TOP 09 a VV opustily ODS. V Praze 1 jdou s levicí

Domácí Domácí
22. 10. 2010 18:01
Věci veřejné nechtějí spolupracovat s dosavadním starostou Filipem Dvořákem z ODS a jeho lidmi
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Vyjednávači TOP 09, Věcí veřejných a ČSSD se dohodli na radniční koalici v Praze 1. Koaliční smlouva by měla být podepsána příští týden. ¨

ČTK to řekl lídr TOP 09 Oldřich Lomecký a potvrdila zastupitelka Karolína Peake (VV). Dosud vládnoucí ODS tak odejde do opozice. V ní bude i Strana zelených.

TOP 09, VV a ČSSD podepsaly podle Lomeckého "dohodu o shodě vyjednávací týmů a vzniku koaliční smlouvy radnice Prahy 1".

Shodly se také na formátu budoucí rady Prahy 1. Starostou se stane jako lídr TOP 09 Lomecký, prvním zástupcem starosty bude Daniel Hodek (ČSSD) a druhou místostarostkou Jana Pařízková (VV).

"Personální složení ostatních čtyř radních bude dokončeno v nejbližších dnech s tím, že každý z radních, navržený jednotlivými partnery, musí být akceptován ostatními koaličními partnery," dodal Lomecký. V radě bude mít TOP 09 čtyři místa, sociální demokracie tři a VV dvě.

Dosavadní starosta Filip Dvořák.
Dosavadní starosta Filip Dvořák. | Foto: radnice Prahy 1

Lomecký zahájil vyjednávání o koalici v neděli s VV a Stranou zelených, později ke spolupráci pozval i ČSSD. Zatímco s VV a sociálními demokraty nenarazily na zásadní programové rozpory, zeleným se nelíbilo například rozšiřování kamerového systému nebo podpora parkovišť.

ODS se odchodu do opozice snažila zabránit nabídkou koaliční spolupráce mezi ní, TOP 09 a VV. Věci veřejné ale dlouhodobě odmítaly spolupracovat se současným starostou Filipem Dvořákem, jeho zástupcem Michalem Valentou a bývalým představitelem radnice Janem Bürgermeisterem.

Vadila jim jejich minulost. ODS proto nejprve navrhla, že je nenominuje do rady. Dnes dokonce nabídla, že se Dvořák s Valentou vzdají zastupitelského mandátu. Lomecký uvedl, že nabídku ODS před dnešním jednáním viděl, ale že ji nepřijal.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy