko na daních a odvodech vybralo o 605 miliard navíc.

Učitelé dostanou o polovinu víc

Hnutí se také chce zaměřit na boj s terorismem, ohlásit trestný čin by mělo jít po telefonu či po e-mailu. Plánují reformu Generální inspekce bezpečnostních sborů a přepracování zákona o státní službě.

ANO slibuje spravedlivé odměňování zdravotnických pracovníků a učitelů. Zatímco u lékařů není program u zvyšováním platů nijak konkrétní, učitelům slibuje hnutí v roce 2021 o 50 procent vyšší platy.

Na základní školy chce ANO vrátit praktickou výuku a brannou výchovu, pro učňovské obory zavést mistrovské zkoušky. Chce také vytvořit Agenturu na podporu a řízení sportu a vytvořit reálný registrační rejstřík sportovců.

V oblasti sociálních věcí slibuje hnutí, že děti už nebudou umisťovány do kojeneckých ústavů, a slibuje také větší podporu pomoci biologickým rodinám, aby péči o děti nemusel zajišťovat stát.

ANO je proti plošné privatizaci nemocnic. Zvýhodnit chce občany, kteří pravidelně docházejí na prevenci. Nemocnice by podle hnutí měly mít povinnost poskytovat informace o péči včetně známek kvality, aby si lidé mohli vybrat, kde se chtějí léčit.

U důchodů program počítá s možností dřívějších odchodů do důchodu pro náročné profese nebo zvýšením základní výměry důchodů z devíti procent průměrné mzdy na deset procent. To by znamenalo nárůst výdajů státního rozpočtu o deset miliard korun. V České televizi to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). 

"Je to dobrý krok, ale je velmi nákladný. My jsme předběžně spočítali jenom tento krok na deset miliard," uvedla Marksová. Průměrná výše důchodu podle ní nyní dosahuje 36 až 37 procent průměrné mzdy. Celkově stát na důchody letos vydá 416 miliard korun, příští rok to bude 438 miliard.

ANO může ve volbách získat 10 i 47 procent, vše záleží na nerozhodnutých voličích, polovina lidí vůbec neví, jestli k volbám půjde, říká Boudal. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 35 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy