Ťok chce vyšší pokuty pro neukázněné řidiče na přejezdech

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2015 15:22
Ministr dopravy chce také zvýšit bezpečnost na přejezdech. Úřad proto hledá technické prostředky.
Ministr dopravy Dan Ťok
Ministr dopravy Dan Ťok | Foto: René Volfík/FOTOREPO

Praha - Ministerstvo dopravy chce zvýšit pokuty za vjetí na železniční přejezd v době, kdy svítí červená světla. Reaguje tak na nedávnou tragédii ve Studénce, kdy po srážce pendolina s kamionem, zemřeli tři lidé. Zároveň spolu se správci kolejí, Správou železniční dopravní cesty (SŽDC), hledá technické prostředky pro zvýšení bezpečnosti na přejezdech. Pracovní komise má nyní vytipovat na koridoru Praha-Ostrava ta křížení silnic se železnicí, kde bude vhodné vybudovat mimoúrovňová křížení, nebo ta, která by bylo možné zrušit

"Podle současného správního řádu je nejvyšší pokuta dva a půl tisíce, což nám přijde hodně nízké a nemotivující," uvedl ministr dopravy Dan Ťok. Česko by se podle něj mohlo inspirovat sousedním Slovenskem, kde jsou pokuty trojnásobné. Kromě pokut by kolizím vlaků s auty mohla pomoci čidla nebo kamerový systém, který by prostor mezi závorami sledoval a dokázal rozeznat registrační značky aut. "V případě, že by auto vjelo na přejezd, by kamery zaznamenaly značku a automaticky by mu přišla pokuta," dodal Ťok.

"Správa železniční dopravní cesty v současnosti používá zhruba 3500 kamer. Ty jsou ale umístěny především v nádražních budovách, monitorují například nástup cestujících do vlaku ve stanicích, kde nejsou přímo přítomní výpravčí, nebo na koncích stanic, kde kontrolují příjezdy a odjezdy vlaků. Na železničních přejezdech jich je v současnosti minimum, odsazené jsou na nejvýznamnějších, zejména koridorových tratích, mimo ně jde spíše o raritu," řekl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Mimo hlavní tratě jsou tak pilotně umístěné na pěti přejezdech v Moravskoslezském kraji.

Jde ale pouze o dohledová zařízení, která neslouží k represi. Záznam z nich se podle Ptačinského uchovává 72 hodin, a přestože si jej může policie od správy železnic vyžádat, sama záznamy hříšníků na přejezdech policii neposílá. V případě přestupků navíc nemohou záznamy sloužit jako důkaz, jiné je to v případě páchání trestných činů, například ničení vybavení železnice, kde už se záznamy jako důkazní materiál používají.

Technickou novinkou jsou naopak čidla zaznamenávající překážky na trati. Hromadně se používají v Japonsku, kde jich je na přejezdech instalováno na čtyři tisíce, šest desítek čidel slouží ve Švédsku. Technologii zvažuje dále zavést například Velká Británie, která předpokládá jejich umístění na zhruba 450 přejezdech. V Česku zatím slouží jediné takovéto zařízení v opravárenském železničním depu v Přerově. Jde o zařízení vytvořené tuzemskou společností AŽD Praha, které k detekci překážek na kolejích používá infračervený paprsek a s jeho pomocí hlídá přejezd na veřejně nepřístupném pozemku.

Ministr už také mluvil s ředitelem dopravní policie Tomášem Lerchem o výši pokut, které se po zavedení bodového systému výrazně neměnily. "Debatovali jsme s panem plukovníkem Lerchem, že po zavedení bodového systému by teď prospělo, kdybychom se podívali znovu na pokuty, zvláště na sazby za závažné přestupky, osobně bych nebyl proti, dát třeba padesát tisíc za to, že opustím kamion, když jsou závory zavřené, a klidně i sto tisíc provozovateli vozidla," uzavírá Ťok.

O zvýšení pokut za neoprávněný vjezd na přejezd mluvil už starosta Studénky Lubomír Šobich. "Okamžité přitvrzení postihů za takovéto chování, odebírání řidičských průkazů a pokuty do 50 tisíc korun by možná spoustu lidí vyléčilo. V těchto případech, při zjištění a prokázání viny, si myslím, že ta sankce by měla být někde řádově úplně jinde, jak v rovině řidičského průkazu a ztráty bodů, tak v rovině výše pokuty,“ řekl Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy