reklama
 
 

Babišovo stíhání mi vadí, ctím ale presumpci neviny, napsal primátor Macura z ANO

Aktualizováno 26. 9. 2018 11:12
Post ostravského primátora bude obhajovat kandidát hnutí ANO Tomáš Macura, který by chtěl z Ostravy vybudovat moderní regionální metropoli. Důraz klade i na otázku životního prostředí a likvidaci lagun Ostramo, ekologické zátěže Ostravy. Podle serveru iDnes bývalý šéf společnosti Walmark a jeho žena vlastní kromě rodinného domu v Ostravě i druhý dům v Beskydech, další dům pořídil dceři a má také podíl ve firmě, která provozuje hotel na Srí Lance. Tomáš Macura odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.

Rozhovor s Tomášem Macurou

Tomáš Macura bude odpovídat od 10 hodin.

? Jana Malá - 26. 9. 2018 9:28 Pane primátore, jak jste spokojen s úrovní Městské nemocnice Ostrava? V poslední době se dost mluví o její modernizaci. Jak bude pokračovat? Děkuji.

Tomáš Macura Tomáš Macura: Jsme první vedení města, které připravilo komplexní a dlouhodobý plán zásadní modernizace Městské nemocnice Ostrava. Ten zajistí její návrat mezi špičková zdravotnická zařízení v republice. Realizace tohoto programu, která již začala bude stát cca 2,5 miliardy korun a je naplánována na cca 10 let. Nejsou to jen chiméry, k financování těchto investic jsme zřídili i speciální fond, do kterého jsme z městského rozpočtu již poslali 775 milionů korun.

Dámy a pánové, omlouvám se, že jsem nestihnul zodpovědět více otázek, jsem holt špatný písař:-))...
Přeji vám hezký den a hodně štěstí.
Tomáš Macura

? Ondřej - 26. 9. 2018 9:25 Dobrý den pane primátore, ve Vašem programu máte v oblasti bezpečnosti ve městě zvýšení počtu strážníků městské policie a kamerových stanovišť v ulicích. Chci se zeptat, zda je to podle Vás nutné, když už tak máme v Ostravě nejvíce strážníků na počet obyvatel ve městech ČR a míra kriminality v Ostravě dlouhodobě klesá? Existují podle Vás i jiné možnosti, jak zvýšit bezpečnost nebo pocit bezpečí v Ostravě, které byste rádi podporovali a jaké konkrétně?. Děkuji.

Tomáš Macura Tomáš Macura: Na podobnou otázku jsem již odpovídal dříve. Doplnil bych, i s ohledem na aktuální události i preventivní programy města jako např. montáž detektorů požárů a případně i hlásičů CO do všech městských bytů, rozšiřování preventistů kriminality a protidrogových asistentů atd.

? David - 26. 9. 2018 9:25 Má na Vás Andrej Babioš telefonní číslo?

Tomáš Macura Tomáš Macura: Ano, má:-).

? Pavel - 26. 9. 2018 9:23 Máte nějkaou viz/řešení jak zabránit tomu, aby se do centra města znovu vrátil život, vše se přesunulo do obchodních center a v ulicích by člověk skoro nenarazil na člověka...to je pro Ostravu typické. Návštěvním, kteři navštíví Ostravu poprvé například o víkendu se město jeví jako liduprázdné....to není pro image města dobré a ten tzrend se stále prohlubuje....

Tomáš Macura Tomáš Macura: Život do centra města se přece již několik let vrací, své "dno" má tato část města již několik let za sebou. Každý rok tam přibývá několik desítek nových kavárniček, restaurací, klubů i obchodů. Město směruje do centra Ostravy řadu společenských a kulturních akcí za účelem oživení tohoto prostoru - např. Olympijské festivaly, Festival v ulicích, Léto na písku, zimní kluziště, Rozmarné slavnosti řeky Ostravice atd. Mimo to investujeme do veřejného prostoru. Počet rezidentů v centru města se v dohledné době zvýší i díky připraveným projektům na výstavbu cca 200 nových městských bytů v této oblasti.

? Jana Vytřasová - 26. 9. 2018 9:19 Dobrý den pane primátore ,

jak to vidíte s dostavbou "plata" u nádraží v Ostravě Svinově? Celý projekt obnovy svinovského nádraží zůstal na půl cesty, a protože tudy denně chodím a pozoruji reakci domácích i zahraničních cestujících, vím, že je to pro Ostravu velká ostuda, vstup do města ve 21.století naprosto triviální. Na nádraží ani kolem něj je všechno občerstvení na velmi, ,velmi nízké úrovni- bufety alá firma Chmelík, snad už deset let bez šance na změnu, prostě monopol. Škoda, že v krásném prostoru nádraží nevznikla ani jedna slušná kavárna či cukrárna , kde je možno v klidu projednávat obchodní záležitosti, kde se nemusíte stydět za úroveň obsluhy a logrovou kávu. Proto jsem vkládala naděje do dostavby budovy, která měla spojit nádraží se svinovskými mosty a měla obsahovat i malé obchůdky a restaurační zařízení...
Co s tím hodláte dělat?
Děkuji za odpověď.

Tomáš Macura Tomáš Macura: Dostavbu tzv. plata ve Svinově měl realizovat soukromý subjekt. Z řady důvodů z toho sešlo. My se nyní k této myšlence vracíme, v první fázi prozatím úvahou o estetickém zastřešení koridoru mezi nádražím a Svinovskými mosty.

? Rozálie Šedá - 26. 9. 2018 9:17 Dobrý den, pane primátore, nevadí vám, že šéf vašeho hnutí je trestně stíhaný a před revolucí spolupracoval s StB? Děkuji

Tomáš Macura Tomáš Macura: Trestní stíhání pana premiéra mi samozřejmě vadí, na straně druhé mám za to, že i u politiků bychom měli ctít presumpci neviny. A to říkám jako člověk, který má na řadu věcí odlišné názory. Pokud jde o druhou část dotazu, vědomá spolupráce s STB nebyla panu Babišovi na rozdíl od řady jiných veřejně známých osob nikdy prokázána. A já nemám důvod mu nevěřit, když on sám takovou spolupráci popřel. Rád bych také zdůraznil, že žádný z dosud proběhnuvších soudů vědomou spolupráci pana premiéra s STB nikdy neprokázal, přestože se někdy takové desinterpretace objevují.

? Martin Skalička - 26. 9. 2018 9:09 Dobrý den, jak plánuje Ostrava řešit nakládání s komunálním odpadem po roce 2024? Je v této věci nějaký posun? Děkuji

Tomáš Macura Tomáš Macura: Ostrava patří mezi lídry v způsobu nakládání s komunálním odpadem, a to i díky vlastní odpadové společnosti OZO Ostrava. Míra třídění a sekundárního využití odpadu se soustavně zvyšuje, aktuálně činí 47 %. Podporujeme to osvětou a novými službami jako jsou např. bezplatné přistavení bio popelnic nebo pilotní ověřování nádob na tříděný odpad přímo k jednotlivým rodinným domům. Společnost OZO Ostrava má vlastní linku na výrobu paliva z plastového odpadu.
Připravujeme také projekt výstavby nové sofistikované třídící linky. Bohužel stále čekáme na dlouhou očekávanou novelu zákona o odpadech.

? Petra - 26. 9. 2018 9:07 Pane primatore, je podle vas Ostrava bezpecne mesto? Co se da jeste udelat pro zvyseni pocitu bezpeci jeho obyvatel? Vsechny lokality podle me uplne bezpecne nejsou... Dekuji.

Tomáš Macura Tomáš Macura: Míra trestné činnosti v Ostravě se dlouhodobě a poměrně významně snižuje přesto jsme si dobře vědomi, že je stále mnohé co zlepšovat, aby se občané cítili bezpečněji. Kromě postupného navyšování stavu městských strážníků (již nyní je MPO v přepočtu na počet obyvatel v Ostravě nejpočetnější městskou policií v republice), neustále rozšiřujeme počet bezpečnostních kamer ve městě (za uplynulé 4 roky téměř dvojnásobně) a eliminujeme špatně osvětlená a jinak nebezpečná místa. Zavádíme bezpečnostní kamery do vozidel MHD, na vybraných linkách jezdí též asistenti přepravy. V těchto a dalších opatřeních budeme pokračovat.

? Kamil Kocurek - 25. 9. 2018 20:21 Dobrý den
Pro Ostravu a obecně Moravskoslezský kraj je příznačné, že více lidí odchází jinam. Zejména mladí, kteří zde nevidí perspektivu. Důvody jsou různé, určitě mezi ně patří špatné životní prostředí, nízké mzdy, nebo obecně mizerné podnikatelské prostředí, což je dáno mimo jiné neochotnou, arogantní, neschopnou a přebujelou byrokracií reprezentovanou úředníky na všech úrovních, kdy mnoho mých známých, kteří mají zkušenosti z jiných měst či krajů tvrdí, že jednání na úřadech zde, patří mezi jejich nejhorší zkušenosti. Navíc byrokratická zátěž zejména podnikatelů narůstá geometrickou řadou (doprovázena různými vznosnými hesly), a odrazuje od podnikání zejména v tomto regionu, kde obecně koupěschopná poptávka je nižší ve srovnání s jinými oblastmi. Zajímá mne proto, jak chcete přesvědčit mladé a vzdělané lidi, aby odsud neodcházeli, co nabídnete začínajícím a současným podnikatelům, zda máte vůbec zájem omezovat nesmyslnou a ubíjející byrokracii a aroganci úředníků? Jakou perspektivu dalšího rozvoje nabídnete ostatním zde žijícím lidem? Napadlo Vás někdy, že pro prosperitu zdejšího města a regionu by bylo možné zavést stejný systém, jaký má italské Livigno?

Tomáš Macura Tomáš Macura: Mrzí mě, pokud máte Vy osobně nebo vaši známí takovou konkrétní negativní zkušenost s úředníky. Věřím ale, že to není charakteristika, kterou lze na Ostravu zobecnit. Naopak se snažíme o to, abychom zlepšovali přívětivost úřadů, protože vzhledem k horší výchozí pozici zkrátka musíme být lepší než ostatní. O tom, že si to snad nemyslím jenom já svědčí i ocenění Ostravy získaná jenom v tomto roce: byli jsme vyhlášeni celorepublikovým Městem pro business, kdy je mimo jiné posuzována i vstřícnost úřadu a proinvestorský přístup. Získali jsme též ocenění jako Nejpřívětivější úřad v Moravskoslezském kraji. Agenturou FDi (člen skupiny Financial Times) byla letos Ostrava vyhodnocena jako 6. nejperspektivnější město v rámci celé Evropy v kategorii do 500 tisíc obyvatel (nejlépe ze všech měst ČR). Mohl bych takto dále pokračovat. Pro mě nejpodstatnější jsou ale osobní hodnocení konkrétních investorů, kteří se rozhodli v Ostravě podnikat, zvlášť těch, kteří mají možnost srovnání i s jinými lokalitami nejenom v rámci České republiky, a kteří si vesměs přístup radnice chválí.

? Jiri Drozd - 25. 9. 2018 20:14 Dobrý den,

jak vnímáte rozdíl mezi mediálním obrazem města (potažmo kraje), a skutečností? Například:
Vzduch v Ostravě po 300 dní v roce není znečištěný o nic více, než v jiných velkých městech v ČR, ale podle médií se tu lidí "dusí" neustále.
Podobně deformovaný mediální obraz má zdejší pracovní trh, kvalita života, bezpečnost, atd.
Podle ČSÚ není problém Ostravy v tom, že by odcházelo příliš mnoho lidí (poměrně stejně odchází z jiných měst), ale v tom, že na rozdíl od ostatních měst do Ostravy skoro nikdo nepřichází.

Tomáš Macura Tomáš Macura: Máte pravdu v tom, že skutečná kvalita života ve městě je rozhodně vyšší než je jeho mediální obraz. Odstranění tohoto rozporu je ale dlouhodobá práce, nespravíme to žádnou jednorázovou PR kampaní. Kromě aktivit obsažených v již zmíněné nové městské strategii fajnOVA se systematicky snažíme o zlepšování mediálního obrazu města a jeho zviditelnění prostřednictvím pořádání různých akcí s nadregionálním dopadem. Nejenom na tradiční akce, jako jsou Colours of Ostrava, Dny NATO nebo Zlatá tretra se do Ostravy sjíždí doslova celá republika. Vloni jsme například hostili ministerskou konferenci světové zdravotnické organizace WHO, největší konferenční event v dosavadní historii města. Letos to byla světová konference youtuberů a bloggerů TBEX, poprvé konaná v zemích střední a východní Evropy. Před 14 dny jsme tu měli nejlepší atlety světa na Kontinentálním poháru. Mimochodem třeba Usain Bolt byl v Ostravě devětkrát.
Ještě z jiného soudku zmíním, že do nedávno vyhlášené mezinárodní architektonické soutěže na stavbu nové koncertní haly v Ostravě se přihlásilo 34 renomovaných architektonických studií z celého světa, což svědčí o tom, že Ostrava rozhodně není nějakou východní gubernií na okraji zájmu. Velkou roli nicméně v tomto procesu hrají média, která nám rozhodně ne vždy pomáhají tím, že často replikují již dávno překonaný obraz Ostravy jakožto zakouřeného dělnického města.

? Jiri Drozd - 25. 9. 2018 20:02 Pane primátore,

jak se stavíte k problému demagogických peticí protestujících proti úžitečným projektům? Za vašeho funkčního období vidíme dva velké příklady: petici proti rozšíření VTPO do unikátní lokality, a petici proti dostavbě tramvajové trati tam, kde jde kapacitně o jediné vyhovující řešení.

Obě tyto petice se ptaly na silně zavádějící otázky (s důrazem na kácení stromů), a jejich proponenti záměrně použivají přinejlepším nepřesné informace, často ale vyložené lži. Tyto taktiky, spolu se známým jevem, kdy se dobrovolně mnohem více projeví prostestující, než souhlasící, vedly k podpisu těchto prostestních peticí tisíce lidí. Každý sociolog vám potvrdí, že taková petice nemá s komplexním veřejným míněním nic společného, jsou důsledkem jen pár desítek zanícených potížistů. Většina populace je buď lhostejná, nebo i pasivně pro podobné projekty.
Pokud bude město nadále respektovat jakoukoliv petici s velkým počtem podpisů, aniž by bralo ohled na jejich legitimitu, s trochou nadsázky už nikdy nepostaví nic, u čeho musí padnout jediný strom.

Tomáš Macura Tomáš Macura: Obecně, nelze upírat občanům právo na vyjádření jejich názorů, a to i v podobě petic. Osobně jsem se během svého mandátu zabýval řadou petic, z nichž většina měla racionální základ. Je jasné a pochopitelné, že autoři petic využívají všech argumentů pro dosažení svého cíle, a to i těch, které mohou být na hraně nebo i za hranou demagogie. Ke konkrétním dvěma případům, které uvádíte: v případě petice proti rozšíření VTPO do lesoparku Poruba jsem po důkladném posouzení argumentů odpůrců jejich postoj pochopil a vyhodnotil jako oprávněný. Uvnitř města je opravdu několik lokalit, kde se jeví jako možné tento projekt uskutečnit bez nutnosti záboru zelených ploch. Proto byl původní projekt zastaven a pracujeme na jeho alternativním umístění.
V případě prodloužení tramvajové trati v Porubě je situace trochu jiná. Zde se nebavíme o možnostech alternativního umístění, ale je třeba objektivně zhodnotit všechna pro a proti takové stavby. Proto vítám i požadavek na vypracování studie vlivu stavby na životní prostředí (velká EIA), která jednoznačně potvrdí nebo vyvrátí hlavní argument petentů. Souběžně probíhá průzkum veřejného mínění k tomuto projektu, jenž nám dá odpověď na otázku postoje široké veřejnosti. Každou petici tedy posuzujeme věcně a detailně a rozhodně to není tak, že bychom se rozhodovali pod tlakem vytvořeným emocemi petentů.

