Ťok: Smlouva se dá číst i tak, že bychom Italům za hlavní nádraží nemuseli dávat ani korunu

Petr Koděra Petr Koděra
17. 10. 2016 12:30
Zástupci italské společnosti Grandi Stazioni nepřišli na nedělní předání budovy pražského hlavního nádraží, kde jim o půlnoci na pondělí končila nájemní smlouva. A nedorazili ani v pondělí ráno k jednacímu stolu za ministrem dopravy Danem Ťokem. Chtějí v budově dál podnikat, ovšem stát jim odmítl prodloužit smlouvu proto, že nedokázali za třináct let opravit vše, co slíbili. Teď budou po státu chtít více než miliardu korun, kterou proinvestovali, plus další ušlé zisky. Stát se chce podle Ťoka dohodnout a skutečné náklady zaplatit. Podle smlouvy by však nemusel údajně platit vůbec nic, říká ministr v krátkém rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Foto: Jakub Plíhal

Jednali jste dnes od sedmi ráno?

Nejednali, protože zástupci Grandi Stazioni nepřišli.

Co teď bude následovat?

Postupuje se podle smlouvy, která vypršela o půlnoci 16. října. Tedy v noci z neděle na pondělí. Převzali jsme smlouvy s jednotlivými nájemci a správcovskou firmou a teď to pojede pod taktovkou státu, přesněji pod Správou železniční dopravní cesty.

Dostali od vás coby nadřízeného nějaké konkrétní pokyny, nebo to necháte na nich?

To je jejich záležitost, ale samozřejmě mě informují, co budou dělat. Italové jsou si vědomi, že smlouva skončila, a teď je potřeba se dohodnout, co dál. Buď se budeme schopni dohodnout, nebo to bude muset rozhodnout soud.

Počítáte spíš se soudem?

Mně by se líbila dohoda, ale ta stanoviska jsou příliš rozdílná, takže nejspíš dojde na soud.

V čem jsou sporné body?

Zřejmě to budou peníze, které budou chtít za investici.

Zatím říkají, že budou chtít minimálně 1,2 miliardy, které prostavěli.

Ale to nám neřekli oficiálně, nýbrž do médií. Ve smlouvě je jasně popsaný mechanismus, jak se to má počítat. My budeme chtít předložit hospodaření, podrobně se podíváme, za co peníze byly utraceny, a oprávněné investice nemáme problém uhradit. My nezpochybňujeme, že tam něco dali do pořádku. Ale chceme platit férovou cenu, nic navíc. Tedy hodnotu investice, kterou nám prokážou v účetnictví, minus odpisy.

Kolik tedy odhadujete, že by jim stát vyplatil?

Já si myslím, že to nebude přes miliardu. Ale nechci spekulovat, musí se to přesně spočítat. Oni nás podle smlouvy musí pustit do účetnictví, kde si vše zkontrolujeme. Dokonce jsem se dnes dozvěděl, že by se ta smlouva dala číst i tak, že při ukončení smlouvy je hodnota investic nulová neboli odepsaná.

Takže teoreticky byste jim nemuseli dávat nic.

Teoreticky ano, ale my říkáme, že jsme připraveni se rozumně dohodnout, přestože oni nedodrželi podmínky smlouvy, že vše opraví do deseti let. Oni to neudělali ani za třináct let, a smlouva tak vypršela.

 

Právě se děje

Další zprávy