? Jiří - 25. 9. 2018 19:39 Dobrý den, co chcete dělat proti tomu, aby mladí lidé neutíkali z Ostravy a jejího okolí do jiných částí republiky nebo do Západní Evropy? Do devatenácti jsem vyrůstal v okolí Ostravy, pak studoval VŠ v Praze, teď je mně lehce přes třicet a vzhledem k omezeným pracovním příležitostem a špatnému životnímu prostředí bych se už s nejvyšší pravděpodobností do Moravskoslezského kraje s mojí rozrůstající se rodinou nevrátil.

Tomáš Macura Tomáš Macura: Úbytek obyvatel Ostravy zejména pak mladých lidí je komplexní problém, který nemá jednoduché řešení. Nemá v tuto chvíli smysl rozebírat jaké jsou jeho historické souvislosti byť jejich pochopení je důležité pro řešení situace. Zastavení negativního migračního salda a nastartování pozitivních změn ve věkové struktuře obyvatelstva bereme za klíčový indikátor úspěchu nového strategického plánu města fajnOVA, který jsme s účastí přes 20 tisíc Ostravanů zpracovali a začínáme ho realizovat. Nová městská strategie obsahuje přes 200 konkrétních projektů souhrnně zaměřených na zvýšení kvality života ve městě ve všech jejich segmentech - od kvality životního prostředí, nabídky dobré práce, dobrého bydlení, vzdělávání, možnosti volnočasového vyžití, úrovně městských služeb až po zlepšení úrovně veřejného prostoru a architektonické podoby města obecně. Některé z těchto projektů vznikly i přímo z námětů veřejnosti. Bližší informace na www.fajnova.cz.

? bursa - 25. 9. 2018 18:51 Jak se Vam libi dum Ostravica?kolik primátorů ještě prezije

Tomáš Macura Tomáš Macura: Dobrý den, zdravím vás z Ostravy.
Děkuji za dotazy.

Obchodní dům Textilie - Ostravica se mi v současné podobě samozřejmě nelíbí. Pevně ale věřím, že ještě přežije mnoho primátorů. Připomněl bych hlavně, že se již desítky let jedná o privátní objekty. Jsme ale první vedení města, které pro jejich budoucnost něco skutečně dělá. Za prvé - od roku 2015 tam i díky tlaku města probíhají sanační a záchovné práce tak, aby budovy dále nedegradovaly. Za druhé - ve spolupráci s majitelem a veřejností hledáme budoucí funkce těchto domů, nakolik je zřejmé, že obchodní dům tam již pravděpodobně nebude. Jedna z možností jejich budoucího využití se v současné době prověřuje objemovou studií, kterou město zadalo. Kromě toho připravujeme ideovou soutěž na podobu a využití celé lokality, a to včetně dotčených objektů. Za třetí - město nedávno vyhrálo soudní sport s developerem, který dlouhá léta blokoval možnou debatu o budoucnosti celého náměstí Edvarda Beneše, mimochodem v tomto sporu šlo o částku 1,5 miliardy korun.
Do hry se tak dostává i varianta odkupu OD Ostravice městem. Já osobně věřím, že v horizontu několika málo let se skutečně začne opravovat a rekonstruovat podobně jako jiné skelety a ruiny ve městě například historická městská jatka nebo komunistický skelet naproti Domu kultury města Ostravy, který je po dlouhých 30 letech díky městu před dokončením.

autor: Domácí | 25. 9. 2018 18:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama